Az előző cikkem óta több családi házzal kapcsolatos helyszíni vizsgálataim voltak érintésvédelmi szempontból. Ezeknél  a radiesztéta előzőleg végzett elektroszmog méréseket. Érdekes módon  most is minden esetben az érintésvédelmi hiányosságokra  derült fény. Többnyire az üzemi földelők nem megfelelősége, illetve hiánya mutatkozott meg. A régi szabvány előírások közelében lévő értékeknél már jobb értékek mutatkoztak  az elmondásoknál az elektroszog tekintetében.

Nemrég egy társas háztól jött hívásom, ahol előzőleg szintén elektroszmogot mértek. Itt is a szokásos módon érintésvédelmi ellenőrzést végeztem. A lakás szerelése régi, az épületgépészeti részek lakásonként önállóak voltak, ugyanígy a villamos hálózat is. De mégis ezek a lakások villamosan és épületgépészeti vonatkozásban összefüggőnek tekinthetőek. Állítólag, a tulajdonos elmondása szerint az utcai szobában volt a legnagyobb érték, elektroszmog vonatkozásában. Itt viszont az utcai elektromos légvezetékek a szoba magasságában futottak kb. 4m-re. Ezzel viszont nem sokat lehet kezdeni, ez tény, a vezetéket nem fogja az áramszolgáltató  földkábellel a földbe helyezni. Itt más megoldást kell keresni. Ebben szobában vizsgáltam a dugaszoló aljzatokat és a radiátort érintésvédelmi szempontból, méréstechnikailag megfelelő értékek voltak. A lakás többi részén a vizsgálatokat folytatva találtam földetlen aljzatokat is, ahol a  érintésvédelmi hálózat sem volt kialakítva. Továbbá találtam olyan helyeket ahol jó értékeket mértem , és voltak olyan helyek ahol teljesen rossz értékeket mértem.

Az elosztó táblánál a védővezető értéke abszolút rossz értéket mutatott. Nem volt beépítve áramvédő kapcsoló. A villamos hálózatot tovább vizsgálva, a következő megállapításokat lehetett levonni:

  • a lakáshoz védővezetőt nem hoztak fel
  • az elosztónál nincs kialakítva megfelelően az érintésvédelmi rendszer
  • a belső hálózaton rejtett nullázás  (védővezető és nulla vezető összekötés) van kialakítva
  • az EPH hálózat kialakítása nem található.

A méréseken túl, vizuálisan is ellenőrizni kell a rendszert, mert olykor a műszeres vizsgálat is félre vezethet bennünket. E komplex vizsgálat összessége adja a helyes eredmény a végén.

Összegezve ismét kijelenthető jelenesetben is a radiesztéta megint felderített egy érintésvédelmi hiányosságot . A helyszíni vizsgálataim eredményeként sajnos meg kellett állapítanom, hogy a lakás érintésvédelme nem megfelelő, a lakás vonatkozásában. Célszerű lett volna a teljes társas ház érintésvédelmi vizsgálatát elvégezni, de erre jelen vizsgálatkor nem volt lehetőségem.

Ezért mindenkinek ajánljuk, hogy az életvédelmi szempontokat ellátó érintésvédelmi hálózatot megfelelően alakítsa ki, fedő védelmeket alkalmazva. Például áramvédő kapcsoló beépítésével. Mert a megfelelően elvégzett villanyszerelési munka életet menthet.

Hasonló cikk a témában: A radiesztézia és a villanyszerelés

Vissza a megtörtént esetekhez

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek