A létesítmény villamos becsatlakozásánál, a mért fogyasztói elosztó berendelkezésnél kell kialakítani a védőföldelést. Ezt részt nevezzük üzemi földelőnek. Ezek anyaga minden esetben tűzi horganyzott kivitelű legyen. Elsősorban a sávalap elkészítésekor kell elkészíteni az úgy nevezett betonalap földelőt. A lényege, hogy minél hosszabb legyen a földelő vezető, ezáltal minél nagyobb felületet tudjunk bevonni a hatékony védelembe. Ha kellő időben tudjuk bevonni a villanyszerelőt, akkor hatékonyan közre tud működni az érintésvédelmi rendszer kialakításában. Volt már lehetőségünk olyan családi ház földelő hálózatának kialakítására, ahol a sávalap minden részénél el lett helyezve a földelő vezető. A rendszerbe be lett vonva a kerítésalap, járdaalap és a kerítésbe épített mérőhely üzemi földelője is. Így kialakított rendszer tökéletesen összekötött hálózatot képez, földelési ellenállási értéke a lehető legjobb értéket mutatja. A zárlati áram védelem és az érintésvédelem tökéletes alapját fogja képezni ez a földelő hálózat.

Az így kialakított rendszer tulajdonosa a saját családjának az életvédelmének a megalapozását segíti elő.

 

 

NOVILL - villanyszerelés Hogyan kell kialakítani földelést

 

A földelő vezetőt egy dobozba célszerű kihozni, ahol a szükséges összekötést el lehet végezni. Innen szabványos szigetelt vezetővel visszük tovább az elosztó berendezéshez. A védővezető és a földelő keresztmetszetét méretezni kell a létesítmény villamos hálózatához.

Ha nincs lehetőség betonalap földelő telepítéséhez, akkor kénytelenek vagyunk földelő szondát, szondákat, vagy talajba fektetett földelő vezetéket alkalmazni. Az egy szonda telepítése után meg lehet mérni a földelési ellenállás értékét, és ezután kiszámítható, hogy hány szondát kell telepíteni. A földelő vezetékek toldását minősített toldó elemekkel kell összekötni, vagy hegesztéssel a hegesztett felület kellő védelemmel kell ellátni.

 

NOVILL - villanyszerelés, hogyan kell kialakítani védőföldelést

 

A villámvédelem kialakításakor is szükséges földelőket létesíteni, ezen földelések közös rendszert képviselnek az érintésvédelmi rendszerben. E rendszer szorosan kapcsolódik a túlfeszültség és villámvédelemhez is. Az új létesítményeknél a takarás vagy betonozás előtt fénykezük le, ez része a felülvizsgálatnak. Általában a betonalap földeléshez 8-16mm átmérőjű tűzi horgonyzott huzalt használunk. A tűzi horganyzott vezeték végpontja általában 100-150-es dobozban végződik, ahol összekötjük a megfelelő szigetelt vezetékkel ami az elosztó szekrénybe csatlakozik. A védővezető színe zöld/sárga. A vonatkozó szabvány meghatározza a védővezető szükséges keresztmetszetét. A földelés elkészítése után földelési ellenállást kell mérni, és ha nem megfelelő az érték, akkor további telepítéssel kell javítani rajta. A vizes kötött talaj földelési ellenállás értéke a gyakorlatban a legjobb, jó  még a homokos vizes talaj is. De a száraz homok és köves talaj a legrosszabb földelési ellenállás értéket fogja eredményezni, itt eleve több földelő szondával kell számolnunk ahhoz, hogy jó értéket érjünk el. Ha tudjuk, hogy erősen mészköves talajjal állunk szembe, akkor földelővezető telepítésével kezdjük. Ami azt jelenti minimum 5-10m hosszban földelő árkot kell kiásni, minél mélyebben a jó érték elérése érdekében. Gyakori a villanyszerelő először a fogyasztás mérőhely (villanyóra) villanyszerelésére kap megbízást, így a sávalappal nem is találkozik, vagyis nincs lehetősége betonalap földelőt készíteni. De mindenképpen az elkészített földelést műszeresen ellenőrizzük le, nem elegendő próba lámpás módszeres ellenőrzés.

Mert a jó védőföldelés az érintésvédelem alapja.

Az megfelelő érintésvédelem sokféle részből tevődik össze. Ilyen például a megfelelő EPH rendszer kiépítésének megléte

EPH rendszer kiépítésének módja.

Érintésvédelemnél ne feledkezzen meg az áramvédő kapcsoló beépítéséről sem. Ha már rendelkezik firelével és állandóan lekapcsol, annak a legtöbbször valamilyen oka van. Érdemes megkeresni a hiba forrását és elhárítani a kisebb hibákat, melyekből később nem lesznek komolyabb balesetek. 

Áramvédő kapcsoló működésének ellenőrzése.

Ha tetszenek az oldalon található írások, a menürendszer segítségével további hasznos és érdekes tartalmakat találhat. Konkrét kérdés esetén az oldal beépített kereső funkciója további útmutatással szolgálhat. 

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek