A villanyszerelés során gyakran találkozik a villanyszerelő pincék és garázsok villanyszerelői feladataival. Minden esetben a szerelésnél figyelembe kell venni a vonatkozó szabvány előírásokat. Itt nagyon eltérőek a helyiségek kialakítása, vannak olyan pincék és garázsok, melyek kialakítása a lakó szinttel szinte azonos, ez a gyakori eset.

 

A pince helyiségek villanyszerelésre jellemző a süllyesztett szerelés, melynek kialakítására többfelé megoldás is létezik az építési technológiák figyelembevételével. Olyan helyiségek villanyszerelésével is találkozhatunk ahol leginkább nedves környezet a jellemző, ipari munkavégzés történik. Ezeknél a helységeknél inkább a falon kívüli szerelések a jellemzőek. A védőcsöves szerelés előnyei, hogy bármikor könnyen lehet a csövekben vezetéket cserélni vagy bővíteni. Természetesen akkor ha megfelelően vannak méretezve a védőcsövek számai és elhelyezésük.

Sok esetben előfordul, hogy itt helyezik el az elosztó szekrényeket, hiszen esztétikailag ezekben a helyiségekben kevésbé zavaróak. A garázsban a világításon túl megfelelő számú dugaszoló aljzatokra is szükség van. Gondoljunk csak arra, hogy a gépjárművünk tisztításánál egy porszívót is könnyebb úgy működtetnünk, hogy a közelében található egy dugaszoló aljzat. Három fázis esetén háromfázisú csatlakozó táblára is igény lehet. Ha valakinek a garázs helyisége a  műhelye, akkor célszerű különálló fi relével ellátni a lakástól függetlenül.

Garázsban a világítás kapcsolását lehet mozgásérzékelővel kombináltan megoldani. Ami azt jelenti, hogy az alternatív hagyományos kapcsolón kívül a mozgásérzékelő is végezhet kapcsolást. Ezt lehet még a kocsiból kapcsolhatóan alkonykapcsolón keresztül is működtetni. Az alkony kapcsoló feladata, hogy nappali világosság esetén ne kapcsolja a lámpákat. Ezenkívül még vannak egyéb lehetőségek is világítás működtetésére. A bejárati rész világítását el lehet látni hangulat világítási elemekkel is.

Ha a garázs helységben előfordulhat vízsugár használata, például egy autómosó ilyenkor a villamos szerelvényeket védett helyre helyezzük el lehetőségeink szerint. Ügyelni kell a megfelelő IP védettségre és ezek betartására. Ez vonatkozik az összes lámpatestre, kábel nyomvonalakra, szerelvényekre.

Figyelembe kell venni az elektromos garázs ajtó elhelyezését, ezért úgy kell az elektromos szerelvényeket elhelyezni, hogy a garázs ajtó működtetésekor ne okozzon problémákat. A mozgó ajtó fölé nem célszerű lámpát szerelni. Vagy csak olyat amely nem akadályozza az ajtó működését, ezt a lámpát külön kapcsolhatóan érdemes szerelni. Az ajtó nyitáshoz ki kell építeni a belső térben nyomógombot a működtetéshez. Ügyelni kell arra, hogy valóban nyomógomb legyen beépítve, és ez a nyomógomb mindig könnyen visszaugorjon az alaphelyzetbe. Mert egyébként ha nem vagyunk otthon feszültség kimaradás utáni feszültség visszatéréskor kinyílik az ajtó, és ez kellemetlen helyzetet okozhat. Lehetőség van  a garázs ajtó működtetésével összekapcsolni a világítást. Ha elektromos garázs ajtó van, akkor ennek a villamos megtáplálására szolgáló dugaszoló aljzat villamos csatlakozására oda kell figyelni. Ha fi relé van beépítve és házban valamilyen hiba miatt leold nem tudunk kívülről bejutni a garázsba. Általában a fogyasztásmérők külső téren vannak elhelyezve, célszerű innen indítani a garázs ajtó és kapu villamos megtáplálását. Így ha le van kapcsolódva könnyen vissza tudjuk kapcsolni és be tudunk jutni a garázsba.

A garázs bejáróknál felmerül még a beállók fűtése ez gépészetileg is meg lehet oldani, ilyenkor is van villanyszerelési feladat. Ilyen a keringető szivattyú, érzékelő és valamilyen automatikai elem villamos csatlakoztatása.

Természetesen a garázs előtti bejárókat lehet elektromos fűtőkábellal is fűteni.

Ehhez tartozik egy érzékelő amit a burkolatba kell beépíteni a fűtőszállal együtt, továbbá egy automatika mely a működtetéséről gondoskodik. A mai modern garázsok nélkülözhetetlen része a gyengeáramú rész villanyszerelési feladatainak megvalósítása. A riasztó rendszer, kamera rendszer, informatikai hálózat, telefon hálózat kialakítása is gondos tervezést igényel. Ezen berendezések elhelyezését is célszerű úgy kialakítani, hogy egymás közelében megtalálhatóak legyen. Később így könnyebb lesz a kezelésük, működtetésük.

 

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE-olja!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek