A mai gazdasági helyzetben egy lakás vagy létesítmény villanyszerelése nem olcsó mulatság. Ha szakemberek vagyunk akkor egyszerű a helyzet, mert megfelelő szakértelemmel  az előkészületektől a befejezésig tudjuk kontrollálni az elvégzett villanyszerelést. A cégek esetében erre mindig megfelelő szakember áll a rendelkezésre. Az egyéb esetekben más a helyzet. A megrendelőnek lehetősége van alkalmazni vagy felkérni egy villamos műszaki ellenőrt aki képviseli szakmailag a megrendelőt.

Hasznos ha az ajánlott villanyszerelő néhány munkájánál információt gyűjtünk be. Tudom nagyon meghatározó ma az árak az adott munkánál, sokszor ez dönti el, hogy melyik villanyszerelőt választják ki a munkára.

Nézzük is, hogy mire érdemes odafigyelni. Először is a megrendeléskor pontosítani kell, hogy mi a feladat pontosan részletezve.

Tisztázni kell:

  • egységárakat
  • elszámolás módját
  • technológiai szerelés módját
  • stb.

Célszerű a megállapodást írásban is rögzíteni, valamint azt hogy a szerelés az érvényben szabvány előírásainak megfelelően történik. Erre lehet mondani, hogy ez természetes, meg hogy a szabványok előírása nem kötelező. Viszont mindenkor biztosítani kell a kor technikai követelményeinek megfelelő biztonsági szintet. Vita esetén a szakértő mindenkor az érvényben lévő szabvány előírásokat veszi figyelembe. Ha egyszerű eset áll fenn és nem kívánunk szakembert felkérni a villanyszerelő munkájának ellenőrzésére. Akkor feltehetően megbízunk a villanyszerelőben kölcsönösen, ez jó ha így van. Nagyon sokszor azt a villanyszerelőt hívják akit ismernek már vagy éppen ajánlottak.

Előfordult már olyan eset is elég sokszor, hogy olyan villanyszerelőt találtak aki nem rendelkezett szakképesítéssel, csak villanyszerelő mellett dolgozott. A gyakorlatban előfordultak a munkában szakmai hiányosságok. Amire oda kell figyelni az elsősorban az érintésvédelem. A becsatlakozásnál kell telepíteni üzemi földelést, mely megfelelő értékkel bír és ez végig van vezetve az egész épületben. Erre csatlakozik az egyen potenciálra hozó hálózat is. Ennek keretén belül oda kell figyelni, hogy minden fogyasztó csatlakozásnál ki  kell építeni a védő vezetőket, ennek a vezetéknek a színe zöld-sárga. Ennek a vezetőnek folytonosnak kell lennie. Jó ha erről műszeres vizsgálattal is meggyőződünk, amit a villanyszerelőnek kell biztosítani a villanyszerelés végén.

Az egész lakásra egy vagy két darab áramvédő kapcsolót beépítését meg kell követelnünk saját magunk és családunk életének védelme érdekében.

Ennek a terhelhető áramerősség értéke valamint az érzékenysége nagyon fontos. Általános esetben 40 A terhelhetőség és 30mA érzékenységű fi relé beépítése javasolt a lakásoknál. A vezetékek színe fázis vezetőnél fekete és a nulla vezetőnél kék színű.

Sajnos találkoztam már olyan villanyszereléssel amikor a villanyszerelő zöld-sárga vezetékkel szerelte a fázis vezetőt. Ez megtévesztő, mert a szakmában megvannak a szabványos vezeték színek, ami hozzájárul a biztonságérzethez is. Ezen kívül a vezeték keresztmetszetek is nagyon lényegesek, mert  kisebb keresztmetszetek esetén a terhelhetőség kisebb lesz, de egy szerencsétlen esetben villamos tűzet is okozhat.

Ebből következik az elosztó táblában több áramkörre kell szét osztani lakás fogyasztóit. Amelyek védelmére kismegszakítókat kell beépíteni, célszerű B jelleggörbéjű automatákat szereltetni. Az elosztó táblában az áramkörök hova tartozását jelölni kell. Nagyon fontos, hogy az elmenő áramkörökkel mindig külön-külön el kell vinni a fázis, nulla és védővezetőket. A nulla és védő vezetőket nem célszerű a többi áramkör vezetőivel párhuzamosítani. Mert ellenkező esetben a javítást nehezíti meg a fi relével épített villamos hálózatok esetén.

A vezetékeken a kötéseket dobozokban kell elvégezni. Ne engedjük , hogy csak összesodorják a vezetékeket és szigetelő szalaggal szigeteljék. Mert ez nem megfelelő, ugyanúgy nem megfelelő a forrasztott kötés sem. Ha már ragaszkodunk a forrasztott kötéshez, akkor csavartassunk rá jó szorosan KF1 kötő elemet. A kötéseket mindenképpen kötő elemmel kell elkészíteni.

Ebből a néhány tanácsból is látszik, hogy bármennyire is egyszerűnek tűnik a villanyszerelés a laikusok számára, de még a villanyszerelők számára is. Még sem olyan egyszerű, mert nagyon sok jogszabályt és szabványt kell ismerni ahhoz, hogy igazán szakszerű legyen a villanyszerelés.

A megrendelőnek a munka folyamatában rendszeresen eltakarás előtt érdemes digitális fényképeket készíteni, nem árt ha menet közben a mennyiségeket is rögzíti. Ezt lehet közösen a villanyszerelővel együtt végezni, az utólagos viták elkerülése érdekében. A fenti villanyszereléssel kapcsolatos tanácsok lakások és családi házak villanyszereléséről szóltak.

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!LIKE-olja!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek