A tetőtér villanyszerelése hasonló a lakószintek villanyszereléséhez. Mi is az ami eltérő? Általában a gipszkarton falak, mennyezetek gyakrabban fordulnak elő. Padlástérben nem javasolt kötődobozok alkalmazása, mert ez gyakorta jelent tűzveszélyt. Nem látjuk, nem érzékeljük ha baj van.

A másik sarkalatos pont a padlás térek villanyszerelésénél, a keresztül vitt csövekben a hőhíd hatására pára lecsapódás jut a lámpához vagy kötő dobozokba. Ez üzem zavart okozhat. Ezért a hőhidakat ki kell küszöbölni. Ha van lehetőség a tetőtérben elhelyezni az elosztótáblát akkor a célszerűség ezt diktálja. Így a tetőtérhez tartozó zárlati áramvédelem, fi relé és túlfeszültség védelem itt valósul meg. Ekkor a főelosztótól a mérőhelytől külön tápvezetéket (fővezetéket) hozzunk fel. Innen kerülnek szétosztásra a különböző áramkörök.

Az áramkörök kiosztásánál célszerű a nagyobb fogyasztókat kiemelve külön indítani.

Általában konyhatechnológiai berendezések, mosó, szárító gépek, fűtő, klíma berendezések ezek általában a nagyobb teljesítményű fogyasztók. A többi fogyasztót arányosan szét kell osztani áramkörökre. Az a jó megoldás, ha minél több áramkörre osztjuk szét a lakást. A dugaszoló aljzatok számát megfelelő számban kell meghatározni. Kevés dugaszoló aljzat szám a hosszabbítók számát növelheti a későbbiekben, ami villamos szempontból hátrányt jelenthet. A világításnál ki kell alakítani az általános világítást, helyi világítást és az esetleges hangulat világítást. A világítás kapcsolására rendelkezésre állnak a hagyományos kapcsoló családok, fényerő szabályzók és a távkapcsolók. A világítás megvalósítása a legváltozatosabb formában is lehetséges. Jó megoldás amikor a hálószoba francia ágytól is kapcsolható az általános világítás. Ha valaki érzékeny az elekroszmogra akkor célszerű figyelembe venni, hogy a folyamatos pihenésre szolgáló helyeken ne vezessünk át villamos vezetékeket. Ha mégis szükséges akkor árnyékolt vezetékekkel kell megoldani a villamos vezetékek villanyszerelését. A süllyesztett szerelésnél a sorolható dobozokat célszerű felhasználni, mert ezeknél a szerelvények csavarral is rögzíthetőek. A gipszkartonfalakhoz is lehet sorolható dobozokat beépíteni.  A gipszkartonfalban sokan kábellel szerelnek. Én személy szerint itt is a csöves szerelést tartom jobbnak, ezért is alkalmazom. Léteznek korszerű dobozok, amelyek tömített zárást biztosítanak. Továbbá vannak olyan dobozok, melyek a tűz  oltásában is részt vesznek, gáz képződés hatására lezárja a tűz továbbterjedését. Ha új ház építéséről van szó, akkor a monolit szerkezetben illetve a szerelő betonban is el lehet vinni a csöveket. Így jelentősen lehet csökkenteni a cső és vezetékek mennyiségét.

Természetesen a szerelő betonban való szerelésnél nagyon fontos, hogy egyeztetnünk  kell a többi szakággal. A fűtési osztóknál célszerű a termosztátok és a gépészeti helyiség közötti részt összecsövezni, hogy bármilyen variációra megfeleljen. Ezt a gépészeti szerelést végző kollégával egyeztetni kell, mert a vezérlési igényeket ő határozza meg. Gyakran előfordul, hogy utólag változtatnak az igényeken a gépész kollégák. Ezért a villanyszerelés során kellő vezeték érpárt célszerű kiépíteni, ha a megrendelő nem óhajt anyagilag az intelligens villanyszerelés felé elmozdulni.

Végezetül a tetőtér és minden egyéb villanyszerelés megkezdése előtt, fel kell mérni az igényeket és erre el kell készíteni a szerelési vázlatot. Amely alapján el lehet készíteni a tételes árajánlatot.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE-olja!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek