A villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatokat jogszabályok teszik kötelezővé. A villámvédelmi berendezéseket és az erősáramú berendezések felülvizsgálatát az OTSZ írja elő.

Országos Tűzvédelmi Szabályzat villámvédelmi előírásai

Országos Tűzvédelmi Szabályzat erősáramú berendezések időszakos felülvizsgálatára vonatkozó előírásai

Az OTSZ -ben részletezve van a villamos berendezésekre vonatkozó előírások. Ma már a felülvizsgálatok naptári naphoz vannak kötve. Megszűnt a naptári év, így nem lehet már játszani azzal, hogy a januári dátummal kiadott minősítő irat újbóli esedékességét decemberig elhúzzuk.

Az érintésvédelmi felülvizsgálat 14/2004. (IV.19.) FMM rendelet (a munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről) írja elő.  Változás: 10/2016.(IV.5.) NGM rendeletben.

A rendeletek a biztonsági követelményeket igyekeznek kötelező érvénnyel betartatni velünk.


Célja minden esetben a felelősségek egyértelműen meghatározhatóak legyenek, illetve a veszély helyzetek kialakulásának a csökkentése. A rendeletekhez egyértelműen kapcsolódnak a műszaki szabványok alkalmazása.

A mai nehéz gazdasági helyzetben senki sem örül, ha rendeletekkel kötelezik a törvények betartására. A szükséges anyagi források sok esetben nem állnak rendelkezésre a felülvizsgálatok elvégzésére. A vállalkozások sok esetben nem rendelkeznek elegendő megrendeléssel, amiből lehetne ezeket finanszírozni. Ezért a megrendelők arra törekednek, hogy minél kevesebbe kerüljön a felülvizsgálat. Ezzel önmagában nincs is gond. A felülvizsgálók is sok esetben megrendelés hiánnyal küszködnek. Ezért vannak felülvizsgálók, akik az árral nagyon lemennek, de itt is számít a gazdaságosság kérdése.

A következő problémák állnak elő a gyakorlatban:

  • Az olcsó bevállalási ár miatt nem fordítanak elegendő időt a felülvizsgálatra.
  • Szakmailag kifogásolható munkát végeznek.
  • Nem képzik magukat.
  • Esetenként szúró próbaszerű vizsgálatot végezne.
  • A régi minősítő iratot átmásolják az saját cégük stílusához igazítva.

A megrendelők egy része úgy gondolkodik, hogy neki valaki adja ki a megfelelő minősítésű minősítő iratot minél olcsóbban. Valójában nem érdekli, hogy a műszaki biztonsági szint be legyen tartva. Úgy van vele, ezzel az ő felelőssége le van tudva. A továbbiakban már nem ő felel, hanem felülvizsgáló. De ez tévedés!

Minden villamos balesetet, villamos tűzet, mely a hatóság látókörébe kerül államigazgatási eljárás keretében vizsgálják.

Ekkor független szakértőt rendelnek ki az esemény műszaki kivizsgálására. A szakértő vizsgálni fogja a konkrét esetet teljes körűen. A bajban nem jelenthet vigaszt, ha a felülvizsgálót vagy szerelőt elmarasztalják. A gyakorlatban még nem találkoztam olyan esettel, amikor a cég egyszemélyi felelős vezetője megúszta volna a felelősségre vonást.

Az utóbbi időben előfordult néhány esetet felsorolok a teljesség igénye nélkül a hiányosságok közül:

Egy asztalos műhelynél már előzőleg több alkalommal készültek minősítő iratok megfelelő minősítéssel. A létesítmény érintésvédelme a jelenlegi vizsgálat alapján megállapítható volt, hogy nem megfelelő. A vizsgálat alapján visszavezethető volt, hogy az előző minősítő iratok időpontjában is fenn álltak a vizsgálatomkor talált hiányosságok. A védővezetők folytonossága a teljes üzem területén nem volt folytonos. Az üzemi potenciálrögzítő földelésnél alapvető hiányosságok voltak. A vezetékes érintésvédelmi mód nem volt megfelelően kiválasztva. Érdekes módon az áramvédő kapcsoló sem volt működő képes. Ezen kívül keresztmetszeti és védelmi problémák is voltak. Itt a szerencsének volt köszönhető, hogy nem történt baleset.

A másik esetnél kis üzleteket kellett felülvizsgálni.  Itt is előzőleg már rendelkezésre álltak a korábbi minősítő iratok, melyek megfelelő minősítéssel szerepeltek. Itt a rejtett nullázás esetét valósították meg, ami természetesen súlyos érintésvédelmi problémát jelent. A bejövő vezeték 4x2,5mm2 keresztmetszetű rézvezetékkel volt megoldva. Vagyis nem hozták el a védővezetőt, hanem a nulláról ágaztatták le a föld sínre. Ezen vizsgálatoknál ha nem figyelünk oda az súlyos érintésvédelmi hiányosságot jelenthet. Annak ellenére, hogy mérés szerinti hurok ellenállásmérés jó eredményt tükröz, mely valójában téves eredmény. Itt is vezeték keresztmetszeti és védelmi hiányosságok voltak találhatóak.

Ilyen esetek olvasása után felmerül az emberben, hogy vajon melyik szakemberrel végeztessük el a felülvizsgálatokat?

Ez nem is olyan egyszerű kérdés, mert nem lehet véleményt mondani valakiről ismeretlenül, hogy jó avagy rossz szakember. Hiszen többnyire nagyon sok jó villamos szakember van az országban. Én is sok ilyen jó és ismert szakemberrel találkoztam. Az árak ugyan némileg sejtetik, ha valaki nagyon alacsony áron dolgozik, az gyanús lehet, de minden esetben ezt sem lehet kijelenteni. A magam részéről villanyszerelőként, felülvizsgálóként és szakértőként találkoztam olyan munkákkal, ami szakmailag meg kérdőjelezhető.

Én könnyű helyzetben vagyok és a hozzám hasonló szakemberek akik jártassak a villamos iparban. De a nem szakemberek nehéz helyzetben vannak, mint cégvezetők nekik kell eldönteni, hogy melyik felülvizsgálónál rendeljék meg a munkát. A legtöbb esetben a vállalási ár alapján döntenek. A vállalási árakban is lehetnek buktatók.

Lehetőleg törekedni kell arra, hogy a villamos biztonságtechnikai szintet minél magasabbra emeljük.

Fő a megfelelő biztonság, ezért a létesítéskor, üzemeltetéskor és karbantartáskor ügyelni kell a villamos szabványok minél magasabb szintű betartatására. Hiszen utólag nem jó, ha magyarázkodni kell, szakértőt kell bevonni, kártérítést kell fizetni. Csupán azért, hogy minél olcsóbban ússzuk meg a felülvizsgálatot. Nagyon sok esetben már előre kijelentik a leendő megrendelők, hogy nem akarnak a felülvizsgálaton kívül költeni már semmire. Egy nem megfelelő minősítésű létesítményben jelentős összegeket emészthet fel a hibák kijavítása vagy a felújítás. Igen ezért érthető olykor az aggodalom a felülvizsgáló és a felülvizsgálat által feltárt hiányosságok elvégzésére fordítandó költségek miatt. Tehát ezzel kell szembe kell állítani azt az esetet, amikor egy megnyugtató műszaki biztonsági szintet érünk el.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek