A bojler vásárlása előtt meg kell győződni arról, hogy a villamos hálózatunk alkalmas-e a villany bojler vagy ha úgy tetszik forróvíz tároló beépítésére. A helyes megoldás ha külön áramkör van kiépítve neki, ami azt jelenti hogy külön kismegszakítóval rendelkezik. Tekintve, hogy ma már rézvezetékkel szerelünk, és az is elő van írva, hogy a legkisebb keresztmetszet a villamos hálózat kialakításakor réz vezető estén 1,5mm2. Ez 16 (A) amperig terhelhető, erre rá lehet kötni akár egy 120 literes bojlert is. Törekedni kell arra, hogy az elosztó táblánál 2 sarkú leválasztás legyen. Ezt a feladatot ellátja egy két pólusú kismegszakító is, vagy  kétpólusú fi relé is. Az áramvédő kapcsoló beépítése biztonsági szempontból nagyon lényeges, melynek érzékenysége 30mA legyen. Az energia költségek végett célszerű vezérelt áramra kötni, ez azt jelenti hogy éjszakai áramot egy külön fogyasztásmérő méri. Ennek a költsége körülbelül közel a fele a nappali áramnak.

Itt viszont külön vezetéken és külön csőben kell elvinni a bojlerhez a villamos hálózatot. Továbbá csak fixen lehet bekötni a villany bojlert, míg a nappali áramnál lehet dugaszoló aljzatra is csatlakoztatni. A szokásos vezeték keresztmetszet réz vezeték esetén 3x1,5-2,5mm2. Ezeket a szempontokat érdemes figyelembe venni a villamos hálózat kialakítása során.

Nézzük a villanybojler beépítésével kapcsolatos hasznos információkat és tanácsokat. Gondolni kell arra is, hogy villany bojlerokat időnként vízkőteleníteni kell (általában 3-4 évente). Ezért olyan helyre kell telepíteni ahol a tisztításnál ki jövő víz nem fog gondot okozni. Jó ha a kombinált szelep túlfolyója be van kötve lefolyóba. Van aki a kombinált szelep és a bojler közé be épít egy tömlővéges kert csapot, melyen keresztül le lehet engedni a vizet. Ez természetesen a hideg víz oldalt jelenti. A mennyezet és a bojler közötti biztonsági távolságot be kell tartani. A bojlert  célszerű a főfalra felszerelni, hogy elbírja a vízzel teli bojler súlyát. Ezenkívül a bojler elektromos része is védve legyen a víz behatolása ellen.

A beépítési tanácsok után felmerül, hogy milyen villany bojlert vegyünk. Sok esetben a vevő az ár alapján dönti el, hogy melyik forró víz tárolót vegye meg. Érdemes viszont pár dolognak is utánanézni, meg kell érdeklődni, hogy a vásárolni kívánt bojler alkatrész ellátottsága az adott helyen milyen. Ha nagy távolságokat kell utazni az alkatrészért az drágítja a javítást. Így a lakóhelyen lévő villamossági üzletben kapható alkatrészek már segíthetik a döntésünket. Érdemes utánajárni annak is, hogy mely alkatrészek cseréjére van szükség a szükséges karbantartási időszakokban és ezek milyen árfekvésben vannak. Hosszabb élettartam esetén is érdemes ezeket az árakat összehasonlítani. Élettartam szempontjából a tartály belső fala zománcozott legyen, ez egy fontos szempont. A választás nem könnyű, mert a legegyszerűbb típustól az LCD kijelzősig rengeteg típus megtalálható. De minél egyszerűbb annál könnyebb szakembert találni a javításhoz.

Az előállítandó meleg víz igényt a a lakás lakóinak a száma határozza meg.

Egy négy tagú családnak minimum 120 literes bojlerre van szüksége.

A bojlerek tisztítása a folyamatosan beállított víz hőfoka alapján a gyakorlatban 80 foknál három évente szükséges, minél kisebb a víz hőfoka annál jobban kitolható az időpont de öt évente ekkor is tisztítani kell. A felszerelt és beüzemelt bojler ha szakmailag szakszerűen került felszerelésre és a villamos hálózata is megfelelően van kialakítva általában viszonylag ritkán hibásodik meg. Ha meghibásodik, először meg kell győződni róla, hogy megkapja-e a feszültséget. Általában legtöbb bojleren van kijelző lámpa ami jelzi a feszültség jelenlétét. A bojleren a villamos részen hőkapcsoló van beépítve, ami előfordul hogy kikapcsol. Ezt a kapcsolót visszakapcsolhatjuk és ez által a bojler újból működik. Ha ez újból szét kapcsol akkor hívjunk szakembert.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!LIKE-olja!

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek