Tegyük fel, hogy a fogyasztásmérőt a fogyasztó mágnessel befolyásolta (megpróbálta ezáltal csökkenteni a fogyasztást), ami nehezen tudom elképzelni, hogy egy mágnest tartósan az órához rögzítse biztonságosan. A szakértői vizsgálat során a mérőlaborban bevizsgálja a fogyasztásmérőt, és a szakvéleményében rögzíti, hogy több 100%-al többet eltér a mérés értéke a valós fogyasztástól. Tehát pozitív irányú eltérés a fogyasztó kárára.

Tegyük fel, a fogyasztó már régóta fizeti a villanyszámlát, mely sokkal több a valós fogyasztásnál. Többször reklamált, villanyszerelő is átvizsgálta a hálózatot és nem találtak hibát. Ha feltételezzük a szakvélemény szakszerűségét, akkor a fogyasztó több év alatt, többszörösét fizeti ki a szolgáltatónak. Erre az ellenőrzés során a jegyzőkönyv elkészítése után a szolgáltató kötbérezi a fogyasztót. Vagyis fizeti a kötbért és a fogyasztás miatt már többszörösen kifizetett energia díjat is.

Itt el lehet gondolkodni, igen megérdemli, mert csalni akart a fogyasztó. De mi van akkor, ha teljesen ártatlan a fogyasztó? Akkor viszont igazságtalanság történik vele.

Elvileg ez is elképzelhető.

Az áramszolgáltató feladatok a közüzemi szerződésben, illetve mellékleteiben van megfogalmazva. Célszerű minden fogyasztónak áttanulmányoznia. Ez azért is lényeges, hogy tisztában legyen azzal, ami a szolgáltató feladata. Rögzítve van az ellenőrzés lefolytatásának szabálya, a kötbér számításának módja. Gyakori a jegyzőkönyvek, szerződések látatlanban történő aláírása is. Minden esetben olvassuk el mit is írunk alá! Természetesen ez nem csak ebben az esetben érvényes, hanem minden papír aláírásánál, ami későbbiekben a fogyasztó hátrányára válhat. A szolgáltatók nem hívják fel a figyelmet a helytelen cselekedetekre.

Célszerű lenne a fogyasztásmérőkre figyelmeztető felirat elhelyezése ”mágneses tér hatására érzékeny”.

Nagyobb tájékoztatás volna elvárható a szolgáltatók részéről. Nincs leírva sehol erre utaló figyelmeztetés. Több éve már ismert tény, a mágnesnek káros hatása van a fogyasztásmérőre. Ennek ellenére sem a szolgáltatok, sem a gyártok nem tettek intézkedéseket a probléma megoldására.

Lehet, hogy egyszerűen csak meg kell növelni a fogyasztásmérő és burkolata közötti távolságot, hogy ne tudjon káros mértékű mágneses térerő kialakulni. Vagy éppen a fogyasztásmérő elhelyezésével kapcsolatos elhelyezési szokásainkon kellene változtatni.

A fogyasztásmérőket a gyártás során ellenőrzik, így feltehetően megfelelő minőségben kerülnek ki a gyárból. De gondoljunk bele a gyár és fogyasztó közötti út és idő hosszú lehet. Mivel tudja bizonyítani, hogy nem sérült a fogyasztásmérő. Mert ebben az esetben is feltételezhető lehet a mágneses tér káros hatása. Ez egy kiszolgáltatott helyzet a fogyasztó számára is.

A történet lényege, a mágnes káros hatását a fogyasztásmérő vonatkozásában a szolgáltató szerződésszegésnek minősíti. A szerződésszegés jelen esetben fogyasztó felé kötbér igényt jelent. Amit a fogyasztó vagy kifizet, vagy bírósághoz fordul. Az esetek többségében a szolgáltató gépezete elindítja a peres eljárást.

 

Vissza a megtörtént esetekhez

 

előzmények:

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek