Gondolatok a hagyományos és intelligens épületeknél használatos korszerű villanyszereléssel kapcsolatosan.

Ma 2012-ben nem mondható el, hogy az építőipar tele van megrendelésekkel, jóval kevesebb új családi ház épül mint 10 évvel ezelőtt. A jogszabályok egyre szigorúbb jogi és műszaki követelményeket támasztanak az építkezéssel kapcsolatosan is. Ami a beruházás megvalósításánál a költségeket emeli. A villanyszerelésre rátérve néhány alkalommal arra kértek, hogy olyan árajánlatot adjak, amely hagyományos villanyszerelésre épül. De a rendszer alkalmas legyen a korszerű KNX rendszer kiépítésére, a későbbiek során rombolás nélkül. A két rendszer eltérő és más feladatokat támaszt a villanyszerelővel kapcsolatosan. Ugyan mindkét rendszer legnagyobb részének a fizikai munkáját a villanyszerelő végzi.

Árban jelentős összeget képvisel a villanyszerelés teljes költsége. Ma a társadalom egy jelentős részének kis családi ház építése is gondot okoz, úgymond kénytelen a hitelre hagyatkoznia. Itt sajnos a hagyományos villanyszerelés jöhet csak számításba. A társadalom kisebb része a luxus családi házak építését kezdeményezi, ennek a rétegnek a gazdasági válság nem okoz olyan nagy gondot.

A következőkben a hagyományos villanyszerelés megvalósítása során felmerülő KNX rendszerre alkalmas hálózat építésről néhány gondolatot osztanék meg. Először is le kell szögezni a két rendszer eltérő. Ha mindkét feltételnek akarunk megfelelni az valószínűbb a drágább megoldás, mintha csak az egyiket valósítanánk meg. A hagyományos villanyszerelés során a villanyszerelő áramköröket épít ki, helyiségenkénti kapcsolással, ez utólag már csak fizikai munkával változtatható meg. Vésni, csövezni és átvezetékezni kell. Ami a helyreállítási munkákat is magával vonzza.

A KNX rendszer villanyszerelése ugyan sok mindenben azonos technikailag a hagyományos villanyszereléssel.

Ez az alapszerelésekre vonatkozik elsősorban. A KNX rendszerre épülő villanyszerelés csillagpont szerű kialakítást jelent, vagyis minden kapcsolt szál az elosztóba csatlakozik nem pedig a kapcsolóhoz. Tehát ha mindkét rendszerre megfelelő legyen a vezetékezés, akkor a kapcsolón keresztül vissza kell vinni a kapcsoló szálat az elosztóhoz. Továbbá ki kell építeni a buszvezetékeket és bizonyos helyekre a LAN kábeleket is. Ebből is látható, hogy ez drágább megoldás.

Következő rész:

Hagyományos villanyszerelés és az intelligens épület villanyszerelés családi házaknál második rész

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek