Nézzük mire is van szükség egy fogyasztásmérő helye kialakításánál? Először is el kell dönteni, hogy milyen jellegű fogyasztásmérőre van szükségünk:

  • Nappali fogyasztásmérő: Ez a mérőhely kialakítás a legelterjedtebb kialakítási forma. Lehet egy és háromfázisú kialakítás. 
  • Vezérelt fogyasztásmérő: Ezt a mérőhely kialakítást a hétköznapi életben hívják éjszakai mérőnek is. Ez is lehet egy és háromfázisú változat is. 
  • Kombinált mérőhely: Nappali és vezérelt mérőhely egybeépítve 
  • Geo tarifás fogyasztásmérő: Ez a mérés a hőszivattyús rendszerek mérésére szolgál. Kialakítása a vezérelt fogyasztás mérőhellyel azonos. A napi húsz óra energiaszolgáltatás miatt a mért oldalon is plombált ellenőrizhető kialakítással történik.

  • Ad-vesz fogyasztásmérő: Ez mérőhely kialakítás alternatív energiatermelés esetén jöhet szóba. Így például a napelemmel megtermelt villamos energiát egy inverteren keresztül juttatjuk a mérőn keresztül a közcélú hálózatba. A saját energiatermelésünk által megtermelt energiát a közcélú hálózatba juttatott mennyiség és a közcélú hálózatból vételezett energia mennyiségének a különbözete az ad-vesz fogyasztásmérőn jelenik meg. Amelyért fizetünk, vagy nem fizetünk a felhasználás függvényeként.
  • Csoportos fogyasztásmérő: Ezen mérőhelyek kialakítása társas házaknál fordul elsősorban elő.

Mire van szükség egy és három fázis kialakításához?

Az egyszerűbb lakásokhoz elegendő egyfázisú nappali mérőhely kialakításának az igénye. A mai igényeket 1x32 A ki lehet elégíteni. A villamos szelektív védelem is megfelelően tud funkcionálni. Ha viszont a lakás villamos fogyasztok száma és teljesítménye jelentős, szauna, villamos tűzhely sütővel, medence és még egyéb fogyasztók számára. Akkor előnyösebb a háromfázisú nappali mérőhely kialakítása. Itt már biztosan kell csatlakozási díjat fizetni az áramszolgáltatónak. Ha hőtárolós kályhát vagy bojlert kívánunk telepíteni akkor van szükség vezérelt mérőhelyre. A bojlernál elegendő egyfázisú mérőhely, a hőtárolós kályhánál inkább a háromfázisú mérőhely jön számításba. Ha a távlati tervekben szerepel a háromfázisú igény, akkor mindenképpen a háromfázisú mérőhely kialakítását válasszuk. Egy részt a háromfázisú szekrénybe be lehet építeni az egy fázisú mérőt, ez fordítva nem igaz. Más részt hosszú távon költséget takarít meg vele.

Új lakás esetén 7 KW beépített teljesítménytől már számolni kell  tervezési kötelezettséggel is.

Milyen költségei vannak az áramszolgáltatók felé?

32 A áram értékig nem kell csatlakozási díjat fizetni, e felett amperenként 4500 Ft kell fizetni jelenleg az áramszolgáltatónak. A méretlenben lévő (mérő alatti) kismegszakítók értékeit adjuk össze és ebből vonjuk le a 32 A-t, és ez alapján fizetjük a csatlakozási díjat.

Példa: igény 3x16A, akkor 16+16+16=48A  48-32=16A. tehát 16 A után fizetünk csatlakozási díjat 16x4500=72 000 Ft áfásan jelenleg. Természetesen ez az összeg változhat a rendelettől függően. Jelen árak a cikk születésekor érvényesek 2011.03.21.

A közcélú villamos energia hálózatra csatlakozás pénzügyi és műszaki feltételeiről a 117/2007 (XII.29.) GKM rendeletben lehet információkat szerezni.

Milyen követelmények vannak az áramszolgáltatók felé?

A kialakítási követelmények eltérhetnek áramszolgáltatóként. A mért fővezetéket csak külső falon lehet vezetni. A mérőhely a külső falon lehet légvezeték esetén. A mérőhely kialakításhoz a jóváhagyott termék katalógusban szereplő anyagokból lehet választani. Az igény beadása után az áramszolgáltató meghatározza a fizetendő összeget bekapcsoláshoz. Ilyen költség lehet a csatlakozási díjon felül a földkábel létesítése esetén a tervezés díja, földkábel illetve légvezeték díja. Egy bizonyos hosszig nem kell fizetni a csatlakozó vezetékek árát csak az felett.

Ha nincs a telken villany bekötve, vagyis új bekapcsolás esetén. Légvezetéknél 30m-ig, földkábelnél 15m-ig térítés mentes.

A méretlen fővezeték kialakításra az MSZ 447 szabvány vonatkozik. 

Ki csinálhat ilyen munkát?

A mérőhelyek kialakítását regisztrált villanyszerelők végezhetik csak. A regisztrált villanyszerelő költségvetésében jelenik meg mérőhely kialakításának anyaga és munka díja. Ilyen anyagok a tipizált mérőszekrények, a benne lévő vezetékek, kismegszakítók, áramvédő kapcsoló, földelő szonda és összekötő elemei, tetőtartó, fővezeték csöve.

A bővítéshez mely lehet teljesítménybővítés vagy vezérelt villanyórahely kialakítás, illetve mérőhely áthelyezése vegye igénybe a regisztrált villanyszerelőt.

Hasznos tanácsokkal fogja ellátni és egyben a mérőhely felülvizsgálatát is elvégzi.

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek