A villanyszerelési munkák során a létesítéskor gondoskodni kell a megfelelő földelés készítéséről. Ez az egyik alappillére a létesítendő érintésvédelemnek. Ezért ennek a műszeres vizsgálatáról szintén gondoskodni kell. A vizsgálati módszerrel kapcsolatos műszaki előírásokat az MSZ 4851 -2:1990 szabvány határozza meg. A földelési ellenállás a földelő vezető ellenállásának és a földelő szétterjedési ellenállásának az összege. A földelt test és a végtelen távoli földpotenciálú hely közötti ellenállás, amely a földelésen átfolyó áram hatására keletkező potenciál különbség, és az azt létrehozó áram hányadosa. Műszerekkel kapcsolatos követelmények közül néhányat megemlítenék. Az erősáramú mérésnél a mérőáram ne legyen kisebb 5 A-nál, de legalább 1 A legyen. A mérő feszültség legfeljebb 250 V legyen, a váltakozó áram frekvenciája 10 és 100 Hz között legyen. Az gyengeáramú mérésnél legfeljebb 250 mA -ral kell végezni. Valamikor régen meggerrel mértük a földelési ellenállás értékét. Ma viszont már a korszerű műszerek széles választéka áll a rendelkezésünkre. A műszeres mérés feszültség alatti munkavégzésnek számít.

Különböző mérési módszerek terjedtek el: 

  • Külső mérőfeszültséggel, ellenföldelő és feszültség szonda használatán alapuló módszer.
  • Belső generátor, ellenföldelő és feszültség szonda használatán és egy lakat fogó használatával.
  • Ellenföldelő és feszültség szonda nélküli mérés, két lakat fogóval.
  • Külső mérő feszültség használatán alapuló, ellenföldelő és feszültség szonda nélküli módszer.

A gyakorlatban legtöbbször hurokellenállás felezett értékével számolunk.

Nagyon sok esetben a villanyszerelők csak egyszerű próba lámpás módszerrel vizsgálják a földelési ellenállás értékének a megfelelőségét.

Ez az álláspont helytelen, minden esetben szükség van a műszeres vizsgálatra. Mert ezzel lehet csak hitelt érdemlően bizonyítani a földelés megfelelőségét. Még az sem jelent teljes értékű megoldást ha áramvédő kapcsolót építünk be. Ugyan jó kiegészítő védelemnek minősül, de ha meghibásodik a fi relé csak a vezetékes érintésvédelem van már csak. Természetesen a védővezetők folytonosságának minden esetben nagy szerepe van, mert e nélkül nincs hatékony érintésvédelem. Sok esetben a vizsgálatok során találkoztam olyan kivitelezési megoldással, amikor a szigetelt alumínium illetve rézvezetőt a földben csatlakoztatták a földelő szondához. Ez a megoldás szakszerűtlen, mert a talajban lévő ilyen kötés nem jelent védelmet a talaj esetleges káros agresszív hatásaival szemben.

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek