A villamos hálózatoknál és berendezéseknél élet és tűzvédelmi szempontból mindig jogszabályok által meghatározott követelmények voltak és vannak előírva az üzemeltetőknek illetve a tulajdonosoknak.

Nézzük az új létesítéskor mely előírások a mértékadóak, amelyeket érdemes átolvasni:

  • 14/2004. (IV.19.) FMM rendelet 5/A.§ ( 2 ) bekezdése
  • változás: 10/2016.(IV.5.) NGM rendelet
  • 8/1981.(XII.27.)IPM rendelet 22 §-a
  • 54/2014.(XII:5.) BM rendelet legujabb OTSZ, jelentős változásokkal 2015.III.5-től, 
  • 28/2011.(IX.6.) BM rendelet 226.§ (1) a,b, bekezdések, 232§ (3) a,b, c, bekezdése,
  • 191/2009.(X.15.) korm. rendelet 33§-a (3) c, bekezdés

Ezek az érintésvédelmi, villámvédelmi, létesítés és elektrosztatikus feltöltődés elleni védelmet célozzák meg az MSZ HD 60364-6:2007, MSZ EN 62305-3:20011 és az MSZ EN 62305-4:2011 műszaki szabványok figyelembevételével.

Folytassuk az időszakos felülvizsgálatokra vonatkozó jogszabályok és műszaki szabványok felsorolásával, amit szintén érdemes átolvasni:

  • 14/2004. (IV.19.) FMM rendelet 5/A.§ ( 3 ) bekezdése
  • Változás: 10/2016.(IV.5.) NGM rendeletben
  • 8/1981.(XII.27.)IPM rendelet 23 §, 26 § (4) bekezdés és a 27§-a
  • 28/2011.(IX.6.) BM rendelet 212,213, és 214§-ai, 226.§ (1) c,d, bekezdések, 228 §-a 232§ (3) d bekezdése.

A szabványok tekintetében az előzőekben felsorolt szabványokat kell értelmezni, kiegészítve az MSZ 10900:2009 szabvánnyal. A felülvizsgálatnál előforduló szabványokat a feladat határozza meg, itt már jóval több szabvány jöhet számításba. Ennek a felsorolásába itt nem kezdek bele.

Tudjuk, hogy a felülvizsgálat elvégzésekor a létesítéskori rendeleteket és műszaki szabványokat kell figyelembe venni.

Ennek a meghatározása elég nehéz, mert olykor a megrendelő sem tudja. A minősítő iratba célszerű beírni ezt az időpontot. Ha precízek vagyunk hivatkozási számot is beírjuk. A műszaki megvalósításkori előírások és a felülvizsgálatkori előírások az esetleges bizonytalan létesítési idő nagy gondot és nagy felelősséget okozhat a felülvizsgálónak.

A változó jogszabályok és szabványok napra kész ismerete egy folyamatos önképzést jelent, ezen anyagok beszerzése jelentős anyagi terhet jelent számunkra. A borsos áron történő továbbképzések sem jelentik a teljes szükséges információ átadást, inkább figyelem felhívást jelentenek. E mellett változatlanul szükséges az önképzés, hogy toppon legyünk.

Ahhoz, hogy ma valaki villamos hálózatok és berendezések felülvizsgálatával foglalkozzon, OKJ-s vizsgát kell tennie.

Az érintésvédelmi, tűzvédelmi és villámvédelmi felülvizsgálatra külön- külön vizsgát kell tennie. Ha a személyi feltételek teljesülnek, akkor jön az anyagi teher és az idő ráfordítás. Ez egyenként ma már több százezer forint is lehet egyenként is. Ami nagy terhet jelenthet már sok ember számára. Ha meg van a vizsga, akkor ott van a műszerezettség biztosítása, szintén jelentős anyagi teherrel jár. Ezután már kint lehetünk a piacon szinte gyakorlat nélkül. Felmerül a kérdés, ha már ennyit beleáldoztunk, akkor jó volna hasznosítani munkával is. További kérdés hogyan végezzük vállalkozási formában vagy megbízási szerződéssel? Más kérdés, amikor szerencsés esetben a munkáltató küldi el a tanfolyamra és fizeti a költségeket is. Ez nyilvánvalóan azért teszi, hogy utána vele fogja elvégeztetni a felülvizsgálatokat.

Ha már minden feltétel adva vagyon a munkavégzéshez, akkor megrendelést kell szerezni. Itt viszont már a piaci verseny él az árak vonatkozásában. Nagy kérdés milyen áron végezzük ezeket a felülvizsgálatokat? Nagyon lényeges, hogy fel tudjuk mérni a felülvizsgálat idő terhét, ráfordításokat és a közterheket.

Természetesen szakmailag becsületesen elvégzett munkát kell figyelembe venni. Nem pedig szakszerűtlenül, hanyagul a szúrópróbaszerű felülvizsgálattal. Ne feledjük az általunk végzett felülvizsgálati munkáért felelősséggel tartozunk. A piacon találkozni fogunk sajnos olyan felülvizsgálókkal is akik, hamar összecsapnak egy felülvizsgálati munkát. Ezek rendkívül alacsony árakon dolgoznak jellemzően. Ez az ő felelősségük, nem a miénk.

Az előző minősítő iratok tartalma is tanulságos lehet számunkra. Maradjunk meg a lehető legjobb szakmai munkavégzésnél, igyekezzünk minél részletesebb vizsgálatokat végezni a lehető legkevesebb hibával. Hibákat lehet találni egy körültekintő munkánál is, de így a munkánk hiba százaléka jóval kisebb lesz, mint amikor tudatosan is hibázunk. A lelkiismeretes munka a megrendelőnek is nagyobb biztonságot jelent. Igaz vannak megrendelők, akik ennek a súlyát nem érzik át. Viszont ez legyen az ő problémájuk.

A helyszíni felülvizsgálatkor szembesülünk a villamos hálózat állapotáról. Szerencsés esetben jó állapotú és szabványos hálózatot fogunk ki, akkor viszonylag könnyebb helyzetben vagyunk. Ilyenkor a meglévő műszaki dokumentációk is nagyban segítik a munkánkat. Viszont a gyakorlatban sokszor szembesülünk nagyon rossz állapotú nem szabványos villamos hálózatokkal. Ekkor a felülvizsgálatkor naplónkban mindent részletesen rögzítünk, fényképeket készítünk a munkánk segítése érdekében. Mely alapján a minősítő iratot el tudjuk készíteni majd. A feltárt hiányosságokat feltárjuk a megrendelőnknek.

Legtöbbször a gyakorlatban a hibajegyzék alapján elvégeztetik vagy elvégezzük megbízás alapján a javításokat. Ennek előnye, hogy a minősítő iratba nem kerül bele a feltárt hiba. Ezt lehet külön dokumentálni, ami a megbízáshoz tartozik hozzá a javításnál. Így kevesebb lesz az adminisztratív munka. Ahol ez nem járható út kénytelenek vagyunk mindent rögzíteni a minősítő iratban. Ez sok esetben nem szabványos minősítést kap. A hiba kijavításakor az elvégzett munkát dokumentálni kell, melyet a minősítő irathoz kell csatolni. Legjobb, ha a felülvizsgálót kérik fel ennek az ellenőrzésére. Ekkor ennek az eredményét a felülvizsgáló dokumentálja. Előfordulhat olyan eset is, amikor olyan állapotok fogadnak bennünket, amikor már az első pillanatban kijelenthető a nem szabványos minősítés. Sajnos találkoztam már olyan esettel is, amikor ötödszöri visszamenetel után is még voltak hiányosságok. Gyakran találkozni olyan esetekkel is, amikor hatósági ellenőrzést kapnak és a hatóság határidőt ad a felülvizsgálat elvégeztetésére. Ekkor keresnek gyorsan felülvizsgálót a feladat elvégzésére. Ilyenkor általában jellemzően a sok hiányosságok elvégzésére és a minősítő irat elkészítésére rövid idő marad. A felülvizsgáló nagy dilemma elé kerül, ha segíteni akar a megrendelőnek.

Soha sem szabad belemennünk egy nem szabványos létesítménynél, hogy megfelelő minősítéssel adjuk ki a minősítő iratot.

Mert adott esetben egy villamos tűz vagy villamos balesetkor a hatóság látókörébe kerülhet a minősítő irat. Ha a szakértő megállapítja a hiba okát, amely esetleg visszavezethető a felülvizsgálat előtti időpontra könnyen a vádlottak padjára kerülhetünk. Jól jegyezzük meg nem minden a pénz. Amikor végeztünk a helyszínen a felülvizsgálattal össze kell állítanunk a minősítő iratot. Ez nem gond, ha már rutinosak vagyunk,mivel kialakítottunk hosszú idő alatt a saját minősítő irat formánkat.

Kezdők esetében nagy segítséget jelentenek a MEE felülvizsgálói jegyzetek és szabványok. Az időszakos felülvizsgálatokkor az előző minősítő iratok is hasznosak lehetnek. A jó ötleteket átdolgozva jegyzetek és szabványok figyelembevételével ki tudjuk alakítani a saját minősítő irat formánkat. Amelyet évenként átvizsgálunk, és szükség esetén átírunk. Így viszonylag napra kész minősítő irat formulánk lesz. Amelyet az adott munkának megfelelően átírunk és kiegészítünk.

Magam részéről a részletesebb és bővebb tartalommal rendelkező minősítő iratokat alkalmazom. Lényegesnek tartom a területi határok fontos meghatározását és az érvényességi feltételek leírását is. Ezzel az utólagos vitáknak vehetjük elejét. 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

Vissza a villanyszerelő magazinba

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek