Örök igazság, hogy mindenki másként értékeli a pénz fogalmát. Rövid példával szemléltetve, ha valamilyen elvégzett munkáért mi kapunk ezer forintot, akkor keveselljük, viszont ha nekünk kell kiadni akkor sokkaljuk. Nincsen ez másképpen akkor sem, amikor szakembert kellene hívnunk lakásunkba, otthonunkba, kisebb villanyszerelési munkák elvégzéséhez. 

Sokan elgondolkoznak, hogy az adott feladathoz hívjanak-e szakembert? 

Weboldalunk jellegéből adódóan villanyszerelési témákkal foglalkozzunk, így jelen cikkünk azoknak szól. Akik szaktudás nélkül szeretnének otthonukban villanyszerelési feladatokat végezni. 

Villanyszerelés otthon, veszélyes?

Az internet és információ szabad áramlásának világában sokféle információ megtalálható, a villanyszereléssel kapcsolatban is. A különböző fórumokon és weboldalakon. Oldalunkon is találhatóak olyan jellegű írások, melyeket villanyszerelői szakképesítés nélkül is fel tudnak használni, olyan személyek is akik nem a szakmában dolgoznak. 

Ilyen esetben fontosnak tartom a figyelemfelhívást, a veszélyekre, és feszültségmentesítés  sorrendjeire.

Természetesen a feszültség mentes környezetben végzett villanyszerelés is okozhat baleseteket, áramütéseket. Hiszen a szerelési munkák befejezése után ismételten elektromos energiát fognak továbbítani. Szakszerűtlen szereléskor, feszültség alá kerülhetnek könnyen érinthető részek is. Ezért tartom fontosnak, hogy soha nem kezdjünk neki olyan feladatnak, melyben nem vagyunk 100%-ig biztosak. Hiszen sokszor egyszerű hiányosságok miatt következnek be a halálos áramütések is. Számos ilyen történetet olvashatnak oldalamon is. 

A bizalmatlanság számos formája kerül elő, amikor magunkban mérlegeljük a szakember megbízását. 

Néhány ezek közül:

  • Sokat fog kérni olyan munka elvégzésért, melyet én is el tudnék végezni.
  • Idegent kell beengednem lakókörnyezetembe.
  • Pénzt takaríthatók meg, ha magam végzem a villanyszerelést.
  • A szerelő sem biztos, hogy jobban megcsinálja, mint én az adott munkát.

Sajnos az ilyen jellegű gondolkodásmód, és egy két rossz tapasztalat a nem megfelelően kiválasztott villanyszerelővel az oka, a jó pár lakásban megtalálható rossz villanyszerelésnek. Melyek az esetek nagy részében életveszélyesek is. 

Én jó magam is meglepődtem az ingyenes egyszerűsített villamos biztonságtechnikai felülvizsgálat alkalmával, több mint 80% feletti volt élet és tűzveszélyes esetek száma, a vizsgált lakásoknál. Sok helyen kellett azzal szembesülnöm, hogy a villamos biztonságtechnika kérdését nem kezelik megfelelő komolysággal. Erre persze lehet azt is mondani, hogy mindenkinek a saját munkája a legfontosabb, ha kellő elhivatottsággal végzi. Én viszont azt mondom, hogy a jó villamos szakember tisztában van az elektromos áram veszélyeivel, és kötelessége lehetőségeihez képest tájékoztatni azokat, akik nem rendelkeznek megfelelő információkkal a témában. 

Visszatérve a címben látható témaindítóhoz. Nem az a baj, hogy valaki elvégzi lakásában a villanyszerelést. Hanem ott van a probléma, ha nincs meg hozzá a minimális szakmai hozzá értés.

Ha ez nincs meg, akkor a veszélyeivel sincs tisztában. Az, hogy valaki a saját életét vagy értékeit nem védi, az lehet magán ügy is. A gondot az jelenti, hogy ezzel saját életén túl a családtagjai, vagy ember társai életét is veszélyezteti.

A villamos tűz miatt leégett ház, a szomszéd házát is veszélyezteti és így sok minden sok mindennel összefüggő lehet a későbbi káresemény. Higgyék el, nem könnyű a villamos biztonságtechnika megfelelő szintű megtartása, még a szakemberek körében sem. Ezen okok közt szerepel:

  • a pénz hiánya
  • szakértelem hiánya
  • a jogszabályok és műszaki szabványok ismeretének a hiánya
  • megalapozatlan önbizalom

Felülvizsgálóként, a közületeknél is lehet találni hiányosságokat. Az egyik létesítménynél, egy könnyű szerkezetes épület belső terében, a cég nem villamos képzettségű dolgozói építették be a válaszfalakat. Ezt követően a villanyszerelést is ők végezték el.

Néhány hiba ezek közül tűzvédelmi szempontból:

  • a megengedetnél kisebb keresztmetszetű vezetékek alkalmazása
  • a zárlati áramvédelem túlméretezett a vezetékekhez viszonyítva
  • sodrott kötések alkalmazása
  • a kötések nem dobozokban vannak, hanem nem látható (álmennyezet felett) helyen

Az érintésvédelem területén is jelentős hiányok voltak. A felülvizsgálat során készített minősítő iratban, a villamos hálózat átszerelése volt javasolva. Gondoljunk bele, egy már működő üzemnél ez mit jelent, ahol a hét mindennapján dolgoznak. Nem beszélve a költségekről, amibe az átszerelés kerül.

Milyen esetekben szoktunk családi házaknál, kisebb villanyszerelési munkákról beszélni? 

Erre a kérdésre is számos választ lehet megfogalmazni. Leginkább szaktudástól és egyéntől függő a válasz. 

Ilyen lehet:

  • Ilyen a megfelelő körültekintés és biztonsági intézkedés melletti izzó csere, automata felkapcsolása.
  • A feszültségmentesítés utáni kapcsoló csere.
  • Feszültségmentesítés utáni dugaszoló aljzat csere.
  • Feszültségmentesítés utáni lámpatest csere.

Az elektromos hálózatba történő beavatkozás már nagyobb veszélyeket rejt magába.

Egy háromfázisú rendszernél a nulla vezető elkötése, már több százezer forint kárt is okozhat. Ha mégis úgy döntünk, hogy saját magunk végezzük el a feladatot, néhány szempontra érdemes odafigyelni.

Lehetőleg csak feszültségmentes állapotban végezzünk munkát. 

Kellően legyünk elszigetelve az áramot vezető vezetékektől, a működőképes folytonos védővezetőket mindig vissza kell kötni, áramvédő kapcsoló legyen a teljes mért hálózaton, még a vezérelten (éjszakain) is.

Mindig legyen valaki a közelben aki szükség esetén segíteni tud az áramtalanításban.

A gyerekeket ne engedjünk a veszélyforrások közelében. Ha nem rendelkezünk megfelelő szakértelemmel, akkor a munkakezdés előtt kérjünk szaktanácsot egy szakembertől. Végezetül szakszerű munkát csak szakembertől várhatunk el igazán.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE

Vissza a villanyszerelő magazinba

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek