Tudom, nem könnyű helyzetben van egy laikus tulajdonos a villanyszerelő kiválasztásakor. A tulajdonos, a műszaki tartalom pontos részletes ismerete nélkül, hozta meg a rossz döntését. 

Előző heti cikkünk folytatása, a villamos biztonságtechnika gyakorlati tapasztalatait megosztva. 

Ennél az alkalomnál szakértőként kértek fel a ház félbe hagyott villanyszerelésének a véleményezésére.

Sajnos a helyszíni vizsgálatkor a félkész ház villanyszerelése sok szakmai hiányosságot mutatott. Nehéz ez ellen védekezni, hiszen ha nem értünk valamihez, akkor hogyan döntünk annak megfelelőségéről? Ilyen bizonytalan esetben, talán egy független felülvizsgáló jelentheti a megoldást.

A szakembernek is védelmet jelenhet, ha hiányosak a szakmai ismeretei. Ezen a rossz helyzeten igyekezett változtatni egy kis szakmai csoport az ingyenes egyszerűsített felülvizsgálat elindításával. Nagy munkát fektettünk bele ebbe a kezdeményezésbe. A jó indulatú kezdeményezésbe több kolléga bekapcsolódott, ami indulásnak elég szép. Több helyen jelentek meg a kezdeményezésről hírek, de ez kevésnek bizonyult. Legtöbb sajtó, és média a többszörös megkeresésünkre sem állt a kezdeményezés mellé. Az áramszolgáltatók még válaszra sem méltattak bennünket, kivéve egyet. Aki örömmel vette a civil kezdeményezést, de megírta, hogy nem kívánják támogatni a kezdeményezést. A támogatási igény az nem anyagi jellegű volt, vagyis nem jelentett volna pénzügyi terhelést nekik. Viszont joggal várható el egy áramszolgáltatótól a villamos energia felhasználásakor a villamos biztonságtechnikai biztonsági szint emelése minden eszközzel ami a rendelkezésére áll. Az egyik alkalommal egy családi házhoz hívtak ki, hogy adjak árajánlatot az olvadó betétes elosztó tábla cseréjére.  A ház hátsó részén volt a méretlen hálózat becsatlakozása. A tetőre felnézve látható volt, hogy a tetőtartó rá van dőlve a cserépre. A 10-es szigetelt légvezeték a cserépen illetve a kúpcserépen feküdt. Amit a szél mozgatása után a vezeték szigetelése le volt romolva. Bele lehet gondolni hogy esőzés és havazás alkalmával milyen súlyos életveszélyes helyzetet teremthet. Az ember játszhat a saját életével, de mások életével viszont nem. Ez az állapot a tulajdonos szerint több éve fenn áll. Amikor felhívtam a figyelmét a lehetséges veszélyekre és következményekre nagyon meglepődött.  Itt van jelentősége a műszaki felvilágosító munkának. Tehát így utólag kijelenthető, hogy a sajtónak és a médiának nem volt hír értékű. Vagyis nagyfokú közömbösségről tettek tanúbizonyságot. Nem cél az emberbaráti segítségnyújtás. Pedig bármikor, bárki kerülhet kellemetlen műszaki helyzetbe.

A leégett ház, és az elvesztett hozzátartozó után már késő a műszaki intézkedés.

A kezdeményezés célja volt, a gyakorlati helyszíni vizsgálat utáni hiteles műszaki felvilágosítás, amely után a tulajdonos tiszta képet kapott volna lakásának a villamos műszaki biztonsági szintjéről. Az ismeretek birtokában a tulajdonosnak a döntési lehetőségei meg vannak a továbbiakban, hogy milyen feladatokat elvégezni, akár ütemezve. Vagy éppen mire ügyeljen a villamos berendezés használatakor.

A felülvizsgált lakásoknál elképesztő nagy százalékban (több mint 80%) volt közvetlen élet, és tűzveszély lehetőségének a fennállása. A feltárt hiányosságokat több helyen látszólag nem vettek komolyan. Sajnos a lakosság részéről is látszik a nagyfokú közömbösség a téma iránt. Ezen a közömbösségen (közönyön) változtatni nagyon nehéz. Az embereknek meg kellene érteniük, hogy a jó villamos biztonságtechnika számukra létkérdés.

A saját lakásukban az élet, és tűzvédelemnek elsődlegesnek kellene lennie.

Ezt a szakszerűséggel, szakszerű használattal, és a családtagjaink oktatásával lehet elérni. A jó szándékú szakemberek, önzetlen segítség nyújtását el kell fogadni. Ezáltal sikereket lehet elérni, a villamos biztonságtechnika javításánál.

Ezt viszont csak közöny felszámolásával, és bizalommal építésével lehetséges csak. A cikk olvasói közül, ha valakinek van valami használható jó ötlete, az ossza meg velünk a pozitív változások érdekében. Tudom sok jó szándékú ember van, csak az összekapcsolódás nehézkes.

Közös cél a biztonság javítása

Visszatérve az eredeti témához, a villanyszerelői felülvizsgálatnál. Nem csak a félkész állapotok miatt voltak komoly szakmai hiányosságok, hanem az addig elvégzett villanyszerelői feladatok sem voltak szakszerűek. 

Néhányat említenék közülük. Egy kis rövid indoklással, hogy az adott villanyszerelési megoldás miért is nem jó, szakszerűtlen. Másként fogalmazva, alkalmazása milyen veszélyeket rejt magába? 

Egy felújítás felmérése alapján egy öt lakásos társasházánál láttam az alábbiakat.

Szabálytalan villanyszerelés, életveszély

A méretlen bejövő vezeték 4x10mm2 szigetelt légvezetékkel van kialakítva. Egy hagyományos fa mérő szekrénybe van beépítve a késes biztosító, a fára egyszerűen felcsavarozva. A vezérelt áramhoz tartozó kapcsoló óra és egy mágneskapcsoló itt van beépítve. A faajtó, ami az egészet eltakarja erősen el van korhadva. Ami bármikor leeshet és ekkor bárki hozzáférhet az áram alatti részekhez. Gondoljunk bele ha ehhez a gyerekek is hozzáférhetnek, milyen életveszélyes helyzet alakulhat ki.

Mi is itt a hiányosság?

Ez a kialakítás már a létesítéskor sem felelt meg az akkori műszaki előírásoknak.

  • Nem teljesül a méretlen hálózat plombálhatósága csak a mérőknél.
  • Nincs kialakítva védővezető a lakásokhoz sem.
  • A kis keresztmetszet miatt a hálózat túl van biztosítva.

Mivel a fogyasztói igények miatt, a mérőknél lévő kismegszakítókat nagyobbra cserélték, a hálózat figyelembevétele nélkül. Egy ilyen kialakításnál háromfázisú csatlakozásoknál csodálkoznak az emberek, ha az áramvédő kapcsoló nem működik úgy ahogy elvárható lenne egy hiba esetén.

A nulla vezető szakadása esetén érdekes jelenségeket produkálhat. Az EPH kialakításnak voltak ugyan nyomai, de nem megfelelően. Önmagában a csövek össze voltak kötve, de nem voltak csatlakoztatva az erősáramú bejövő oldalhoz sem az elmenő oldalhoz.  

A ma létesülő házaknál is még mindig tapasztalható érintésvédelmi hiányosságok, a hozzá nem értés, és a felelőtlenség miatt. Ezen változtatni kell, ez közös érdekünk!

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE

Vissza a villanyszerelő magazinba

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek