A villanyszerelőt nemcsak új lakások villanyszerelésére hívják a megrendelők, hanem hibaelhárításokra is. A hibaelhárítás és javítás sokszor nagyobb szakmai gyakorlatot és szakmai tudást igényel, mint az új lakások villanyszerelése.

Ha egy lakásban bekövetkezik a villamos hálózat és berendezés üzemzavara az sok esetben nagy gondot jelent a családnak. Ilyenkor derül ki, hogy egyes megszokott szolgáltatások mennyire hétköznapjaink részévé váltak. Gondoljunk csak, hogy egy nap mennyi készüléket működtettük villamos energia segítségével.

Az alábbi cikkemben megpróbálok néhány hasznos tanáccsal szolgálni, illetve felsorolni néhány hibát a teljesség igénye nélkül, amelyek gyakran előfordulnak. Ezek között vannak egyszerűbbek és komolyabbak is. A hibák gyakori előfordulásának ok és okozati hatása szoros összefüggésben van az új szereléseknél alkalmazott szerelési árakkal.

Ezért kijelenthető többnyire az olcsó villanyszerelési munkáknál jóval gyakoribbak az üzemzavarok.

Ezeknek az üzemzavaroknak okai visszavezethetőek az anyagspórolásra és a szakszerűtlen szerelésre is.

Az egyszerű hibák, amelyeket a tulajdonosok is könnyen felderíthetnek:

  • Lekapcsolódik a védelem, melyet csak visszakapcsolni kell. Ilyen például egy új izzó becsavarásakor is bekövetkezhet. Ekkor kiég az izzó és visszakapcsolás után fennmarad a kismegszakító.
  • Gyakori eset, amikor a méretlen oldalon megy el a feszültség, itt meg kell győződni, hogy fel vannak-e kapcsolódva az automaták. Háromfázisú fogyasztásmérőknél a fázis hiányt jelzi a glimmlámpa a fogyasztásmérőn. (Általában piros színnel világít)  Hasznos ilyenkor a szomszédokat megkérdezni, hogy náluk van-e villany. Ha nincsen, akkor az áramszolgáltatót kell kihívni, nem a villanyszerelőt.
  • A világításnál a foglalat oldal érintkezője nem ér az izzóhoz, az oldalérintkező visszahajlításával megoldódik a probléma.
  • Gyakran előfordul, hogy a fi relé (áramvédő kapcsoló, ÁVK, RCD, életvédelmi relé) lekapcsol valamilyen hiba miatt. Ez lehet szigetelésromlás, sérülés, átvezetés. Ennek a hibának a kereséséről már a honlapon lévő cikkek között írtam. Tehát magunk is ki kereshetjük, hogy melyik körön van a hiba. Az érintett rész lekapcsolásával, a lakás többi részén lesz villany. Sokszor fordul elő, hogy a hibát egy villamos berendezés okozza. Ilyenkor általában háztartási gép szerelőt kell hívni a villanyszerelő helyett.
  • Előfordul olyan hiba, amikor a dugaszoló aljzatban mindkét póluson a fázis ceruza világit, ezt általában a nulla vezető szakadására utal. A kötések szétégése okozza legtöbb esetben a hibát. A kötéseknél előfordul, hogy rézvezetéket kötnek össze alumíniummal, ez egy időzített bomba. Mert idő kérdése, hogy mikor ég szét.
  • A nem megfelelően elkészített kötések is okoznak üzemzavarokat. Ilyenek a sodrott kötések, laza csavaros kötések és a gyenge minőségű kötőelemek. Sajnos a jó minőségű wago kötőelemek párás nedves helyen okozhatnak üzemzavarokat időnként, külső helyen ahol vizet kaphat ott elő fordulhat ez a hiba.
  • A padláson alkalmazott kötéseknél hiba esetén gyakori a villamos tűz keletkezése. Minden csavaros villamos kötést időnként meg kell húzni, mert ez által megakadályozhatjuk a hiba keletkezését. Ezért célszerű a villanyszerelővel átnézetni a lakást, mert ez kevesebbe kerülhet, mint a bekövetkezett hiba elhárítása sok esetben.

Mindenkit óvok attól, hogy nem megfelelő szaktudással feszültség alatti munkát végezzen, mert ez életveszélyes is lehet.

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek