Generációk nőttek fel az MSZ 172 és MSZ 1600 szabvány sorozatokon. Ezek nagyon jól szerkesztett kiadványok voltak. Meg lehetett vásárolni kis zsebkönyv formájában is. Ezek illeszkedtek a gyakorlati villanyszerelők igényihez. Könnyen érhető, magyarázatos szövegekkel voltak ellátva. Az akkori fizetésekhez képest könnyen megvásárolhatók voltak. Majd az idő előre haladtával jöttek az uniós szabványok. Ezek más logikai elv alapján épülnek fel, ezért a régi szabványokhoz szokott kollégáknak a megértése nehezebb lett. Nem beszélve a beszerzésének ára nagymértékben megnőtt. Az előbb említett szabványok szerepét az MSZ EN 2364 és az MSZ HD 60364 szabványok vették át.

A védelmi módok a teljes berendezésekre vonatkoznak, vagy egy részére is.

Ha valamelyik védelmi mód egyes követelményei nem teljesülnek, akkor kiegészítő intézkedésekkel, védelmekkel kell elérni a megfelelő biztonsági szintet.

Az áramütés elleni védelem mindig is a megfelelő biztonsági szint elérését célozta meg. A régi szabványok alapján megtanultuk az ehhez kapcsolódó fogalmakat, és tudtuk a fogalmakat kellően értelmezni. Az uniós szabványok azt sugallják, más alapfogalmakat kell megtanulnunk. Arra mindenesetre jók ezek, hogy ez kis zavart okozzanak fejekben.

A cikkeimben igyekszem e fogalmakat is megismertetni. Tehát az áramütés elleni védelem normál üzemre, ez az úgynevezett alapvédelem „a közvetlen érintés elleni védelem. Itt beszélhetünk közvetett és közvetett együttes védelemről a SELV, PELV, és a FELV törpefeszültségű védelemről is. Most viszont a közvetett érintés elleni védelemről, az úgynevezett hiba védelemről írnák néhány lényeges információt a teljesség igénye nélkül.

Védelem a táplálás önműködő lekapcsolásával

A táplálás önműködő lekapcsolására akkor van szükség, ha hiba következtében az érintési feszültség annak nagysága és fennállásának időtartama miatt valamely személyt káros élettani hatások érhetnek. Ennek az érintésvédelmi módnak az alkalmazása esetén össze kell hangolni a rendszer földelésének típusát és a védővezetők, valamint a védőeszközök jellemzőit. Ezzel az érintésvédelmi móddal kapcsolatos követelmények és a lekapcsolási idők figyelembevételével lettek meghatározva.

A táplálás lekapcsolása

A védelmi eszköznek az általa közvetett érintés ellen védett áramkört vagy szerkezetet úgy kell önműködően lekapcsolnia a táplálásról, hogy hiba esetében az áramkörben vagy a szerkezetben az aktív részek és a test vagy a védővezető között fellépő  UL megengedett érintési feszültséget meghaladó várható érintési feszültség ne álljon fenn olyan hosszú ideig, hogy az egyidejűleg érinthető vezető részekkel érintkezésben lévő személyt káros élettani hatás érje. Bizonyos körülmények között azonban legfeljebb 5 s lekapcsolási idő megengedhető a rendszerföldelési típusától függően. Az UL megengedett érintési feszültség határértékei 50 V effektív váltakozó feszültség és 120 V hullámosság mentes egyenfeszültség.

Földelés és védővezetők

A testeket össze kell kötni a védővezetővel az adott rendszer földelési típusától függően meghatározott feltételek mellett. Az egyidejűleg érinthető testeket ugyanazzal a földelő rendszerrel kell összekötni.

Egyen potenciálú összekötés

Minden egyes épületben a fő védővezetőt, a fő földelővezetőt, a fő földelő kapcsot, valamint a következő idegen vezetőképes részeket kell a fő egyen potenciálú összekötésbe bekötni:

  • az épületben lévő közüzemi csővezetékeket (pl. gáz, víz);
  • a szerkezeti fémrészeket, a központi fűtést és a légkondicionáló berendezéseket;
  • a vasbeton épületszerkezetek fő fémrészeit, ha ez megoldható.

Az ilyen az épületbe kívülről bevezetett vezetőképes részeket az épületen belül, az épületbe való belépési pontjukhoz a lehető legközelebb kell bekötni. A fő egyen potenciálú összekötésbe be kell kötni a távközlési kábelek fémköpenyeit is. Ehhez meg kell szerezni a kábelek tulajdonosainak vagy üzemeltetőinek a hozzájárulását. Ha a tulajdonosok vagy az üzemeltetők nem adják meg ezt a hozzájárulást, akkor az ő felelősségük minden veszély elhárítása, amely ezeknek a kábeleknek a fő egyen potenciálú összekötésből való kizárásából származhat. 

Kiegészítő egyen potenciálú összekötés

Ha egy berendezésben vagy annak egy részében a táplálás önműködő lekapcsolásának feltételeit nem lehet teljesíteni, akkor egy kiegészítő egyen potenciálú összekötésnek nevezett, helyi összekötést kell alkalmazni.

A kiegészítő egyen potenciálú összekötés alkalmazása nem zárja ki a táplálás lekapcsolásának más okok (például tűzvédelem, a szerkezet hőigénybevételei stb.) miatti szükségességét. A kiegészítő egyen potenciálú összekötés kiterjedhet az egész berendezésre, annak egy részére, egyetlen készülékre vagy egyetlen helyre.

folytatás: Érintésvédelem közvetett érintés elleni védelem második rész

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!LIKE-olja!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek