A hétköznapi beszédben alkalmazzuk az éjszakai áram elnevezést.

Mi is az éjszakai áram (vezérelt mérő) tulajdonképpen? A mérőhely tekintetében közös szekrényben van beépítve a nappali (minden időszakban vételező) órával együtt. Ehhez tartozik egy fogyasztásmérő, és egy hangfrekvenciás vevő.

A fogyasztó felé, a hangfrekvenciás vevőn keresztül van kapcsolat a fogyasztói elosztótábla felé.

Általában a villanybojlerok táplálását látják el a vezérelt mérőről (éjszakai villanyóráról).

Nagyobb terhelés esetén, például hőtárolós kályhánál mágnes kapcsolót építenek be. A mágnes kapcsoló behúzó tekercsét működteti a hangfrekvenciás vevő. Társas házak esetén egy hangfrekvenciás vevőt alkalmaznak, és lakásoknál lévő mágnes kapcsolót működtetik vele.

Az éjszakai elnevezés helyett a szolgáltató a vezérelt kifejezést alkalmazza. Régen mikor még mechanikus órákkal vezérelték az éjszakait, akkor este 10 órától reggel 6 óráig lehetett vételezni az éjszakairól az áramot. Igaz az órák pontatlansága miatt nagy idő eltolódások voltak.

A vezérelt vételezéseket arra találták ki, hogy villamos energiavételezésben igyekezzenek valami egyensúlyt tartani. Így a völgy időszakokban kapcsolták be a vezérelt vételezést. Amikor a nagy üzemek hálózati terhelése lecsökkent.

Időközben kitalálták a hangfrekvenciás vevőket. Amely lehetővé tette, hogy a központi teher elosztóból tudják a hálózaton keresztül kapcsolni a hangfrekvenciás vevő kapcsolóját. Ezért fordul elő, hogy napközben is van vezérelt áram a lakásban.

Tehát ezeket a modernebb hangfrekvenciás villanyórákat ,akkor kapcsolják be amikor a völgy időszak bekövetkezik.

Valamint a napi 8 óra vételezést is biztosítják a fogyasztóknak. A vezérelt áram ára jóval olcsóbb a nappalinál, ez kb. fele a nappali áramnak.

A vezérelt áramra csak fixen lehet csatlakoztatni a fogyasztót. Aki ezt megszegi az szerződésszegést követ el. A vezérelt áramkör mért oldalára, a bojlereknek kétsarkú megszakítási lehetőséget kell biztosítani.

Itt is javasolt az áramvédő kapcsoló beépítése, saját biztonságunk érdekében.

A vezérelt áramkört elkülönítetten kell vezetni a nappali áramköröktől.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek