Az emberiség a fejlődése során eljutott odáig, hogy a villamos energia felhasználása nélkül szinte nem tud létezni. A lakásunkban szinte minden villamos energiával működik. A legtermészetesebb, hogy a villamos hálózat körbe vesz minket. Ami szolgálja a mindennapi kényelmünket is, de ez a villamos hálózat veszélyt is hordoz magában.

A villamos balesetek és villamos tüzek előfordulása, az érintett személyekre tekintve súlyos következményekkel jár. Igazságügyi szakértőként sajnos sok ilyen esetben kellett helyszíni szemle után szakvéleményt készítenem. Amelyek számomra a sokadik alkalommal is megrázóak voltak. A honlapomon ezek közül néhány eset szerepel a megtörtént esetek között. A napi villanyszerelési munkák, és javítások alkalmával elképesztő veszélyes esetekkel lehet találkozni.

Hivatkozások mindig vannak ezek a szakszerűtlen, veszélyes megoldásokra.

Mondják: tudja akkoriban nem volt pénzünk, és mi saját magunk szereltük a villanyt szakképzettség nélkül.

A szomorú, hogy még napjainkban is jellemző a házilagos villanyszerelés szakértelem nélkül.

Ami még ennél is rosszabb, hogy vannak nem elektromos szakemberek (festők, kőművesek, lakatosok, bútorosok, épületgépészek, stb.), akik a munkájuk során bevállalnak villanyszerelést is. Mondanom se kell, hogy sokszor az általuk végzett szakszerűtlen munkával is sokszor találkozom. Én azt mondom, hogy mindenki a saját szakmájában legyen jó, és ne akarjon mindent egymaga megoldani. Gondolom sokan ismerik a mondást, aki mindenhez ért, az általában semmihez sem. Bevallom én is nekiállhatók festeni, glettelni, vagy konyhabútort összerakni, és egyéb más szakipari munkákat végezni, de az eredményre már nem lennék büszke. Mindegyik külön szakma, amiben nincsen tapasztalatom, gyakorlatom az a munkavégzés nem fog olyan eredménnyel járni, mint ami elvárható lenne. Magam részéről inkább megbízók egy festőt, és akkor sima lesz a fal. A bútorost is inkább megbízom a konyhabútor elkészítésével, és akkor is olyan eredményt, és elvégzett munkát kapok melyet minden nap örömmel nézek.

Az elektromos munkák elvégzést is hagyjuk meg a villamos szakembereknek.  

A gáz, fűtés és, víz szerelésnek sem ajánlatos szakértelem nélkül neki látni. Hiszen egy gázszivárgás is halálos kimenetű balesettel járhat. A konyhabútoros eset történetét is elolvashatják a villanyszerelő magazinban.

A villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok során, a lakosságnál nagyon gyakran életveszélyes állapotokkal lehet találkozni. A gázbekötés, vagy gázhálózat szerelése után egyen potenciál (EPH) kialakításáról a gázszolgáltató jegyzőkönyvet kér. Itt sok esetben lehet találkozni szakmai hiányosságokkal.

Ezek közül néhányat megemlítek, a rossz megoldások közül:

  • a gázcsőhöz legközelebbi védővezetőre kötnek
  • kis keresztmetszetet alkalmaznak
  • Hilti szalaggal vagy tartószerkezetre kötnek rá
  • közvetlenül a gázcsőre kötve kis vasat szúrnak le a földbe
  • soros összekötéseket alkalmaznak
  • nincs bekötve, vagy hiányosan van bekötve

Vannak olyan esetek, amikor a lakásból üzletet alakítanak ki, ekkor szembesülnek a tulajdonosok a felülvizsgáló által a szakmai hiányosságokról.

  • tűzvédelmi kapcsoló hiány
  • nem megfelelő zárlati áram védelem
  • sodrott kötések

Általánosságban a lakások villamos biztonságtechnikai ellenőrzése elmarad. Részben azért mert nem tudnak róla, másrészt nem foglalkoznak az emberek vele. A villanyszerelőként elképesztő esetekkel lehet találkozni a javítások során.

elektromos áramütés

 

Az egyik nap kihívtak, mert a mosógép szerelő villamos hálózat hibájára gyanakodott. A helyszínre érkezve látom, a földelő szonda szerűség a levegőben log a vezetéken.

Amikor kérdezem mi ez?

Válasz rossz volt a földelési ellenállás érték, ezért húzták ki.

Volt még korábban öt földelő szonda is, azt is lekötötték a tulaj szerint. A tulaj magabiztosan határozottan kijelentette nem baj, mert van nulla vezető, és fi relé. A méretlen oldal zárlati áram védelme 3x63A, ami nem kevés. A panasz szerint nem üzemelnek, bizonyos fogyasztok. A nullán és a védővezetőn időnként a fázis ceruza kijelez.

A vizsgálat után kiderült a hiba oka egyszerűen a bejövő nulla vezető lazulása, és a nem megfelelő érintésvédelem.

Szerencsére nem történt baleset. Az életveszélyen túl, a gazdasági kár akár milliókra is rúghat. Sokszor a nem törődőmség, felelőtlenség vagy a tudatlanság volt a jellemző.

Fontos a különböző épületgépészeti szakágak közötti kommunikáció, hiszen sokszor biztonság szempontjából kapcsolatban állnak ezek a rendszerek egymással. Például az EPH kialakítása folyamán, a vízszerelő, fűtésszerelő, gázszerelő rendszeri is bevonásra kerülnek az egyen potenciálra hozás során. 

Ez a cikk is azt a célt szolgálja, hogy minél több ember figyelmét felhívjuk az elektromos áram veszélyire. 

Segítsen minket ebben, és ossza meg közösségi oldalán a cikket, hogy minél több emberhez eljusson!

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek