A létesítmények villamos hálózatának létesítésekor, a jogszabályok előírásainak megfelelően el kell végezni az első ellenőrzést, ez mindig a kiinduló pont. A jogszabály határozza meg, hogy milyen időszakonként kell elvégezni ezen ellenőrzéseket.

Hogy egyáltalán miért van erre szükség?

Az üzemszerű, biztonságos használat során a villamos hálózatok is elöregednek, meghibásodnak. Ezen műszaki állapot ellenőrzését szolgálják a villamos biztonságtechnikai ellenőrzések. A felderített hiányosságok kijavításával megelőzhető a nagyobb bajok kialakulása. A meglazult vagy rosszul elkészített vezeték kötések melegednek, ha nem vesszük időben észre, tüzet okozhatnak. Többször találkoztam kiégett villanyóra szekrénnyel, leégett lakással is. Ennek mindig előjelei vannak, sercegő hangok, villogó lámpák, kellemetlen égett műanyag szagok, és így tovább.

A jogszabály tűzvédelmi osztályba soroláshoz köti a  felülvizsgálat gyakoriságát.

Jogszabályi háttere a 9/2008.(II.22.) ÖTM rendelet, avagy más néven OTSZ

Gyakorisága:

  • "A"  "B" tűzveszélyességi osztályba sorolásnál 3 évente.
  • "C" tűzveszélyességi osztályba sorolásnál 6 évente.
  • "D" és "E" tűzveszélyességi osztályba sorolt létesítményeknél 9 évente kell elvégezni az időszakos felülvizsgálatot.

E rendelet OTSZ 3. részében találhatóak meg a villamos berendezésekre vonatkozó előírások, ide vannak beemelve a szabványokból az erre vonatkozó részek.

A létesítmény felülvizsgálatának az elvégeztetéséért mindig a cég felelős vezetője, illetve a tulajdonos a felelős. Adott esetben, ha villamos tűz keletkezik, és a hatóság ( tűzoltóság) is bevonásra kerül, akkor államigazgatási eljárás keretén belül állapítja meg a szakértő  a tűz keletkezési okát. A hatóság pedig megnevezi a felelőst is. Itt azt  vizsgálják, hogy  a felülvizsgálatok elvégzése megtörtént, vagy esetleges elmaradt, továbbá a kivitelező esetleges felelősségét is megállapítják.  Egyik esetben egy családi ház égett le, a padláson szakszerűtlenül elhelyezett és elvégzett vezeték kötés miatt. A doboz tetején lazán papírok és rongyok voltak. A laza kötés miatt melegedett a vezeték, az oxigén rendelkezésre állt, és így begyulladt a környezete. Leégett a ház teljes tető szerkezete. Amit a tűz nem tett tönkre, azzal a tűz oltásakor használt víz bánt el.  A háznak volt biztosítása. A biztosító társaság szakértője megállapította a villamos hálózat szakszerűtlen szerelését. A biztosító társaság azonnal felbontotta a szerződést. A károsult beperelte a biztosítót, két év pereskedés után a károsult elvesztette a pert.

A villamos hálózat állapotának ellenőrzésével az ilyen és ehhez hasonló esetek nagy mértékben csökkenthetőek. A szakszerű szerelés és szakszerű felülvizsgálat ára hosszú távon mindig megtérül.

Vissza a megtörtént esetekhez

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek