Mi is az elektroszmog? Valami úri passzió, régen nem is volt elterjedve ez a köztudatban. Mint ahogy a természet gyógyászatnak sem volt nagy elismertsége. A témába bele olvastam, de nem vagyok szakavatott személy e tekintetben. A témával kapcsolatosan, mint villanyszerelő találkoztam. A honlapon már írtam ezzel kapcsolatos cikket, amikor radiesztéta által kifogásolt villamos hálózat problémáit vizsgáltam. Némi hasonlóságot vélek felfedezni a villamos hálózattal.

Az erősáramú rendszerek esetén a rendszerek egymásra hatásáról beszélünk. A villamos rendszereink, hálózataink fizikailag a legtöbb esetben láthatóak. Viszont vannak olyan fizikai tulajdonságok, értékek, melyeket csak műszerrel tudunk kimutatni. Az olvasmányok alapján kiderül az embernek is meg van a saját energia rendszere, de ugyanígy a földünknek is. Természetesen a világegyetemnek is meg van az energia rendszere. Ezeknek a rendszerek az egymásra hatása is működik. Vannak látható és nem látható hatások. Ugyanígy mérhető és nem mérhető fizikai jellemzők. Így az ember szervezetére és sejtjeire hatással vannak ezek a jellemzők. Az emberek egy része ezekben nem hisz főként a fiatalabb korosztály. Részben azért, mert egészségügyi problémájuk nincs, a szervezetük jól működik. Viszont az idősebb korosztálynál már jóval többen fogékonyak a témára. Talán azért mert egészségügyi problémáik jelentősebbek. A természetgyógyászokat is többen keresik meg az idősebbek közül.

Az elektroszmog elektromos és mágneses terek, valamint a rádiófrekvenciás sugárzások által, a szervezetre gyakorolt káros hatásokat értjük.

Az elektroszmog hatása sokféleképpen jelentkezhet az emberi szervezetnél, ilyen például a gyakori fejfájás és hasonló tünetek. Ennek forrása lehet természetes és mesterséges eredetű.

A természetes források közül néhány:

  • bolygók hatása a földre (nap, csillagok, időjárás hatásai)
  • földrengés
  • viharok
  • föld mágneses tere
  • stb.

Mesterséges források:

  • az elektromos berendezések
  • hírközlő berendezések
  • háztartási gépek mágneses hullámai
  • wifi
  • stb.

Az emberi szervezet sejtjei is elektromágneses irányítás alatt működnek, melyek 0,1-100Hz frekvencia tartományban működnek. Tehát mondhatjuk mindenkinek saját energia rendszere van. Ha ezt a rendszert kívülről zavarjuk, ott káros hatások is előfordulhatnak.

A káros élettani hatások közül néhány:

  • dielektromos fűtés a mikrohullámú sütőnél
  • ionizáló sugárzás az elektromos berendezések által
  • elektromágneses sugárzás
  • nagyfeszültségű hálózatoknál leukémia
  • alvás zavar
  • stb.

Alacsony feszültségű területeknek, nagyfrekvenciás területeknek, pulzáló sugárzásoknak is megvannak a káros hatásai. Alacsony frekvenciás váltózó elektromos tér épületbiológiai irányelveknél meg van határozva, a megengedett térerősségek V/m-ben. Ugyanígy meg van határozva a test feszültség mV-ban.

Az elektroszmog mérésére már több műszert is kifejlesztettek.

Nézzük villanyszerelő szemmel is körül az elektroszmogot.

A lakások villamos hálózatának a kiépítése során erősen hozzájárulunk az elektroszmog kialakításában. A jó villamos hálózat kiépítése azt jelenti, hogy sok áramkört kell kiépíteni. Így a villamos vezetékekben áram folyik és ennek hatásaként a vezetők körül mágneses erőtér alakul ki. Ahol sokat tartózkodunk ott célszerű a vezetéket minél távolabb szerelni. Ha elkerülhetetlen, akkor árnyékolt vezetékek szerelését javasolják. Igaz mai korszerű villanyszerelés tekintetében már létezik a KNX szerelési technika, ez az intelligens villanyszereléshez tartozik. Ennek keretében, ha pihenünk például éjszaka az ágyunk közelében lévő vezetékeket lekapcsoljuk a hálózatról központilag. Ha szükséges visszakapcsolni azt a gyengeáramú busz rendszerről vissza lehet kapcsolni. Így a vezetékben nem folyik áram és így nem keletkezik káros sugárzás.

Vannak a KNX rendszeren kívül más megoldások is ahol este fekhelyünk körüli vezetékeket lekapcsolhatjuk a hálózatról, ez számtalan megoldással el lehet még érni. Általánosságban célszerű a villamos hálózaton kívül az egyéb villamos berendezéseket minél távolabb helyezni a pihenő helyünktől. Ezt a gyakorlatban megvalósítani nehéz. A villanyszerelés során a világítási és csatlakozó helyek kiépítésén kívül sarkalatos kérdés az érintésvédelmi rendszer kiépítése is. A gyakorlati tapasztalatom szerint a radiesztéta által történő mérések során kiugranak ezek a problémák. Az EPH hálózat kialakítása és a védővezető szakszerű kialakítása, amivel hozzá tud járulni az elektroszmog kialakulásának a csökkentéséhez.

Vannak társasházak ahol nincs kialakítva a felszálló védővezető, ezért előfordul, hogy helytelenül áthidalják a PE és N pontot. Itt a TN rendszer belső feltételeire kell odafigyelni nagyon. Mindenképpen a háznak kell közvetlenül rendelkeznie megfelelő üzemi földeléssel és ezt végig kell vinni a fogyasztóig. Az érdekes az ahol nem volt kiépítve a védővezető csak az elosztó táblánál volt áthidalva, a radiesztéta ki tudta mutatni a veszélyes térerőt. Továbbá érdekesség, ha ilyen rejtett nullázás esetén a csatlakozó helynél mérünk hurokellenállás értéket az a végén számszakilag megfelelőnek minősíthető. De ha komolyabban vizsgáljuk akkor még sem megfelelő. Ez szakmai kérdés és nem elektroszmog kérdése elsősorban. Gyakori jelenség, hogy kettős szigetelésű (két eres) olvasó lámpákat használunk. Ez nem előnyös az elektroszmog tekintetében, használjunk inkább I.ÉV. osztályú készülékeket és lámpákat.

Az erősáramú hálózatokon kívül a gyengeáramú berendezéseknél is jelentős szerepe lehet az elektroszmog kialakulásának. Sok külső hatással melyek sugárzás formájában jelentkeznek, nem igazán tudunk mit kezdeni ezzel ezz egy másik terület, amibe nem kívánok belemenni.

A témát lehet még folytatni, de talán dióhéjban erről ennyi elég gondolatébresztőnek.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

Vissza a villanyszerelő magazinba

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek