Legelőször is kezdjük a fogyasztás mérőhely kialakításnál, ahol megvizsgáljuk a vezeték keresztmetszeteket, hozzáférhetőség, elhelyezési magasság, mechanikai és időjárás elleni védelem, és az üzemi földelő kialakítását. Itt az áramszolgáltatói és az MSZ 447 szabvány feltételeinek is megfelelni a méretlen és mért hálózat vonatkozásában.

  • Elmenő vezetékek keresztmetszete, zárlati áramvédelem a szelektivitást is bele értve, érintésvédelmi rész vizsgálata, elosztók elhelyezése:

Az épületekbe csak olyan vezetékek kerülhetnek beépítésre, ami az fogyasztó energia ellátására van méretezve. A rézvezeték esetén a falba és vezetékcsatornába beépített keresztmetszet nem lehet 1,5mm2-nél kisebb. Áramkörönként minden esetben el kell vinni a nulla vezetőt és a védővezetőt is. Minden áramkörhöz tartozik kismegszakító a zárlati áram védelem céljából. A szelektivitás azt jelenti, hogy az egymás után beépített kismegszakítók lépcsőzetes értékkel kerülnek beépítésre, a végpont felé csökkenő értékkel.

Ez a lakásoknál nem egyszerű feladat. Igazán akkor működik, jól ha közte legalább két lépcső van. Az elosztók beépítése általában családi házak esetében egy helyen van. De lehet szintenként is elhelyezni.

  • Szerelésnél alkalmazott anyagok megfelelőségének a vizsgálata, a szerelési technológia megfelelőségének vizsgálata:

A villanyszerelésre felhasználható anyagok széles változata áll a rendelkezésünkre. Természetes ezek ára a minőségtől függően változik. Az olcsó anyag valamiért olcsó természetesen az ára ezt meg is magyarázza. A kereskedelemben jogunk van minden esetben megfelelőségi nyilatkozatot bekérni. Amivel utólag tudjuk bizonyítani, hogy megfelelő minőségű terméket építettünk be. A szerelési technológiáknál legyen az elsődleges az utólagos áthúzhatóság biztosítása. Nem célszerű MM fal vezetéket a padláson vezetni, gipszkarton mögé rakni.

  • Kötődobozok  és szerelvény dobozok elhelyezése, csövek vezetékek nyomvonal vezetése:

A dobozok elhelyezésének a helyes megválasztásánál figyelembe kell venni a magasságot az igények és a szakmai előírások figyelembe vételével. Így nem teszünk a fürdőszobában a jakuzzi kád mögé süllyesztett doboz. Hanem máshová hozzáférhető helyre, a zónahatáron túl, ahol bármikor hozzáférhetünk ellenőrizni. Vagyis a kötődobozok alkalmazását lehetőleg kerüljük a fürdőszobában.

A dobozokat erős és gyengeáram vonatkozásában külön – külön helyezzük el módszeresen. Például felül a gyengeáram dobozai, ferdén alatta az erősáram dobozai kerülnek elhelyezésre a hagyományos villanyszerelés során. A mennyezet alatt megválasztott sávot követve. Ügyeljünk arra, hogy a dobozókat például gipsz díszekkel ne takarják le. Padláson ne alkalmazzunk kötődobozokat, mindig hozzuk le az oldalfalra.  Nagyon sokféle szerelvény doboz jelent meg a forgalomban. Mindig a szerelvények típusához kell választani őket. A csövek nyomvonal vezetésénél ügyeljünk a vízszintes és függőleges vezetésre. Hasznos, ha az elkészült szereléseket valamilyen módón rögzítjük. Ez lehet fénykép számítógépre tölthetően, videó.

  • Áramkörök szakszerű kialakítása  a csövezés figyelembevételénél is, a felfűzött rendszerek kerülése a vezetékezésnél:

Nagyon lényes, hogy minden áramkörrel külön - külön el kell vinni a nulla vezetőt és védővezetőt is. Ennek az előírásokon túl a javításkor is jelentősége van. Ma divatos, hogy csökkentett mennyiségben alakítják ki ezeket a vezetékeket. Nem oldja meg a problémát az, aki kevesebb és nagyobb keresztmetszetű vezetékkel szerel. Áramkörönként külön csövet kell alkalmazni.

A felfűzött rendszereket nem szabad átvenni, mert a későbbiekben üzemzavar és érintésvédelmi problémákat jelenthetnek.

A dobozokban lévő kötések csak szorító kötések lehetnek. Nem szabad elfogadni a sodrott kötéseket, még akkor, sem amikor le vannak forrasztva. Kizárólag csak jó minőségű kötőelemeket célszerű alkalmazni, mert ez csökkenti a későbbi üzemzavarok számát is.

  • Az érintésvédelmi rendszerek komplettségének vizsgálata:

Védőföldelés, EPH kialakítások, áramvédő kapcsoló műszaki paramétereinek az ellenőrzése.

Az épületbe csatlakozó méretlen villamos energia közelében üzemi földelést kell létesíteni, ennek különböző kiviteli megoldásai léteznek. A lényege jó földelési ellenállás értékkel rendelkezzen, keresztmetszete megfelelő legyen továbbá mechanikai és időálló védettsége elfogadható legyen. A másik lényeges rendszer az EPH kialakítások vizsgálata. Más a helyzet a családi háznál és más a helyzet a társas háznál a kialakítás vonatkozásban. De a lényeg az egységes szemlélet a védelem vonatkozásában. Minden épületgépészeti hálózatot és nagyobb kiterjedésűnek számító fémfelületeket be kell vonni az EPH rendszerbe.

Érdekességként megemlítem a tengerentúli államokban a villanyszerelés során alkalmazott fém centrikus szereléseket, melyek szintén be vannak kötve az EPH rendszerbe. Az EPH kialakításnak nagy szerepe van (EMC) túlfeszültség védelemben is.

A villamos hálózat egészében a védővezetők folytonossági vizsgálatát is ellenőrizni kell. Az áramvédő kapcsolók ellenőrzése szemrevételezéssel, teszt gomb működési vizsgálata, külső helyről való működés ellenőrzése, továbbá el kell végezni a komplett műszeres vizsgálatát is. Ezeket bizonylatolni kell.

  • Antenna, informatikai és telefon rendszerek csillagpontos kialakítása:

Az ellenőrzés során kitérünk az erősáramú és gyengeáramú rendszerek módszeres szétválasztásának az ellenőrzésére is. A gyakorlatban sok estben lehet találkozni olyan alkalmazásokkal, amikor hosszú szakaszokon és dobozokon keresztül vezetik az erősáramú rendszerrel együtt. Ez a későbbiekben műszaki problémákat is jelenthetnek az üzemeltetés során. A gyengeáramú vezetékeket ne engedjük meg az erősáramú csövekben, vezeték csatornákban, dobozokban és elosztókon keresztülvezetni. A vezetékek műszeres vizsgálatát is célszerű elvégezni és jegyzőkönyvben rögzíteni.

  • Az elkészült rendszerek műszeres vizsgálata bizonylatolással:

Ennek a vizsgálatnak a lényege a villamos hálózat szigetelési ellenállás, hurokellenállás értékeit és a védővezetők folytonosságát ellenőrizzük. Ez a vizsgálat a villamos biztonságtechnikai vizsgálatokat jelenti, melyet minősítő irat formájában rögzítünk.

  • Villamos hálózat dokumentálásának az ellenőrzése:

Egyszerű a helyzet, ha készült villamos hálózatról épületvillamossági terv, mert ebben az esetben a kivitelezőnek a megvalósulási tervet kell átadnia. Ezt azt jelenti, hogy a kivitelező az esetlegesen előforduló változásokat átvezeti a rajzra. Ha van felelős műszaki vezető és tervező ők is ellen jegyzik. A beépített anyagokról jó, ha van megfelelőségi nyilatkozat. A legfontosabb, hogy elkészült új munka befejezésekor el legyen végezve az első ellenőrzés.

Ez egy komplett villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatot jelent, tartalmazza az érintésvédelmi és erősáramú berendezések tűzvédelmi felülvizsgálatát is, minősítő irat formájában. 

Az ÁVK műszeres vizsgálatának a dokumentálása az érintésvédelmi részben történik meg. Ezen kívül a villanyszerelést végző kivitelezői nyilatkozatát is át kell adni a megrendelőnek. Ahol le van írva, hogy a villanyszerelés a vonatkozó műszaki előírásoknak, tervnek és rendeleteknek megfelelően készült el. Terv esetén tervezői nyilatkozat is szükséges, továbbá a felelős műszaki vezető nyilatkozata. A méretlen villamos hálózatra csatlakozással kapcsolatos dokumentációkat is át kell átadni. Ez sok esetben már a tulajdonos bevonásával menet közben megtörténik.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek