Ha nem időben gondolunk a vezetékes informatikai végpontok kiépítésére, akkor egyszerű és gyors megoldást nyújthat egy vezeték nélküli ún. Wifi vagy Wireless hálózat kiépítése. Ebben az esetben az adatok kábelek helyett a levegőben terjednek, amit egy adó (AP, Access Point, hozzáférési pont) sugároz és a Wifi képes vevők fogadnak (telefon, laptop, TV, wifi kártyás PC...stb.).

Az épület jellemzői

A rádiójel természeténél fogva másképp terjed, vagy éppen teljesen reflektálódik a különböző anyagokon, ezért ezeket érdemes szem előtt tartani a tervezés folyamán.

Fém vagy fémmel erősített felületeken, tükrön, vízen reflektálódik a jel (részben vagy egészben), tehát ezek erősen gátolhatják a jel terjedését.
Üveg, fa, műanyag vagy tégla és hasonló porózus felületeken a jel minimális csillapítással képes átjutni, tehát jelterjedés szempontjából ideálisak.

Egy szint: egy wifi router

A legegyszerűbb és általánosabb eset, amikor egy WIFI képes routerrel osztjuk meg a bejövő internet vonalat. Ez kisebb lakások esetén általában el is látja a feladatát, ha ügyelünk arra, hogy lehetőség szerint a lefedendő terület közepén helyezzük el az eszközt. Ha erre nincs lehetőség, előfordulhat, hogy 2-3 szobával távolabb, a ház másik felében már nem lesz elegendő jelszint a wireless kapcsolathoz.

Több szint: wifi router + szinti AP(k)

Legtöbb esetben a beton födém komoly gátja a jel terjedésének, emiatt a pincébe, emeletre általában külön vezeték nélküli adót (AP) kell kikábelezni. Ahol bejön az internet, azon a szinten wifi router osztja és szórja a netet, viszont a többi emelet vezeték nélküli hozzáférési pontjai a router vezetékes portjaira csatlakoznak, így biztosítva a stabil kapcsolatot az emeletek között és a vezeték nélküli elérést a szinteken.

Ha nincs lehetőség a szintek közötti kábelhúzásra, akkor a 230V powerline adapterek alkalmazásával ezek a területek is elérhetők. A technológia lényege, hogy a meglévő 230V hálózati aljzatokat és vezetékeket felhasználva épül fel a számítógépes hálózat és biztosítja a gépek kommunikációját. A powerline adapterekhez természetesen a megszokott patch kábelekkel, vagy vezeték nélküli megoldással csatlakoztatjuk a hálózati berendezéseket.

Vásárlás előtt

Használni kívánt frekvencia: 2,4 vagy 5Ghz? Gépeinkben milyen szabványú vezeték nélküli adapter van, milyen wifi adóhoz tudnak csatlakozni?

Adó teljesítmény: 100mW adóteljesítmény a szabványban lefektetett érték, de léteznek a piacon 1W-os megoldások is. Igyekezzünk a feladathoz megfelelő teljesítményt választani (vagy legalább a szükséges mértékig korlátozni), mert az elegendőnél magasabb mértékű elektromágneses sugárzás fölöslegesen terheli az ember szervezetét és azok is elérhetik a hálózatunkat akiknek nem kéne...gondoljunk arra, hogy minél kevesebben látják, annál kevesebben tudják/akarják feltörni a rendszerünket.

Antennák: használjunk a feladatnak megfelelő antennát! Családi házban semmi szükség egy 20dBi nyereségű, irányított kültéri antennára, hiszen nem 5km-es linket akarunk felépíteni. Használjunk standard körsugárzó antennákat, megfelelő helyre telepítve.

Biztonság: WPA2 vagy magasabb szintű titkosítással mindig védjük hálózatunkat. Az eszközök menedzsment jelszavát és ip címét is változtassuk meg, ha van rá lehetőségünk. További biztonságot jelenthet az SSID elrejtése és a kliensek MAC cím szerint engedélyezése.

Tervezés: inkább szánjunk időt a tervezésre, mint próbálgatással, idő és pénz pazarlás árán legyen végül megfelelő a hálózatunk.

Környezet: kültérre használjunk kültéri eszközöket a megfelelő kültéri kábellel bekötve, ami szavatolja a hosszú problémamentes működést.

Zárásként elmondható, hogyha gondosan tervezzük a hálózatot, akkor pár jól elhelyezett eszközzel minden családi ház és udvar lefedhető vezeték nélküli (wifi, wireless) hálózati eléréssel. Egyedi esetekben a helyi viszonyok gátolhatják a jelek terjedését, de a rendelkezésre álló technológiák rugalmas felhasználásával végül ott is megtalálható a lehető legoptimálisabb megoldás.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE-olja!

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek