Sokszor teszik fel ezt a kérdést az emberek, hogy miért is ráz a csaptelep? Miért érezni csípő érzést a vízzel történő érintkezéskor?  Az is előfordul, hogy olykor kételkednek egymásban a családtagok is. Engem ráz, téged miért nem ráz? Ilyen és hasonló kérdések fogalmazódnak meg magukban. Ezeknek okai, többnyire valamilyen elektromos hibákra vezethető vissza, amely jelentkezhet állandóan van éppen időleges hibát.

Ami biztos, hogy egy szakszerűen megszerelt lakás esetében ez a jelenség nem állhat elő.

Nézzünk ezekből a hibákból néhányat, amelyek előidézhetik ezt a kellemetlen érzést.

A potenciál kiegyenlítések elmaradása.

Nincsenek bekötve az épületgépészeti víz, gáz, fűtés, és szellőzőcsövek az EPH rendszerbe. Az egyéb nagyobb kiterjedésű fémszerkezetek nincsenek bevonva a védelembe. Egy tipikus példa a fémfürdőkád nincs fémesen összekötve a csapteleppel. A kádban állva, és kézzel nyitva a csaptelepet csípő, vagy rázó érzést érezve egyértelműen bizonyítja a laikus számára is az EPH hiányát.

Sokan értelmetlennek tartják az akril fürdőkádak bekötését az EPH-ba. Egy országos ingyenes egyszerűsített villamos biztonságtechnikai felülvizsgálat során panaszolták, hogy kádban állva a gyerek csípő érzést tapasztalt egy akril kád esetében. A gyerek nem mert a csaptelephez nyúlni fürdés közben. Szerencsére a lefolyó kialakítása (pincében) volt, megoldhatóvá tette a lefolyóba egy fémbetétes darab beépítését. Ami által be lehetett kötni az EPH hálózatba. A bekötés után megszűntek az előbb említett panaszok. Az is igaz, hogy ritkán lehet találkozni akril kádaknál ilyen jellegű hibajelenségekkel.

Az előző példa számomra bizonyítja a létjogosultságát a lefolyó csövek EPH-ba történő bevonására. Nagy ellenállásba ütközik az épületgépész, és villanyszerelők körében is ennek a passz darabnak a beszerelése,  beszerezni sem egyszerű a kereskedelemben.

 

Probléma viszonylag gyakorinak mondható. A háziasszonyok is szoktak panaszkodni a férjüknek, hogy csíp a víz a mosogatónál. A férj megnézi, oda teszi a kezét a víz alá és nyugtázza, hogy nincs itt semmi probléma.

A gyermekeknek, és a hölgyeknek finomabb a bőre, mint általában a férfiaknak.

Főként, ha rendszeresen fizikai munkát végeznek, mert a bőr felső része vastagabb, ez nagyobb átmeneti ellenállást jelent. Ezért nem érzi a csípő, rázó érzést sok esetben a férfi ember.

Nem szabad könnyelműen venni ezeket a panaszokat, mert még életveszélyt is jelenthet.

Ezért ha ilyen rázó érzéseket tapasztalunk, hívjunk szakembert a hiba kivizsgálására, elhárítására! 

A szakembernek az ellenőrzést az első fogyasztói elosztó táblánál kell kezdeni. Meg kell nézni, hogy az érintésvédelem szakszerűen van-e kialakítva? A lakáshoz telepített földelés, földelési ellenállás értékét meg kell mérni, melynek értéke számottevő legyen. Korábban ezt legalább 10 ohm-nál kisebb értékben határoztuk meg. Az a jó ha minél kisebb az értéke a földelési ellenállásnak. Meg kell mérnünk a nulla vezető, és a védővezető hurok ellenállás értékét, megbontott állapotban. Ez az induló összehasonlítás.

Az épületgépészeti vezetékeket, és a nagyobb kiterjedésű fémtárgyakat be kell kötni az egyen potenciál (EPH) hálózatba. Majd ennek az EPH vezetőnek rá kell csatlakoznia a fogyasztói elosztó tábla PE pontjára. Az elmenő áramkörök védő vezetői, szintén a fogyasztói elosztó tábla PE pontjára csatlakoznak. Ha minden feltétel kielégítő, akkor összekötjük a nulla vezetőt, és a földelő vezetőt. Erre mondjuk, hogy nullázunk, illetve szétválasztjuk a PEN vezetőt nulla vezetőre, és védő vezetőre.

Az egész lakásra javasoljuk az áramvédő kapcsoló beépítését.

A nullázást az áramvédő kapcsoló előtt kell elvégezni. Az elmenő oldalon már sehol sem szabad összekötni a nulla vezetőt, és a védő vezetőt. Ha ez így van kialakítva, akkor biztos nem fogja megrázni az áram a csaptelephez való érintkezéskor.

Gyakori hibák, hogy a villanyszerelés befejezésekor műszeres ellenőrzést nem végeznek a szerelők. Téves az a nézet, ha nincs földelés, akkor majd a fi relé megoldja a problémát. Tehát nem szabad ki spórolni a jó földelést, a folytonos védő vezetőket, és az EPH kialakítást. Az sem jó megoldás, ha külön földelést készítünk egy dugaszoló aljzatnak.

Igyekezünk elérni a legnagyobb biztonsági szintet lakásunk villanyszerelési kialakításainak megoldásainál!

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek