A korábbi időszakban mi történt ha elkészült az épületszerkezet és villanyszerelésre volt szükség? Megkerestek egy ismert vagy ajánlott villanyszerelőt a villanyszerelési munka elvégzésére. A családi ház építése során nagyon elvétve találkoztam villanyszerelési tervvel. Minden bizonnyal a jól elkészített épületvillamossági terv hasznos a villanyszerelés során. A jó és tételes árazatlan költségvetés nagyon hasznos a kivitelezőknek is az árajánlat készítéshez. Természetesen a használható kiírásokra értem.

Tehát a jó villamos tervek elkészítését csak javasolni tudom. Igaz a jó villanyszerelő terv nélkül is el tudta készíteni a villanyszerelést. Neki nagy előnye a tervezővel szemben, hogy gyakorlati ember. Nem tévedhet, mert a kivitelezés során a felelősség a villanyszerelőé. A terv készítésnek költségei vannak. Ezt a költséget igyekeztek megspórolni. 2009 évben életbe lépett a 191/2009. (IX.15.) kormány rendelet az építőipari kivitelezési tevékenységről. Ami az építtetők részére újabb terheket jelent.

Ez évben (2010) több olyan megkeresés is volt felém, hogy jön az építésfelügyelet gyorsan terv kell és alá kellene írni a felelős műszaki vezetőként.

Ez természetesen nem megy, mivel a felelős műszaki vezetés az egy folyamatos oda figyelést igényel a villanyszerelési munkáknál. Ilyenkor a felelősség átvállalást csak az építkezés során folyamatában lévő ellenőrzés mellett lehet vállalni. Ezért javaslom az építtetőknek az előbb említett rendeletet építkezés kezdése előtt tanulmányozzák át.

Itt hívom fel a figyelmet a rendelet IV fejezet 22§  -a  5 bekezdésének a c pontjára, mely szerint - épületvillamossági kivitelezési dokumentációt kell készíteni , ha 7 KW-nál nagyobb az építmény elektromos áram teljesítmény felvétele-, Na ez az a pont ami a terv készítését is írja elő.

Mit is jelent ez? Egy fázisú csatlakozás esetén 1x25A felett, három fázis esetén 3x10A felett már a rendeletet alkalmazni kell. A rendelet előírja épület villamossági felelős műszaki vezető biztosítását az építkezésre.

Nézzük mi is a felelős műszaki vezető feladata az épületvillamossági vonatkozásban, kiemelve a rendeletből néhány értelmezést. Nevezhetnénk ezt a régi értelemben építésvezetői feladatnak is.

A villanyszerelési munkát a felelős műszaki vezető irányítja. 

  • Oda figyel a vonatkozó szakmai szabványok és rendeletek betartására.
  • Csak a megfelelő minőségű anyagok beépítését engedi.
  • Az építési napló vezetésének ellenőrzése.
  • A munkafolyamatok szakszerű megszervezése.
  • A kivitelezés során a minőségi, munkavédelmi, egészségügyi és technológiai követelmények és előírások betartatása.
  • Villamosterv szerinti munkavégzés betartatása, eltérés rögzítése a naplóba.
  • Átadás -átvételi eljárásban való közreműködés és nyilatkozattétel.
  • Alvállalkozói teljesítés igazolás.
  • A szakági felelős műszaki vezetőkkel való kapcsolattartás, egyeztetés, koordinálás.
  • Vagyis röviden szinte mindenért felel.

Ez nem kis feladatot és felelősséget jelent. Ebből látható, hogy ez nem jelentheti azt, hogy az építés felügyelet jön ellenőrizni, és csak alá kell írnia a felelős vezetőnek a nyilatkozatot. Ez nem megy így a felelősség miatt, melyet szintén jogszabály (37/2007.( XII.13.) ÖTM  rendelet) határoz meg.

A jogszabály külön meghatározza a kivitelező feladatát is. 

  • Így csak olyan tevékenységet végezhet, mely a tevékenységi körében szerepel.
  • A munkavégzésre feljogosító szakképzettséggel rendelkezik a munkavégző.
  • Építési napló vezetése, a munkaterületen a munkavégzés során a munkavédelmi és szakmai előírások betartása.
  • A különböző szakmai kivitelezői nyilatkozatok kiadása.
  • Mérési jegyzőkönyvek kiadása
  • És még sok egyéb leírást tartalmaz a rendelet.

Egy új lakás villanyszerelése az épületvillamossági tervezéssel sok -sok egyeztetéssel indul. A villanyszerelés előtt épületvillamossági felelős műszaki vezető megbízásával kezdődik, majd az Ipari és kereskedelmi kamaránál regisztrált villanyszerelő vállalkozás megbízásával folytatódik. A felelős műszaki vezetőt a kivitelező biza meg ellenkező esetben a megrendelő. A villanyszerelő munkavégzéshez szakképzett villanyszerelő, illetve a vállalkozásban villanyszerelői mester képesítésű embernek is kell lennie. Ha villany fogyasztásmérőhely kialakítás szerepel azt csak regisztrált villanyszerelő végezheti csak. A villanyszerelési munka befejezése után a minősítőiratok kiállítását csak felülvizsgálatra feljogosító végzettséggel lehet el végezni. Itt a túl szabályozottság érvényesül megint, ami a megrendelők költségét emeli csak.

Az építési napló vezetése kötelező minden engedélyhez kötött építkezésnél, de egyéb esetekben is ajánlott.

Az építési naplót a kivitelező vezeti.  Elsődleges célja az építkezés dokumentálása, a hivatalos kapcsolattartást is szolgálja. Az építési naplóba a kivitelezőn kívül bejegyezhet a hatósági ellenőrzést végző személy, műszaki ellenőr, tervező, felelős műszaki vezető is. Írásbeli utasításokat lehet adni naplón keresztül. Az építési naplónak vannak tartalmi és formai követelményei is. Ilyen a címoldal, nyilvántartási rész, és a napló rész. Ennek a vezetése az 51/2000.(VIII.9.) FVM-GM-KöViM rendelet, 135/2005.(VII.14.) korm. rendelet, 290/2007.(X.31.) korm. rendelet. A munka befejezése után le kell zárni és 10 évig meg kell őrizni a mellékleteivel együtt.  A naplót naponta kell vezetni naprakész állapotban. A vezetéséért a kivitelező és a felelős műszaki vezető a felelős. Az építkezés minden eseményét rögzíteni kell a naplóban. A címoldal tartalmazza az építkezés pontos megnevezését, a napló által átfogott időtartamot. A nyilvántartási rész az építkezés főbb adait tartalmazza. Építkezés helye, szerződés adatai, felelős műszaki vezető, kivitelező, tervező, műszaki ellenőr adatait, napló mellékleteit. A napló rész tartalmazza a napi jelentést részletezve az eseményeket. Az építési naplót adott esetben a hatósági és bírósági eljárásban is felhasználható. Az építési napló mellékleteit az építési napló nyilvántartási részében rögzíteni kell sorszámozva. A felmérési napló is az építési napló melléklete.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek