A villanyszerelés során a villanyszerelő a szabványok figyelembevételével igyekszik végezni a munkáját. Az említett szabványból igyekszem néhány lényeges részt megemlíteni a teljesség igénye nélkül. A korábbi MSZ 2364-410:199 és ennek a 2004 évi módosítását, továbbá az MSZ 2364-470:2002, ezen túl az MSZ 2364-460:2002 szabvány 461 fejezetét is tartalmazza.

A szabvány fejezetekre van bontva és tartalom szerint az alábbiakat tartalmazza:

410. fejezet részben részletezi az alkalmazási területet, rendelkező hivatkozásokat és általános követelményeket.

411. fejezet részben a védelmi módról a táplálás önműködő lekapcsolásáról szól.

Ezek a következő részekre van bontva:

  • általános előírások
  • alapvédelemre vonatkozó követelmények
  • hibavédelemre vonatkozó előírások
  • TN rendszerekről
  • TT rendszerekről
  • IT rendszerekről és az üzemi törpefeszültségről (FELV) szól.

412. fejezet részben pedig a védelmi mód: kettős szigetelés vagy megerősített szigetelést tartalmazza. Azon belül az általános előírások, alapvédelemre és hibavédelemre vonatkozó követelményeket írja le.

413. fejezet a villamos elválasztásról azon belül az általános előírások, alap és hibavédelemre szóló műszaki követelményeket írja le.

414. fejezet védelmi módból SELV és a PELV törpefeszültségre vonatkozó előírásokat tartalmazza. Lebontva az általános előírások, alap és hibavédelemre vonatkozó követelmények, SELV és a PELV tápforrásai és ezen áramkörökre vonatkozó követelményekről szól.

415. fejezet a kiegészítő védelem keretében az áramvédő kapcsolók és egyen potenciálú összekötésről írja le a követelményeket.


Ebből látható, hogy e szabvány a villanyszerelők és felülvizsgálok, számára egyaránt fontos lehet. Ebben a szabványban szerepel, hogy nem lehet felhasználni EPH vezetőként a fém épületgépészeti vezetékeket, kábeltálcákat. Az egyen potenciálú összeköttetéseket szintenként meg kell ismételni. Megengedett külön EPH felszálló vezetéket kiépíteni, de ennek is vannak előírásai. Ez egy szigorúbb követelmény a korábbi szabványokhoz képest. Az egyen potenciálú összekötéshez használt vezetőknek meg kell felelni az MSZ HD 60364-5-54 szabványnak.

Az EPH-ba mindent be kell kötni és épületenként külön – külön is. A korábbi KLÉSZ előírásai által előírt EPH bekötéseket is el kell végezni az előírások betartása mellett. Ez a szabvány táblázatszerűen felsorolja a lekapcsolási időket TN és TT rendszer esetén.

Ebben a szabványba találjuk meg az alfa kioldási szorzókat. A szabványban a kioldási szorzóknál bevezeti a végfogyasztói fogalmakat. Ezzel szigorúbb előírások felé megy el a szabvány.

Képzetlen személyek által használt (20A) csatlakozó aljzatok esetén áramvédő kapcsoló beépítése előírás.

Itt a dugaszoló aljzatokra vonatkozóan szerepel elsősorban az előírás. A gyakorlott villanyszerelők e szabványok megjelenése előtt már a létesítéskor a lakás teljes villamos hálózatát védték az áramvédő kapcsolókkal. Mivel a biztonságtechnikai szempontból ez megnyugtató számunkra és megrendelőnek is. A szabvány 30 mA érzékenységű fi relét ír elő, külső részeken megengedi a 100 mA érzékenységű áramvédő kapcsoló beépítését. A nullázás belső és külső feltételei továbbra is be vannak építve a szabványba. Az alapvédelem elnevezést használja a szabvány a közvetlen érintés elleni védelem helyet. Ugyanígy a hibavédelem elnevezést használja közvetett érintés elleni védelem helyett.

A szabványt végig olvasva sok régi szabványban (MSZ 172, MSZ 1600) lévő előírások is benne vannak ebben a szabványban. Érdemes átolvasni, mert sok változás található benne.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!LIKE-olja!

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek