Az érintésvédelemnek olyan megoldása, amelynél a tápláló rendszernek nincs közvetlenül földelt pontja, ennél fogva nem kell ezeknek a villamos szerkezeteknek a testét védővezetővel összekötni. A gyakorlati villanyszerelés során nemcsak a védővezetős érintésvédelmi módok alkalmazását kell a villanyszerelőnek alkalmaznia, hanem védővezető nélküli érintésvédelmi módot is. Ezért az alábbi cikkben néhány védő vezeték nélküli érintésvédelmi móddal kapcsolatos információt adok közre a teljesség igénye nélkül.

 

Érintésvédelmi törpefeszültség alkalmazása, váltakozó áram estén 50 V-nál nem nagyobb, egyenfeszültség estén pedig 120 V-nál nem nagyobb feszültség esetén értendő. Az MSZ EN 2364-es szabvány szerint az alábbi törpefeszültségű áramkörökről beszélhetünk:

  • Biztonsági érintésvédelmi törpefeszültségű áramkör, amely sohasem lehet földelt. Jele röviden: SELV.

Az érintésvédelmi törpefeszültséggel táplált villamos szerkezetek testét nem szabad szándékosan védővezetőn, egyen potenciálra hozó vezetőn keresztül összekötni. Ezeket  más villamos szerkezetek testével, védővezetőjével, egyéb fémszerkezetével sem  szabad összekötni.

  • Biztonsági érintésvédelmi törpefeszültségű áramkör, az áramkör és vagy a test is földelt. Jele röviden: PELV
  • Nem biztonsági üzemi törpefeszültségű áramkör, amelynél nincs meg a biztonsági elválasztás a kisfeszültség áthatolása ellen. Jele röviden: FELV.
  • A törpefeszültségű dugaszoló aljzatok eltérőek az erősáramú dugaszoló aljzataitól, vagyis nem lehet az eltérő feszültségszintű aljazatokba bedugni a dugaszoló villát. A törpefeszültség III. érintésvédelmi osztályba sorolható.

Védőelválasztás lényege, hogy a kisfeszültségű táphálózat a földtől tökéletesen el legyen szigetelve, olyan kis kiterjedésű legyen, hogy a hálózat kapacitásán keletkező földzárlati áram is elhanyagolható nagyságú legyen. A védő elválasztott áramkört a kiterjedt villamos hálózattal fémesen össze nem függő módon, a következő áramforrások valamelyikéről kell táplálni:

  • biztonsági transzformátorról 
  • biztonsági tápegységről
  • a villamos hálózattól független áramforrások 
  • napelem
  • aggregátor

A védő elválasztott áramkör vezetékeit a többi áramkör vezetékeitől elkülönítetten kell szerelni. A védő elválasztott áramkör üzemszerűen vezető részei fémesen ne csatlakozzanak se földeléshez, se más áramkör vezetőihez. A védő elválasztott áramkörről csak egyetlen fogyasztó készüléket szabad táplálni. Ennek testét sem védővezetővel, sem más áramkörről táplált villamos szerkezettel nem szabad összekötni.

Környezet elszigetelése során teljesen elszigeteljük a villamos berendezést.

Komoly szigetelési követelmények vannak meghatározva. A szerelői ellenőrzés során megtekintéssel ellenőrizni kell, hogy a testtől nincs-e más test vagy idegen fémszerkezet az egyidejű érinthetőség határán belül, hogy az alkalmazott szigetelések ép állapotúak-e.

Villamos szerkezet elszigetelése esetén a II. érintésvédelmi osztályú készülékeket értjük. Teljesen gyárilag szigetelt szigetelő házú, műanyag tokozású szerkezetek melyek kielégítik a II. érintésvédelmi osztályra vonatkozó követelményeket. Jelölés a kettős négyzet. A szigetelőburkolaton ne vezessenek át olyan fémrészek, amelyek kihozhatják a potenciált.

Földeletlen egyenpotenciálra hozás: Minden egyidejűleg érinthető testet és egyéb vezető anyagú fémszerkezetet egymással egyen potenciálra hozó vezetőn át villamosan össze kell kötni. Az egyen potenciálra hozó vezetőnek sem közvetlenül, sem összekötött testeken vagy más vezetőanyagú szerkezeteken keresztül nem szabad földelve lennie. Az elhelyezés kialakításának meg kell akadályoznia az egymástól veszélyesen különböző potenciálú részek egyidejű érintését.

Korlátozott zárlati teljesítményű áramkör alkalmazása, az érintésvédelem olyan megoldása, amelynél az áramkörbe iktatott soros biztonsági impedancia olyan kis értékre korlátozza az áramkör kimenő zárlati teljesítményét, hogy áramerőssége az emberre veszélytelennek tekinthető.

Az olyan villamos szerkezetnek a testét, amely kizárólag korlátozott zárlati teljesítményű áramkörről kap villamos táplálást, nem kötelező földelni vagy védővezetővel összekötni.

Természetesen a fenti cikk nem tartalmaz mindent a témával kapcsolatosan, a villanyszerelők és felülvizsgálók ismerete ennél jóval többről szól.

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek