A film nagyon röviden bemutatja az érintésvédelmi módokat leegyszerűsítve. Beszél a hordozható gépek kettős szigetelés előnyeiről. Ami alapján a villamos berendezés megérinthető részei, még test zárlat esetén sem lesz érinthető a feszültség alá kerülő rész.

A védőelválasztásnál a földdel való kapcsolat megszüntetése egy az egyes áttételű transzformátorral, ahol a primer és szekunder oldal között csak mágneses kapcsolat van. Vagyis meg van szüntetve a közvetlen kapcsolat a földdel. A kimenő szekunder kapcsok nincsenek földelve.

A védőföldelés egyik legelterjedtebb érintésvédelmi mód volt.

A test zárlat által létrejövő zárlati áram a fázisvezetőn, a villamos berendezés testén keresztül a földön át a hálózati transzformátor csillagpontján keresztül záródik a hiba áramkör. Ekkor a védelemnek le kell kapcsolnia a hálózatról. Igyekeznek 50 V alá szorítani az érintési feszültséget. A védőföldelés helyett a nullázás védelmi mód alkalmazása kerül előtérbe. A hiba áramkör a fázis vezetőn át, a test zárlatos villamos berendezés testén keresztül, a nulla vezetőn át, a hálózati transzformátor csillagpontján keresztül záródik. Ekkor szintén le kell kapcsolódnia a védelemnek. Az áramvédő kapcsoló hiba estén érzékeli a hiba áramot és ekkor leválasztja a hálózatról a hibás hálózatot.

A villamos berendezések kezeléséről és a szabvány előírásokról is említést tesz a film. Az üzemi szabályzat előírásaira ismerhetünk rá röviden. Ez az MSZ 1585-ös szabvány, ami többszörösen átdolgozva még ma is használatos.

Különösen kiemelve öt csoportba sorolja a kezelhetőség személyi feltételeit:

  1. lakosság által használt berendezéseknél szakképzettség és szakvégzettség nélkül használható berendezések
  2. üzemi villamos berendezések használatával megbízott személyek kioktatott személyek
  3. csak az adott feladatra kioktatott személyek
  4. villamos szakképzett személyek
  5. villamos munkák irányítására feljogosított személyek

A villamos berendezések kezelésére oktatást, és a villamos berendezések kezelése és karbantartásnak fontosságát is megemlíti. Az elsősegély nyújtás szükségességével is foglalkoznak a videóban, baleset esetén mit is kell tenni. A film vége felé 3 ellenőrző kérdést tesz fel meg is válaszolva őket. Ez olyan, mint egy élő tesztkérdés megoldással együtt.

A filmet végig nézve egy jó kis munkavédelmi oktató filmet láthatunk, amely nem csak elektromos végzettségű embereknek lehet hasznos, hanem általános tájékozódás képen is.

Több év távlatából szintén megállapítható, hogy a film által bemutatott érintésvédelmi módok ma is használatosak a gyakorlatban.

Ma a védővezetős érintésvédelmi mód alkalmazása terjedt el a gyakorlat inkább. Ha körbe nézzük a lakásokban és kisebb létesítményekben még mindig találunk védőföldeléses érintésvédelmi módot is. Ezért fontos a rendszeres időközönkénti szabványossági felülvizsgálatok elvégzése, mert ez által az esetleges felmerülő hiányosságok látókörbe kerülnek, mely alapján lehet intézkedni a hibák kijavításáról.

Vissza a videótár főoldalára

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek