Az érintésvédelem a villamos biztonságtechnika fogalmi körébe tartozik, mint régi meghatározás. Ma már ez a fogalom az MSZ HD 60364 szerint nem használatos. Jelen cikk inkább a régebbi MSZ 172 szabvány sorozatra épül. A vezetékes érintésvédelmi módokról íródik a cikk a teljesség igénye nélkül.

Ez az érintésvédelmi mód nagyon régóta használatos a villanyszerelők körében a villanyszerelés során. A védelem lényege, hogy egy külön vezetéket építenek ki az üzemi vezetők mellett.  A villamos berendezések testét, (amely üzemszerűen nem áll feszültség alatt, de az esetleges hiba estén feszültség alá kerülhet) összekötjük a védővezetővel. Ezt a vezetőt nevezik védővezetőnek, idegen elnevezés rövidítése PE vezető. A hiba bekövetkeztése után a zárlati áram védelem leválasztja a berendezést a hálózatról önműködően.

A leválasztás áramvédő kapcsoló alkalmazásakor gyorsabban kapcsol le, mivel szivárgó áram hatására is leold.

Az áramvédő kapcsoló alkalmazható védőföldeléses és nullázásos érintésvédelem esetén is egyaránt. A védővezeték színe a nagyon régi szereléseknél piros színű, de már hosszú ideje a zöld/sárga szín jelölést alkalmazzuk. A régebbi szabványok ismerete azért lehet fontos, mert létesítéskor ezek voltak érvényesek. A kiértékeléskor ezt is figyelembe kell vennünk.

A védővezetős érintésvédelmi módok ellenőrzését az MSZ 4851-3:1989 szabvány írja le. Az EPH kialakítások hozzátartoznak a vezetékes érintésvédelemhez, együtt kell kezelni velük. Figyelemmel a védővezetők, EPH vezetők és földelő vezetők keresztmetszeti előírásaira. A földelők keresztmetszeteire szintén előírás van, más a korrózió védelemmel és védelem nélküli földelőkre vonatkozó előírás. De ma már csak korrózió védelemmel ellátott földelőket szabad telepíteni.

A legrégebbi vezetékes érintésvédelmi mód a közvetlenül földelt rendszerben a védőföldelés. Idegen elnevezés rövidítése TT rendszer. Ma már nem gyakori az alkalmazása. A közmű hálózat kisfeszültségű transzformátor szekunder oldalának a csillagpontját közvetlenül leföldelik. Így ha egy készülék test része zárlatos lesz, akkor a fázis vezetőn át a hiba helyig a csillagponti földelésen át testzárlati áram alakul ki.  A védelemnek le kell kapcsolnia kellő idő alatt és gyorsasággal.

Természetesen annál jobb a földelési ellenállás értéke minél kisebb a földelési ellenállás értéke.

A másik vezetékes érintésvédelmi mód a nullázás. Idegen elnevezés rövidítése TN rendszer. A nulla vezetőt is felhasználjuk védővezetőként.

Ennek a rendszer három gyakorlati megoldása van:

  • TN-C rendszer: a transzformátor földelt csillagpontját kivezetik nulla vezetőként, ez PEN vezető. A nulla vezető és a védővezető közös mindenhol. És a  PEN vezetőt kötik a berendezés testére. 
  • TN-S rendszer: ebben az esetben a transzformátortól kiindulóan külön van vezetve a védővezető és külön van vezetve a nulla vezető is.
  • TN-C-S rendszer: ez a megoldás a gyakorlatban van legjobban elterjedve. Az épületbe bejövetel a közcélú hálózatról TN-C rendszer és az épületen belül szét van választva nulla vezetőre és a védő vezetőre. Amiről időnként megfeledkezünk, hogy vannak belső feltételei a nullázásnak.  A vezeték keresztmetszete a becsatlakozásnál nem lehet kevesebb, mint a fázisvezető keresztmetszetének a fele, de legalább 10mm2. EPH hálózat szakszerű kialakítása. A földelés megfelelőségének igazolása méréssel, legalább 10 ohm. Minden berendezés fémteste nullázva legyen a védővezetőn keresztül, még az áramvédő kapcsolóval védetteké is.

Az áramvédő kapcsolás a védővezetős érintésvédelem kioldó szerveként működik, vagyis kiegészítő védelemként vesszük figyelembe. Az érintésvédelem hatékonyságáról az elkészült villanyszerelési munka befejezéskor a villanyszerelő kötelessége az ellenőrzés elvégzése, melyet műszeres vizsgálattal kell bizonylatolni.

Védőföldelés közvetlenül nem földelt (közvetve földelt) rendszerben (IT – rendszer). Az érintésvédelemnek az a megoldása, amelynél a tápláló rendszernek nincs közvetlenül földelt pontja, és az érintésvédelemmel ellátott villamos szerkezetek teste védőföldeléshez van kötve. A rendszer a földtől szigetelve van, vagy csak számottevő impedancián, ellenálláson, reaktancián keresztül van földelve. A közvetlenül földelt nulla vezetőjű hálózatok (akár földelt vagy nullázott) földzárlat esetén nem tarthatók üzemben. Az IT rendszerben az önműködő kikapcsolás csak akkor előírás, ha az egysarkú vagy kettős földzárlat következtében előálló érintési feszültség veszélyes nagyságú. Az IT rendszerben az üzemszerűen vezető részek közvetlen földelése tilos. Ha a csillagpontból nulla vezető indul ki, akkor a tilalom arra is vonatkozik. Az IT rendszerben érintésvédelmi kikapcsolásra állandó szigetelés ellenőrző berendezést, túláram védelmet, vagy áramvédő kapcsolást kell alkalmazni.

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek