Gyakran szembesülünk a kérdéssel, hogy miért van szükség áramvédő kapcsolóra? Sokszor a lakossági felhasználók keverik a kismegszakítókkal. Ezért is döntöttem úgy, hogy rövid videós tartalomban is bemutatom, mind a kismegszakítókat, mind az áramvédő kapcsolókat. A videóban lakossági felhasználók számára próbálom meg érthető formában bemutatni az áramvédő kacsolót. Ha arra kíváncsi, hogy a halálos áramütéstől megment-e minket ez a villamos kapcsoló készülék, akkor erre is gyorsan választ kaphat az alábbi cikkben.

A védővezetős érintésvédelmi módokhoz alkalmazzuk kiegészítő védelemnek, az áramvédő kapcsolókat.

Napi használatban nevezik:

  • fi relének
  • életvédelmi relének
  • ÁVK-nak is, mely az áramvédő kapcsoló rövidítése

A leggyakrabban feltett kérdés, hogy ez az a készülék mely megóv minket a halálos áramütéstől?

A válaszom erre, hogy az egyik fontos elem a megfelelő érintésvédelmi módnak. A védővezetős érintésvédelem lekapcsoló szerve az áramvédő kapcsoló.

A védővezetős érintésvédelemnél, a hibaáram a fázis vezetőről, testzárlat útján érintkezik a villamos berendezés fémszerkezetén, és ezen keresztül és a földön keresztül a hálózati transzformátor csillagpontján át záródik a hiba áram. Ez a védőföldeléses érintésvédelemnél fordul elő. Amelyek hatására a védelemnek (olvadó betétek, kismegszakítóknak le kell kapcsolódnia.)

Az áramvédő kapcsolónál mondhatjuk azt is, hogy az áram a fázis vezetőn átfolyó áram értéke megegyezik, a nulla vezetőn kifolyó áram értékével. Az áramvédő kapcsoló, a villamos szerkezet fém szerkezetén átfolyó hiba áramot érzékeli, melynek hatására le fogja választani a hálózatról, a hibás hálózat részt. Ami azt jelenti, hogy ugyan előfordulhat áramütés is, véletlen érintéskor, de kizárható a tartós feszültség alatt maradás. Mivel nagyon gyorsan le fog kapcsolni a villamos védelmi készülék. Amíg a hiba fenn áll, addig nem tudjuk vissza kapcsolni. Így meg lehet akadályozni a közvetlen halálos áramütéses baleset kialakulását.

Lényeges a névleges áramerősség, 25 és 40 A –t használunk. Ami még nagyon fontos, hogy a lakások az i delta n jelöléssel az érzékenysége van jelölve, a 30 mA-es változatot kell használnunk, mert ez jelenti számunkra a megfelelő védelem kialakítását. 50 mA áramerősségre mondják, hogy ez már halálos mértékű áramütésnek felel meg. Ezért is fontos, hogy ennél az értéknél hamarabb kapcsoljon le a készülék.

A lekapcsolási áramérték és az ehhez szükséges idő a lényeges szempontok az életvédelmi funkciók szempontjából.

Az ávk típusai jelölés alapján a következő:

  • A típus félvezetős áramköröknél
  • C tisztán szinuszos váltakozó áramú körben
  • S szelektív idő késleltetett
  • SI zavar védelemmel ellátott.

Mindezen paramétereken túl létezik még az automatikus visszakapcsolású változat, ami nem igazán terjedt el az ára miatt.

A saját magunk és családunk életének védelme érdekében mindenképpen szereltessünk be áramvédő kapcsolót.

Lakásuk teljes villamos hálózatának védelmére, egy vagy több áramvédő kapcsoló alkalmazása célszerű. Ezzel saját magunkat is meg tudjuk nyugtatni, villamos biztonsági szempontból. A társas házaknál is megnyugtató lehet alkalmazása, mert tőlünk sem fog kijutni veszélyes mértékű feszültség a közös részekre. Áramvédő kapcsolók teszteléséről se feledkezzünk el, hiszen ez fontos annak érdekében, hogy működőképessége sokáig szavatolt legyen, és meggyőződhetünk működőképességéről is. Ehhez nem szükséges semmilyen villanyszerelői ismeret, csupán az áramvédő kapcsolón elhelyeztet teszt gombot kell megnyomnunk. Persze arra figyeljünk, hogy ne legyenek érinthető feszültség alatt lévő vezetékek a közelben, a modernebb elosztó táblákban ez már régen megoldott dolog. Melynek hatására le fog kapcsolni (tehát áramszünetet okoz a megtáplált hálózaton), ezután visszakapcsolhatjuk, és érdemes még kétszer megismételni ezt a folyamatot. A tesztelés gyakoriságára a havonkénti gyakoriságot javasolják. Remélem a kis videó és cikk hatására sikerült sokaknak felhívni a figyelmét erre a hasznos kis készülékre, és ha nincsen még beépítve otthonában, akkor hamarosanbeszerelteti

Ha tetszett írásom, ossza meg ismerőseivel, és közösségi oldalán.

Vissza a videótár főoldalára

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek