Ezt a cikket nem gyakorlott villanyszerelőknek szánom, gyakorlott villanyszerelőknek ez a cikk nem jelent új információt. A villanyszerelés életveszélyes lehet hozzá nem értő személynek, ezért mindig kellő odafigyeléssel kell elvégezni e feladatot. Bármilyen feszültség alatti, vagy annak tekinthető részt csak többszöri ellenőrzés után lehet feszültségmentesnek tekinteni. A feszültségmentesítés lépései. Csak feszültségmentes állapotban lévő részt érinthetünk meg. Lehetőleg szigetelt cipőben, elszigetelten végezzük el a szükséges feladatokat. Ez azt jelenti, hogy munkavégzés közben más résszel ne érintkezzünk. Természetesen minden villanyszerelési feladatot inkább bízzuk szakképzett gyakorlott villanyszerelőre.

Nem biztos, hogy olcsóbban ússzuk meg a villanyszerelési munkát, ha mi magunk végezzük el.

A villanyszerelés során gyakran felmerül a kérdés, hogyan ellenőrizzük a feszültség jelenlétét? A legegyszerűbb eszköz az úgynevezett fázis ceruzás ellenőrzés. Ez egy csavarhúzó, melyben egy glimmlámpa van beépítve egy ellenállással sorba kötve. A csavarhúzó egyik felét a vizsgálandó felülethez érintjük és kezünkkel érintjük a csavarhúzó erre kialakított részét. A feszültség jelenlétekor a glimmlámpa világit. Ennek a legkülönbözőbb változatai vannak forgalomban, vannak feszültség érték kijelzős változatok is. Nagyon vigyázzunk a vizsgálatok elvégzésekor a kiértékelésre, mert olykor hamis információt kaphatunk. A glimmlámpa fénye alapján kellő gyakorlattal tudni lehet, hogy valóban feszültségmentes-e az érintett rész. Hosszú vezeték szakaszon is jelezhet a fázis ceruza, amelyre nincs feszültség kapcsolva, ekkor kisebb a fénye. Ez megtévesztésre adhat okot és lehet felesleges munkavégzés is a következménye. Ilyenkor célszerű próbalámpás módszerrel is ellenőrizni.

A próbalámpa két darab 15W-os sorba kötött lámpából van összeállítva. Azért kell két sorba kötött izzót alkalmazni, mert így 400V -ig lehet használni. Nem fog 230V-nál nagyobb feszültségen tönkremenni az izzó. Persze a próba lámpás vizsgálatnak is megvannak a buktatói. Itt kellő szakmai gyakorlat kell a villanyszerelőnek a villanyszerelés során, hogy az izzó fényéből megállapítsa a feszültség jelenlétének a körülbelüli értékét. A 230 V-nál körülbelül fél fénnyel, 400 V-nál teljes fénnyel világit a próbalámpánk. Az ellenőrzésnél válasszuk ki a nulla vezetőt és ehhez érintsük a lámpa egyik vezetékét, a másikat pedig a fázis ceruzás ellenőrzésnél is vizsgált részhez. Itt figyelembe kell venni, hogy fogyasztón keresztül visszajövő vezetéken is jelezhet a fázis ceruza, de még a próba lámpa is. A fény alapján lehet következtetni megfelelő gyakorlat esetén. Például lehet, hogy világit a fázis ceruza, de próba lámpával nem világit. A hálózatok szerves részét képezik a védővezetők is. Ezeket is kell minden esetben ellenőrizni fázis ceruzával és próba lámpával. Itt a próba lámpás vizsgálatnál megfelelő gyakorlattal az izzó fényerejéből következtetni lehet a földelés megfelelőségére. Természetesen ennek az értékét csak célműszerrel lehet megállapítani biztonságosan. Röviden ezek a legegyszerűbb ősi villanyszerelői vizsgálatok.

Manapság inkább a biztonságos tesztereket használják a villanyszerelők a villanyszerelés során. Itt már kézzel közvetlenül nem érintjük meg a fémrészt. A teszter mindkét vége a vizsgálandó részhez érintjük, vagyis el vagyunk szigetelve. Itt már látjuk a feszültségszintet is. Elkerülhetetlen a multiméterek alkalmazása. Ezen műszereket nagyon sokféle vizsgálatra lehet felhasználni. A digitális eszközök is megfelelő szakmai gyakorlatot igényelnek, de ezekkel lehet legbiztosabban megállapítani a feszültségmentes állapotot. A téves jelzések, értékek itt is előfordulhatnak. Ezért a fiatal villanyszerelő kollégáknak csak javasolni tudom, hogy idősebb gyakorlott kollégáktól próbálják megszerezni a szükséges szakmai gyakorlatokat munka közben.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!LIKE-olja!

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek