A film a vezetékes érintésvédelmi módról szól. Megemlíti, hogy a halálos villamos balesetek száma magas. Kíváncsi lennék ennek a számnak az alakulására az évek folyamán. (Sajnos nem nagyon találni az interneten ezzel kapcsolatos statisztikát, biztosan beszédes lenne.)

 

Megemlít egy statisztikát a videó, ahol az érintésvédelmi hiányosságok esetén 352- böl 24,4%-a halálos kimenetelű volt. Az elmúlt időszakban a lakossági ingyenes egyszerűsített villamos biztonságtechnikai vizsgálat sorozatnál sok rossz tapasztalatokat szereztünk. Úgy látszik a technikai fejlődések ellenére, még ma sem állunk jó helyen. A statisztikába csak a hatóság látókörébe került balesetek kerülnek bele. Ezek a halálos kimenetelű balesetek, vagy az orvos által jelentett balesetekről van a hatóságnak információja.

Ekkor is előfordultak tiltott szerelések, mint ma is. Ezek sok esetben gondatlanságokból fordultak elő. A fürdőkádas balesetek sajnos még ma is előfordulnak. A film röviden megemlíti az érintés elleni védelemnél az érintésvédelmi osztályokat (0. I.II. III.), és érintésvédelmi módokat (törpefeszültség, kettős szigetelés, elkerítés, elburkolás, védőelválasztás, védőföldelés, nullázás, áramvédő kapcsolás).

A vezetékes érintésvédelemnél részletesen ismerteti a védőföldelés, nullázást és az áramvédő kapcsolást.

A KLÉSZ-ről is szó van benne lakó, és kommunális épületek tekintetében. Érdekes, hogy ez a rendelet 1981-ben jött ki és még ma is érvényes. Igaz a benne lévő szabványok már nem hatályosak, de mégis meg állja ma is a helyét. Jól taglalja a védőföldeléses érintésvédelem lényegét. A kis teljesítményű berendezések védelmére jó általában. A nullázás belső és külső feltételeiről is említést tesz a film. Itt is megjelenik már a betonalap földelő.

A KLÉSZ szerint elsősorban nullázni kell, már itt is szó van az EPH- ról. Itt még piros a védővezető színe, de már megemlíti a zöld/sárga színt is. A 16 mm2 keresztmetszettől lehet a védővezetőt indítani, de alatta már nem elfogadott. A nulla vezető szakadásáról is beszél a film, ami ma  is beszédtéma időnként. Megjelenik az NEFH kialakítás is. Az ÁVK működéséről elég jó ismertetést ad a film. Itt még a teljes lakás ÁVK védelméről van szó, méretlen oldali védelmet is megemlíti. A fűnyíró és felvonulási területek védelmére az áramvédő kapcsolást javasolja. Ekkor már az építkezéseken is kötelező az ÁVK alkalmazása.

A film készítésében neves szakemberek is részt vettek, akiket sokan személyesen is ismertünk.

A film megtekintését ajánlom a fiatalok figyelmébe, hogy legyen egy kis összehasonlítási alapjuk. Elgondolkoztató, hogy bemutatott problémák sajnos még ma is előfordulnak modernebb környezett és korszerűbb technikai anyagok jelenléte ellenére.

 

Vissza a videótár főoldalára

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek