Miért van szükség az egyen potenciálra hozó vezetékre, milyenek a kialakítás módjai? Ezek a kérdések nem új keletűek, ebben a régi oktatóvideóban is körüljárják a témát. Sok fiatal villanyszerelő megtapasztalhatja  a videó megtekintésekor, hogy régen is ismert és alkalmazott villanyszerelési megoldás volt az EPH hálózat kiépítése. Az pedig különösen szomorú, hogy ennyi idő elteltével még minidig nagyon sok helyen nincsen kiépítve EPH rendszer. Vagy ha ki is van építve, akkor nem szakszerűen, vagy nem teljes körűen.

 Azt pedig  könnyen beláthatjuk, hogy ha nincsen minden fém felület a védelembe bevonva, akkor elfordulhat olyan eset, hogy potenciál különbség alakul ki, és testünkkel rövidre zárjuk a két különböző potenciálon lévő fém részt, ennek következtében pedig áramütés érhet minket.

A videóból jól látszik, hogy a villamos biztonságtechnikai megoldások nem mai keletűek. Az látható napjainkban ezen a területen is még mindig vannak hiányosságok.

Ha a lakásokat megvizsgáljuk, még mindig előfordul, hogy nincs kiépítve az EPH hálózat.

Egy test zárlatos berendezést érintve, és egy földeltnek tekinthető részhez érve fenn áll az áramütés veszélye. Ennek elkerülése érdekében alakították ki az EPH hálózatot. A fémrész feszültség alá kerülésekor a védelemnek le kell kapcsolódnia egy zárlat esetén. A film egy 1982-es kiadványból idéz fel részleteket a megoldások tekintetében. Kihangsúlyozza a betonalap földelés lényeges részeit is, de beszél a rúdföldelő használatáról is. Itt még fel lehetett használni a vasbetont földelés céljára, ma már csak tűzi horganyzott anyagot használunk erre a célra. Az EPH csomópontba be kell vonni házi fémhálózatokat.

Bevonásra kerülnek az EPH rendszerbe:

  • önállóan számottevő földelések
  • védővezetők közvetlen bekötéssel
  • a villámvédelem rendszer
  • a fürdőkád bekötése
  • a nem számottevő fémszerkezetek bekötése (szellőzőcsövek)
  • szemét ledobok
  • felvonók fémrészei

A 4 szintnél magasabb épületeknél, az alsó és felső szinten is el kell végezni a kialakítást. A villámvédelmi rendszeren keresztül csatlakoznak az EPH-hoz a tetőn lévő szerkezetek is. A könnyű szerkezetes épületek fémszerkezeteinek bekötését, alul is körföldelővel kell összekötni. Ezt a rövid kis oktató filmet érdemes megnéznünk. Részben azért, hogy tanulhatunk belőle, továbbá az idő távlatából sok mindent már másként látunk ma. Ez főként a technológiai megoldásoknak is köszönhető. Nagyon sok új technológiai anyag került forgalomba. Ezek az anyagok időt álló megoldásokkal készülnek ma már. Egy kicsit furcsa a sima vascső hegesztéssel való megoldása, a tűzi horganyzott vasak helyett. Azt is látnunk kell, hogy mennyire összefüggnek a védőföldelés, védővezetők, villámvédelem, EPH hálózatok, és a túlfeszültség védelem rendszer.

 

Vissza a videótár főoldalára

 

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek