Az épület villamossági tervezés nagyon sok rétegű feladatnak számít. Ipari alkalmazások és nagyberuházások során több szűrőn esnek át a tervek, mivel erre mindkét oldalon meg van a szakapparátus. De talán nézzük az egyszerűbb családi házak tervezését villanyszerelő szemmel.

Nagyon szép és több részletezésből álló terveket is lehet látni, amelyek megfelelnek a tartalmi és szakmai követelményeknek is. Azonban lehet találni olyan tervekkel is elvétve ami elgondolkoztatja a villanyszerelőt is.

Gyakorta találkozom olyan épületvillamossági tervekkel, melyek villanyszerelői szemmel nézve gyakorlati élettől távol esnek.

Mire is gondolok? 

  • A villamos terv sokszor nem tartalmazza a méretlen villamos hálózat és mérőhely tervét, mivel mondván azt a regisztrált villanyszerelő készíti el. Ez igaz, viszont ha jól van elkészítve nagy segítséget jelent és a tervező nem kerül ellentmondásba önmagával.
  • A geo tarifa mérés követelményeit nem minden esetben veszik figyelembe az elosztó szekrények tervezésénél. Ha a kivitelező sem ismeri ezen követelményeket az elosztó szekrény már nem megfelelő, ami a költségeket növelheti adott esetben.
  • Az épületvillamossági terv mért és méretlen hálózata egy komplett egységet képez. Ha viszont nincs komplett egységben, akkor megjelenhetnek a félre értelmezések. Mely a gyakorlati munkát nehezítheti meg. A komplettségbe bele tartozik a gyengeáramú rendszer hálózata is. Hisz a gyengeáramú hálózatok alapszerelését a villanyszerelők végzik el, sőt sok esetben kompletten is.
  • A családi házak esetében is ipari jellegű megoldásokat, költségnövelő megoldásokat alkalmaznak sok esetben. Amely a villanyszerelést végző villanyszerelőnek okoz gondot.
  • Jellemzően dugaszoló aljzatoknál MCu 2,5mm2 vezetéket írnak ki, holott a dugaszolóaljzatok terhelhetősége 10/16A. Ami néhány esettől eltekintve elegendő MCu 1,5mm2 keresztmetszetű vezeték is, ha B 10 A-ra van biztosítva. Nem beszélve a vezeték beköthetőségéről. Amiben viszont igaza van a tervezőnek, mert a szabvány ezt követeli meg.
  • Tele rakják áramvédő kapcsolókkal az egyes áramköröket (kismegszakító → fi relé) és fontos részekre nem terveznek be áramvédő kapcsolót. Úgy gondolom egy családi ház esetén az egész ház védelméről kell gondoskodni, még ha a szabvány nem is teszi kötelezővé. Ez is a szabványra vezethető vissza, mert a dugaszoló aljzatoknál egyértelműen kötelezővé teszi.
  • Az áramköri kiosztásnál nem minden esetben játszik szerepet a költség hatékonyság. A megrendelők elfogadják a tervezői ajánlásokat, mivel ekkor még nem ismerik az árakat. A kivitelezők árajánlatánál jelennek meg sokszor először az árak és a megrendelő ilyenkor kéri sokszor az árak mérséklését, illetve költségcsökkentő megoldásokat.
  • Sok esetben a túlfeszültségvédelmi megoldások hiányosak és nem teljes körűek.
  • A villámvédelmi tervet nem készítenek sok esetben, a műszaki leírásban néhány sorban lerendezik. Egyértelműen le lehet írni ha a szabvány kötelezően nem írja le a villámvédelem létesítését. Ha terv készül az legyen teljes körű és egyértelmű.
  • A terveken bármit be lehet tervezni, ami nagyon szépen mutat, de ha a költségeket vizsgáljuk akkor a megrendelők ma már keresik az olcsóbb megoldásokat. Ez sok esetben átírja megvalósítás folyamatát. 
  • Előfordulnak az árazatlan költségvetésben nincsen külön bontva a külön egységet képező feladatok, vagy hiányos és nincs részletezve, a gyakorlat szempontjából külön bontva volna célszerű megjeleníteni. 

Az árazatlan költségvetések sok esetben hiányosak,vagy éppen pontatlanok.

Nem minden esetben tartalmazza az új technológiákat (pl. Mü I cső helyett symalen cső). Az ajánlattevők száma ma már jelentős, ezért a verseny során a tervezői kiírást kell figyelembe venni a villanyszerelőknek. Másként nem lehet összehasonlítani az ajánlatokat. Kivitelezés során azésszerű javaslatokat úgyis elfogadja a megrendelő, ami sokszor költségcsökkentést is jelenthet. Ha a megrendelő nem készít árazatlan költségvetést, akkor a kivitelezők kénytelenek a tervezői kiírást használni. A tervezőknek célszerűbb lenne egy olyan árazatlan költségvetést készíteni, amelyet a kivitelezőknek csak be kellene áraznia. A költségvetési részben külön bontva a mért és méretlen hálózat részét, ugyanígy az elkülönülő részeket is. Ez megteremti a piaci verseny azonos alapokra helyezését is. Ugyan le lehet írni az anyagjegyzék fölé, hogy a vállalkozó kivitelező olyan árajánlatot készítsen amiből megvalósítható a műszaki tartalom. De ha ez így van akkor minek az anyag kiírás. Egyébként nem könnyű feladat egy ilyen árazatlan költségvetést elkészíteni, erre lehet mondani dolgozzon vele a kivitelező is. De nem erről szól az egész, hanem arról, hogy segítsük egymás munkáját. A tervező alkotja meg a megfelelő terv dokumentációt. A kivitelező pedig a munkahelyen valósítja meg a terv dokumentáció műszaki tartalmát.


Ezért célszerű a kivitelezési gyakorlattal rendelkező tapasztalt tervezővel terveztetni, mert ekkor a tervezett megoldások és az árazatlan költségvetés megközelíti a gyakorlati valóságot. Ez garantálja hogy az árajánlattevők, kivitelező árajánlatai a megvalósulás árai közötti kisebb eltérés keletkezik. Hisz a tervezés és a kivitelezés során a megvalósulás között nincs eltérés. Egyéb esetben nagy az eltérések adódhatnak.
A jó villamos tervek a szakági tervezőkkel egyeztetve vannak (nem csak aláírva) és a megvalósulás során is összhangban vannak az egyes szakmákkal. Például a statikai terveknél már a monolit szerkezetben ki van hagyva az elosztó berendezéstől kiinduló csöveknek a helye, ugyanígy az építész terven a nagyobb mennyiségű csöveknek is ki van hagyva a helye. Így jelentősen csökkenthető az utólagos vésések menyisége, ami költség csökkentést jelenhet. Ugyanez mondható el az épületgépész tervezőről és a villamossági tervezőről, hogy már a terv szinten egyezteti egymással a megoldásokat. Ekkor nem történik meglepetés, hogy a villanyszerelő az épületgépész nyomvonalára építi a csöveket.


A jó épületvillamossági terv árazatlan költségvetési kiírása egyezik a megvalósulás költségvetési kiírásával.

A jó épületvillamossági tervező ismeri és van gyakorlata a villanyszerelésben is. Így a tervező tervei megvalósuláskor is megegyeznek a valósággal.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

A cikk jövőhéten folytatódik, melyben az épületvillamossági tervezés árajánlat készítés módszereiről lesz szó. 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek