Ahhoz, hogy erre választ kaphassunk először is meg kell tudnunk, hogy mit jelent ez a betűszó: KNX.
A KNX egy épületautomatizálási világszabványt takar, mely immár 20 éve fejlődik töretlenül. Szülőhazája Németország, ahol eredetileg 7 nagy gyártó a felmerülő igényekre válaszul létrehozott egy egységes szabványt az EN 50090-et. A KNX eredetileg EIB (European Installation Bus) néven indult, de mivel hamar globális szabvánnyá nőtte ki magát szárnyai alá vonva több más szabványt, a névváltoztatás 1999-ben esedékessé vált.

A koncepció lényege, hogy az egyes rendszerek, mint világítás, árnyékolás, hűtés/fűtés, vagyonvédelem, megfigyelés, kaputelefon, hangosítás, multimédia, beléptetés és gépészet ne különálló egységekként üzemeljenek, hanem hassanak egymásra és legyen lehetőség akár egy platformról vezérelni őket. 

Ez a közös platform lehet érintőképernyő, vagy akár az internet segítségével a számítógép képernyőjén keresztül vezérelhetjük az intelligens rendszerelemek funkcióit. A rendszer elosztott intelligenciájú, ami azt jelenti, hogy nem egy központi számítógép vezérel mindent, hanem az összes eszköz rendelkezik egy kis "számítógéppel", ami a rá vonatkozó paramétereket és utasításokat tartalmazza. Így nem fordulhat elő, hogy egy elem meghibásodásával az egész rendszer leáll. Ezért a KNX nagyfokú megbízhatóságot, rugalmasságot és kényelmet szavatol.
Minden egyes gyártó terméke, amely ennek a szabványnak megfelelően készült, kompatibilis bármely másikkal egy egységes rendszert alkotva. Mára már több mint 210 cég gyárt a KNX szabvány szerint eszközöket, olyanok, mint a Berker, a Theben, az EMU vagy akár a Vity is. Hála a nyitott szabványnak és az elkötelezett gyártóknak, ma már több mint 65.000 készülék közül választhatjuk ki a feladatnak és az ember ízlésének legjobban megfelelő eszközt.

Röviden a rendszer felépítéséről: az elemek egy úgynevezett buszkábelre vannak felfűzve, amely 4 eres, páronként csavart vezeték, és mind a tápfeszültség ezen kerül továbbításra, mind az adatforgalom ezen zajlik. A szabvány szerint előírt sodrott érpár használatának előnye a nagyfokú zavarbiztosság és a könnyű installálhatóság. A KNX EIB rendszer ellátja a világításvezérlés, árnyékolásvezérlés, a légtechnika, hűtés-fűtés és egyéb gépészeti rendszerek vezérlésének feladatait valamint integrálható a rendszerbe a biztonságtechnika, a hangosítás, a méréstechnika, és a vész- és hibajelzések kezelése.

A rendszer elérhető akár távirányítóról (legyen az infra, rádiós vagy akár Bluetooth), érintőképernyős kijelzőről, GSM-ről, iPhone-ról, iPad-ről és bármely okos telefonról vagy akár Internetről. És ki tudja, mit hoz még a jövő?


A KNX rendszeren belül minden hat mindenre. Mivel nincsenek különálló sziget rendszerek, ezért bármely funkció elérhető bárhonnan és bármely eszköz hathat bármelyik másikra. Az EIB rendszerek áttekinthetők segítségével egyszerűbbé válik a vezetékezés, ezzel csökkennek az kábelezési anyagdíjak és munkaköltségek, gyorsabbá válik a kivitelezés, valamint csökken a tűzveszély. Gazdaságossága a rendszere telepítésénél nem nagyon mutatkozik meg, hiszen az ilyen intelligens épületvezérlési rendszerek villanyszerelési költsége ingen jelentős. Viszont a rendszer gazdaságos üzemeltetést tesz lehetővé, mivel pontosan az igényeknek megfelelően működnek a világítási és hűtés/fűtési rendszerek elkerülve a felesleges fogyasztást. A rendszerrel akár energia-menedzsment is megvalósítható, az új funkciók integrálása a rendszerbe roppant gyors és egyszerű. Átszerelés helyett elég akár az átprogramozás. Az egyes KNX készülékek teljes mértékben kompatibilisek egymással így egy adott rendszer a későbbiek során bármilyen funkciókkal bővíthető. Ezenfelül a KNX más szabványokkal és távközlési rendszerekkel is képes kommunikálni. (pl.: M-Bus, GSM, ISDN, Internet) A KNX a széles funkcionalitás mellett alacsony anyagbeépítéssel jár (összehasonlítva a hagyományos szereléssel), alacsonyabb az elektro-mágneses szennyezés, valamint hála a rendszernek az üzemeltetés során komoly energia-megtakarítás érhető el. Az elektromágneses szennyezés elsősorban a busz kábelek árnyékolásának köszönhető jelentősen csökkenthető ezáltal csökkentve az elektroszmog káros hatásainkat kiküszöbölésében. Az elektroszmoggal kapcsolatban oldalunkon olvashattak már pár cikket, melyek a hagyományos villanyszerelési technikáknál jelentkezett.

Az EIB KNX rendszerek egyik nagy előnyeként mindenképpen az általa nyújtott kényelmi luxus funkciók.

Melyek hagyományos villanyszerelési technikákkal vagy nem megoldhatók, vagy hagyományos villanyszerelési technikával történő megoldásuk esetén nagy költségek mellett megvalósítható csak. Bővítésük és új funkciók beiktatása pedig igen nehézkes. Az EIB KNX rendszernek ebben rejlik a nagy előnye. A KNX rendszer leveszi a felhasználó válláról a vezérlés terhét. Időzítések, automatizmusok, funkciók összevonása segíti a felhasználót/üzemeltetőt az optimális, igény szerinti működtetésben. A felhasználó/üzemeltető ezzel időt takaríthat meg és élvezheti a számos extra funkció előnyét, mint például a mindent KI funkció: távozáskor egy gomb megnyomásával az összes világítás lekapcsolása, az redőnyök automata üzembe kapcsolása (amikor az időjárási állomás vezérli a redőnyöket a külső megvilágítás és szélsebesség függvényében), a hűtés/fűtés rendszer csökkentett üzemre váltása és a riasztórendszer élesítése.

Minden rendszer az adott épület adottságaihoz és funkcionalitásaihoz, valamint az építtető igényeihez igazodik, így biztosítva az optimális működést és az elvárt kényelmet.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek