Ez a szabvány rész a különleges villamos berendezésekre vonatkozó vagy helyiségekre vonatkozó követelmények esetében a mobil vagy szállító egységekre alkalmazandó műszaki leírásokat fogalmazza meg.

A szabvány 20 oldalból áll. Tartalmaz bevezető részt, lényeges műszaki követelmények és példa rajzokat a gyakorlati élet segítése céljából. Érdemes a szabványt beszerezni és át tanulmányozni. Itt csak néhány gondolatot ismertetek ebből a szabványból.

A bevezető rész után ismerteti a szabvány az alkalmazási területét. Kiemeli a mobil és szállítható egységeket. Ezek lehetnek önmeghajtásúak vagy vontatottak.

Ilyenek:

  • a műsorszóró kocsik
  • tűzoltási kocsik
  • műhelyek
  • gyógyászati szolgáltatás járművei
  • stb.

Nem tartoznak a szabvány hatálya alá:

  • áramfejlesztők
  • kishajók és kikötői
  • lakókocsik
  • lakóautók
  • árusító és utánfutó egységek

Rendelkező hivatkozások, célok tápellátások szerkezeti felépítése, földelési rendszerek típusai: a TN rendszeren belül a TN- C rendszer nem megengedett. 

A tápellátás részben az alkalmazható módszerekről ír a szabvány. Csatlakozás kisfeszültségű berendezéshez, rögzített villamos berendezéshez melyben hatékony védelmek vannak. Csatlakozás olyan eszközön keresztül, amely egyszerű leválasztást biztosít egy rögzített villamos berendezéstől. A csatlakozás vagy áramellátás eszköze egységen belül lehet dugós csatlakozás is, ha rendelkezik polaritás biztosítással. A fázisvezetőbe túláram védelmet kell beépíteni.

Az áramütés elleni védelem részben szerepel

A közvetlen érintés elleni védelem SELV, PELV, vagy a villamos elválasztással védett áramkörről táplált csatlakozó aljzatok kivételével, melyek az egységen kívüli fogyasztók védelmére szolgál 30mA érzékenységű ÁVK-val kell ellátni. A közvetett érintés elleni védelem esetén az önműködő lekapcsolás a tápoldalon, itt szerepel a TN, TT rendszernél a 30mA RCD (ÁVK) alkalmazhatósága. Alkalmazható a II. év osztályú szigetelés is.

Az egyen potenciálú összekötés részben le van írva, hogy a hozzáférhető szerkezeti részeket (alváz, vázszerkezet, csőrendszer, stb.) EPH vezetőn keresztül az egységen belül a TN, TT, IT rendszer védővezetőjéhez kell csatlakoztatni. Az EPH vezető csak sodrott vezeték lehet.

A védelem környezet elszigetelésével, mint védelem nem alkalmazható.

A túláram védelem után a villamos szerkezetek kiválasztása és szerelése résznél le van írva, hogy H0RN-F típusú kábelt lehet alkalmazni, minimum 2,5mm2 keresztmetszetű rézvezeték. A kábelt a becsatlakozásnál rögzíteni kell. A szabvány kitér az IP 44, 54, 55 -ös védettségek alkalmazására is. A szabvány utolsó oldalain több gyakorlati példa rajzokat közöl le.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek