Villanyszerelőként a gyakorlatból néhány hasznos tanáccsal szeretném önöket megismertetni. A villany bojler javítása során sok hasznos ötlettel találkoztam. Melyek elő segíthetik az energia megtakarítást.

A hideg vízcsőre a bojler és a kombinált szelep közé lehet beépíteni egy tömlővéges kerti csapot, mely a tisztítás és a vízkőtelenítési munkák során nagy mértékben segíti a munkánkat. A kombinált szelepnél is le lehet engedni a vizet, de hosszabb ideig tart. A vízkőtelenítési munkák elvégzésének a gyakoriságát a bojler vízhőfokának beállítása, a víz minősége  és a meleg víz használatának a mennyisége határozza meg. Érd és környékén 80C fokos meleg víz beállításnál maximum 3 évente kell vízkőteleníteni, ez az idő kitolható kb. maximum  5 évig a meleg víz hőfokának a csökkentésével. A gyártó általában 2 és 2,5 évet (garanciális kötelezettség esetén) javasol. Ami azt jelenti hogy az energia felhasználás szempontjából ez az idő ciklus  javasolt  a vízkőtelenítésnél.  Nem könnyű megállapítani, hogy mikor kell már vízkőtelenítést elvégezni.  Külső jelei  a fűtő betét működésekor erősen suhogó hangot hallat, kevesebb meleg vizet ad ki (a hajdú bojlereknél típus hiba a  a fém meleg víz cső helyett műanyagcsővel  oldotta meg a gyártó. Ez gyakorta szét törik és így rövidebb lesz, ami által nagy mértékben csökken a meleg víz mennyisége.). Az aktív anód maximum két tisztításig megfelelő. Minden tisztítás után a tömítést ki kell cserélni. A villamos csatlakozásokat át kell vizsgálni, csak a jó villamos csatlakozás a megfelelő, mert ellenkező esetben a csatlakozások melegszenek. Ami a működés biztonságát veszélyezteti és növeli az áram fogyasztásunkat. Ugyanígy növeli az áram fogyasztást  a vízkővel telített bojler is.

Nagyon gyakori a városi vízhálózatnál a csőtörés, ekkor  előfordul az épületbe nagy mennyiségű szennyeződés kerül a cső rendszerbe. Ez be kerülhet a bojlerba is. Nem beszélve arról, hogy a nyomás csökkentőnél és  a  kombinált szelepnél lecsökkenti a víz beáramlását. Célszerű védekezni ellene , a bejövő vízhálózatba szűrőt kell elhelyezni. A saját háztartásomba én is beépítettem a szűrő rendszert, hihetetlen mennyiségű szennyeződés marad fenn a szűrőkön. Általában 3-4 havonta cserélni kell a szűrő betéteket nálunk. Az egészségesebb víz érdekében és a műszaki szempontok miatt csak javasolni tudom mindenkinek a szűrök beépítését.

A másik nagyon hasznos szerkezet a víz lágyítása érdekében a vízvezeték csőre mágnes építése.  Ez a hatás más módszerrel is elérhető. A beépítés után egy-hét után selymesebb (lágyabb) a víz. Haszna tisztítja a cső rendszert, a csapoknál nem rakodik le a vízkő, továbbá egyes elméletek szerint  az emberi  szervezetre is hasznos az ily módon kezelt víz. Az egyik helyen a gázvízmelegítő csőrendszerét évente kellett savazni, mert leszűkült a cső belső keresztmetszete a vízkőtől. A mágnes beépítése óta már több éve nem kell savazni  a vízmelegítő csőrendszerét.

A bojler üzemeltetése során célszerű kisebb hőfokon üzemeltetni, mert így kevesebb a vízkő keletkezik. A villamos energia felhasználás is kevesebb, mivel kevesebb a bojler hővesztesége is. Az emberek nagy többségben 80C fokon üzemeltetik a bojlereket, ami nem éppen a leggazdaságosabb megoldás. Ideális hőmérséklet 60C fok.  Tudom ez mindig nem ilyen egyszerű, mert különböző feladatokhoz más - más hőmérsékletű meleg víz szükséges. A mosogatáshoz nagyobb távolságra szállítása a meleg víznek nagyobb veszteséget jelent. Tehát célszerű a felhasználás közelében telepíteni a készüléket, de figyelembe kell venni a bojler vizkőtelenítéssel ( tisztításnál) járó esetlegesen a kiömlő vizet is.

  • Ha jelző lámpa nem világit, akkor utalhat ez hőfok szabályzó és a  hőkorlátozó hibájára is. De nem kizárt a jelzőlámpa hibája, vezeték szakadás, vagy a feszültség hiánya.
  • Az aktív anód hosszú távú hiánya miatt üzemelő bojler ki lyukadhat. Ezért a vízkőtelenítésnél mindig vizsgálni kell az aktív anód állapotát is.
  • Ha a kombinált szelepnél az átlagosnál jobban folyik a víz, akkor a kombinált szelep el van vízkövesedve, vagy a nyomás csökkentő nem működik jól. Ezek javítása a cserével oldható meg.
  • Ha a bojler alján folyik a víz szerelőhöz kell fordulni, mert a lecsöpögő víz károsítja az elektromos alkatrészeket. Minél előtt ki kell javítani, mert a javítási költségek emelkedhetnek.
  • A villamos hálózat csatlakozást a vezérelt (éjszakai) fogyasztásmérő utáni áramkörről célszerű leágaztatni, ez kb. 50-60% költség megtakarítást jelenthet az állandó üzemhez (nappali fogyasztásmérő) képest.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE-olja!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek