A régi időszakokban a villamos hálózatok karbantartása cégeknél tervszerűen volt megoldva. Ez nem volt gond akkoriban, hiszen akkoriban bőséges munkaerő állt rendelkezésre (mindenkinek volt munkahelye). A vonatkozó rendeleteket igyekeztek betartani, jól lehet véleményem szerint a szabályozás egyértelmű volt kevesebb módosításokkal és változásokkal mint napjainkban.

Mára a helyzet megváltozott. Egyrészt egy gazdasági válságot élünk át, ami mindenre ráveti az árnyékát. Sok a munkanélküli, nem állnak rendelkezésre a pénzügyi források. A mindennapjaink is sokat változtak a régi idők óta, felgyorsult világunk a szabványok és műszaki előírásokat sem hagyták érintetlenül.

A műszaki előírások, szabványok és a jogszabályok folyamatos és gyors változása miatt a követésük nehezebbé vált.

Ezen nehézségek a magánszemélyeket is ugyanúgy sújtják, mint a cégeket és közületeket. Gyakorta találkozom a hibaelhárítások során olyan esetekkel, amikor nagy károk keletkeznek. Volt olyan eset amikor egy háromfázisú Hensel szekrény nulla sorkapocsnál a bejövő nulla vezető folytonossága már a kiindulási pontnál megszűnt. Ezért a lakásban több fogyasztónál megemelkedett a feszültség ezért a lakásban a kár mértéke meghaladta az egy millió forintot. Ebből levonható műszaki következtetés, hogy az elosztó táblák csavaros kötéseit évente egyszer célszerű ellenőrizni és után húzni. Az ilyen kötés lazulásoknak vannak előjelei,

ezek a következők:

  • villognak a fényforrások
  • akadozik a villamos gépek működése
  • égett szagot érezni
  • sercegő hangot hallani

A bizonytalan kötéseknél megnövekszik az átmeneti ellenállás, amely a villamos tűzveszélyen túl, a fogyasztás növekedésében is részt vehet. A fogyasztás növekedésében jelentős szerepe van a forró víztároló bojlereknek is. Vonzás körzetemben Érd és környékén sokan felismerve ezt a helyzetet rendszeresen 3-5 éves időközben hívnak a bojler vízkötelesítés végett. Ugyanilyen amikor a hőtárolós kályhák fűtési idény előtti karbantartása miatt hívnak. Ahol átvizsgálásra kerül a hőtárolós kályha villamos rendszere és elvégzésre kerül a karbantartás, melynek keretében kicserélésre kerül az égett vezetékek, meglazult csavarok után húzásra kerülnek, ventilátor tisztítása, olajozása, működés ellenőrzése.

Szerencsére vannak olyan emberek, akik felismerik a karbantartás hasznosságát, a műszaki ellenőrzést rendszeres időközönként megrendelik. A lakásunk érintésvédelmi ellenőrzése is nagyon fontos, mert saját magunk és családunk biztonságát növeljük vele. Amikor bekövetkezik a baj az már késő. Sajnos a gazdagsági válság nyomán sokszor ezeknek a rendszeres karbantartásoknak mellőzése az egyik spórolási módszer. Csak akkor hívnak szakembert, amikor bekövetkezik a hiba és ők maguk már nem tudják megoldani. Inkább felvállalják a villamos baleset, villamos tűz és fogyasztás növekedés veszélyeit.

A villamos hálózatok karbantartásánál a kiindulási pont nagyon lényeges, ez a kiindulási pont az új létesítés helye. Ezért csak bizonyítottan jó szakemberrel kell elvégeztetni az új lakás villanyszerelését. A nagyon olcsó villanyszerelő nem fog jó villanyszerelést végezni, nem fog szabványosan szerelni, ki fogja spórolni az anyagokat. Az új villamos hálózat működni fog valószínűleg az olcsó villanyszerelési munka után is, de a terhelés hatására egy idő múlva biztosra vehető a gyakori műszaki zavarok. Javítások során sokszor találkozom ilyen esetekkel. A szakszerűtlenül elvégzett lakások villanyszerelői utólag már nem elérhetőek, vagy ha a tulajdonos utólag jön rá nem fogja visszahívni a villanyszerelőt. Sajnos ilyen esetekben sokszor már késő, mert egy rosszul megépített villamos hálózatot nem lehet többnyire helyre hozni, vagy csak nagy rombolás és anyagi áldozat árán.

Csak a szakszerűen megépített villamos hálózat tervszerű karbantartásáról beszélhetünk, hiszen a karbantartást általában egy jól működő villamos hálózat esetében végezzük annak érdekében, hogy továbbra is hibamentesen és biztonságosan üzemeljen. Lehetne itt még nagyon sokat beszélni a lakások villamos hálózatának karbantartásáról, de gondolat ébresztőnek talán röviden ennyit is elég lehet.

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek