Az egyik esetben egy építőipari vállalkozás kért fel, nézzem meg a ház villanyszerelését, mert akadályozza a munkavégzésüket. A helyszínt szemre vételezve nem találtam nyomait a szakszerű munkavégzésnek. A hiányok sokasága a több évtizedes gyakorlatom ellenére nagyon meglepő volt, ennyire szakszerűtlen munkával még nem találkoztam. Néhány példát felsorolok a hiányosságokból.

  • A méretlen fővezeték keresztmetszete 5x4mm2 földkábel, közel 50m a hossza, kábel fektetése köves talajjal temetve, mélysége 20-30cm, stb.
  • A földelő szondára saruval csatlakoztatva (talajban) Mkh 6-os vezeték.
  • Az áramköri elosztó tábla méretezése a ház villamos igényéhez jelentősen alul méretezett.
  • A kötődobozok mérete kicsi.
  • Felfűzött dugaszoló aljzatok, kapcsolók és lámpatestek.
  • A vezetékek, csövek nyomvonal vezetése szakszerűtlen.
  • Az érintésvédelmi előírások figyelmen kívül hagyása:  jakuzzi fürdő kád mögött kötve, erre felfűzve a medence kiállás, stb.
  • A vezetékek keresztmetszete több helyen alul méretezett.
  • A riasztó rendszere alul méretezett a minimálisan megfelelő védelmi szintnél.
  • Az antenna rendszere felfűzött.
  • A tetőtér vezetékezése nem biztosítja az utólagos vezeték áthúzhatóságát, MM fal és MBCu vezetékek padláson való elhelyezéssel.
  • Több helyen a csövek nem áthúzhatóak, derékszögben törve, vagy épp kilóg a sarokból.
  • Egyenpotenciál kialakítás hiánya, stb.

A létesítményt átvizsgáltam, ezt a villamos hálózatot nyugodt lelki ismerettel biztos nem mertem volna feszültség alá helyezni. A beszélgetés során megtudtam: összesen három árajánlat volt. Az egyik kb. 4 millió, a második kb. 3 millió, a harmadik 800 eFt. És ez a harmadik árajánlat talált egy alvállalkozót 500 eFt-ért, aki   hivatalosan,  számlára elvégezte a munkát. Igaz, ez a munka szakmailag elfogadhatatlan minőségben készült el. A megrendelő pedig csodálkozott, hogy mit kapott a pénzért. A villanyszerelőnek   felhívtam a figyelmét  a felelőtlenségre, hogy a megrendelő egy jó ügyvéddel anyagi kártérítésre is igényt tarthat.

A válasz: 

Nincsen a nevemen semmi, nem  tudnak semmit elérni. Érdekes hozzáállás! Azt hiszem döntően a nagy többségű villanyszerelő társadalom nem ilyen.

Az eset tanulsága:

Az árajánlatokat tételesen át kell vizsgálni, nem pedig a végösszeget nézni. A mennyiségek és egységárak alapján már a laikusnak fel kell , hogy tűnjenek a különbségek. De ha valaki nem tudja ezt megvizsgálni, fel lehet kérni műszaki ellenőrt vagy felelős műszaki vezető segítségét is, különböző részfeladatokra is ki lehet adni megbízást. Nem árt, ha olyan szakembert választunk ki, aki már tett le az asztalra szakmailag.

Vissza a megtörtént esetekhez

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek