Az előző cikkben elkezdtünk az érintésvédelem kifejtését a közvetett érintés elleni védelem témájában. Ezen cikkben folytatjuk az érintésvédelem ezen témáját. 

TN- rendszerek

A berendezéssel kapcsolatos összes testet védővezetők segítségével össze kell kötni az energiahálózat földelt pontjával, amely a vonatkozó transzformátornál, generátornál, illetve ezek közelében legyen. Az energiahálózat földelt pontja általában a nullapont. Ha nincs nullapont vagy nem hozzáférhető, akkor az egyik fázisvezetőt kell földelni. Az ilyen fázisvezetőt semmilyen körülmények között nem szabad PEN- vezető-ként alkalmazni. Ha vannak más hatásos földcsatlakozások is, akkor a védővezetőket ahol csak lehet, ajánlatos ezekkel a pontokkal is összekötni. Annak érdekében, hogy hiba esetén a védővezetők potenciálja minél közelebb maradjon a földpotenciálhoz, szükség lehet további, lehetőleg egyenletesen elosztott pontok földelésére is.

Nagyméretű, például igen magas épületekben a védővezetőkön további földelések alkalmazása gyakorlati okokból nem lehetséges. Ilyen esetben ezt a funkciót a védővezetők és az idegen vezetőképes részek egyen potenciálú összekötése láthatja el. Hasonló okból ajánlatos a védővezetőket ott földelni, ahol azok az épületekbe vagy a telkekre belépnek.

TN-rendszerekben kikapcsolásra a következő védelmi eszközök alkalmazhatók:

  • túláramvédelmi eszközök
  • áram-védőkapcsoló eszközök; azzal a kivétellel, hogy
  • TN-C rendszerekben nem szabad áram-védőkapcsoló eszközöket alkalmazni
  • olyan TN-C-S rendszerekben, amelyekben áram-védőkapcsoló eszköz használatos, ott ennek a fogyasztói oldalán nem szabad PEN-vezetőt alkalmazni. Ezekben a rendszerekben a védővezetőt az áram-védőkapcsoló eszköz tápoldalán kell a PEN-vezetőről leágaztatni.

TT rendszerek

Minden olyan testet, amelynek együttes védelmét ugyanaz a védelmi eszköz látja el, a védővezetőkön át közös földelőhöz kell kötni.

IT rendszerek

Az IT-rendszerekben az aktív részeket a földtől vagy el kell szigetelni, vagy a földdel egy elegendően nagy impedancián keresztül kell összekötni. Ezt az összekötést vagy a rendszer nullapontján, vagy egy mesterséges nullaponton kell elvégezni. A mesterséges nullapontot abban az esetben szabad a földdel közvetlenül összekötni, ha a létrejövő zérus sorrendű impedancia elegendően nagy. Nullapont hiányában az egyik fázisvezetőt lehet egy impedancián keresztül földelni. Ha egyetlen test- vagy földzárlat esetén a hibaáram kicsi és a lekapcsolás nem okvetlenül szükséges. Biztosítani kell azonban azt, hogy egyidejű kettős hiba esetén az egyidejűleg érinthető vezetőképes részeket megérintő személy ne legyen veszélyes élettani hatásoknak kitéve.

A testeket egyenként, csoportokban vagy együttesen le kell földelni. Nagyméretű, például igen magas épületekben, gyakorlati okokból nem mindig lehetséges a testeket közvetlenül a földelőhöz csatlakoztatni. A testek földelése megoldható a védővezetők, a testek és az idegen vezetőképes részek közötti összekötéssel. Az aktív rész és a testek vagy a föld közötti első hiba jelzésére berendezés-ellenőrző készüléket kell alkalmazni.

A kiegészítő egyen potenciálú összekötésbe be kell kötni a rögzített szerkezetek összes egyidejűleg érinthető testeit és az idegen vezetőképes részeket, beleértve a vasbeton szerkezetek acélbetétjét is, ha ez megoldható. Az egyen potenciálú rendszert össze kell kötni az összes villamos szerkezet, köztük a csatlakozóaljzatok védővezetőjével.  Ez az egyen potenciálú összekötés nem alkalmazható az olyan nem szigetelőanyagú padlóra, amely nem része a kiegészítő egyen potenciálú összekötésnek.

Védelem II. év. osztályú villamos szerkezet használatával vagy egyenértékű elszigeteléssel

Ennek az érintésvédelmi módnak az a rendeltetése, hogy az alapszigetelés hibája eseténmegakadályozza veszélyes feszültség megjelenését a villamos szerkezet megérinthető részein.

A védelmet a következő megoldásokkal kell megvalósítani:

A vonatkozó szabvány szerinti típusvizsgálaton átesett és e szerinti megjelöléssel ellátott villamos szerkezetek alkalmazásával:

  • kettős vagy megerősített szigetelésű (II. év. osztályú) villamos szerkezetek
  • gyárilag előállított, teljesen szigetelt villamos szerkezetek együttese

A villamos berendezés szerelése során a csak alapszigeteléssel ellátott villamos szerkezeteken kiegészítő szigetelés alkalmazásával. Itt jelennek meg a védettségi fokok is.

Védelem a környezet elszigetelésével

Ennek az érintésvédelmi módnak az a rendeltetése, hogy megakadályozza azoknak a részeknek az egyidejű megérintését, amelyek az aktív részek alapszigetelésének meghibásodása miatt különböző  potenciálra kerülhetnek.

A 0. év. osztályú szerkezetek használata a következő feltételek teljesülése esetén fogadható el:

A testek úgy legyenek elhelyezve, hogy a személyek szokásos körülmények között egyidejűleg ne érinthessenek meg

  • két testet, vagy
  • egy testet és bármilyen idegen vezetőképes részt,
  • ha ezek az aktív részek alapszigetelésének meghibásodása miatt különböző potenciálra kerülhetnek. A környezet elszigetelése esetén védővezető alkalmazása tilos.

Az elhelyezés akkor megfelelő, ha két rész közötti távolság legalább 2,5 m, ez a távolság a kézzel elérhető tartományon kívül 1,25 m-re csökkenthető.

Védelem földeletlen helyi egyen potenciálú összekötéssel

A földeletlen helyi egyen potenciálú összekötésnek az a rendeltetése, hogy megakadályozza veszélyes érintési feszültségek kialakulását. Minden egyidejűleg érinthető testet és idegen vezetőképes részt egyen potenciálra hozó vezető kössön össze egymással.

A helyi egyen potenciálú összekötő rendszer testeken vagy idegen vezetőképes részeken keresztül ne legyen közvetlen villamos kapcsolatban a földdel.

Ahol ez a követelmény nem teljesíthető, ott a táplálás önműködő lekapcsolásán alapuló védelmet kell alkalmazni. Gondoskodni kell arról, hogy az egyen potenciálú összekötéssel védett helyre való belépéskor a személyek ne legyenek veszélyes potenciálkülönbségnek kitéve. Különösen ott, ahol földtől elszigetelt vezetőanyagú padló csatlakozik a földeletlen egyen potenciálú összekötés rendszeréhez.

Védelem villamos elválasztással

Egy adott áramkör villamos elválasztásának az a rendeltetése, hogy az áramkör alapszigetelésének hibája miatt feszültség alá kerülő testek megérintése esetén megakadályozza veszélyes áramok kialakulását. Ezekről a részekről bővebb információk a vonatkozó szabványokból lehet olvasni.

Első rész: Érintésvédelem közvetett érintés elleni védelem

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!LIKE-olja!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek