Miért kell az áramvédő kapcsolót tesztelni? Szükség van-e egyáltalán erre?  Az alábbi cikkben ezen kérdésekre szeretnénk rövid választ adni. Hétköznapi felhasználóknak és villamos szakembereknek.

Hétköznapi embereknek számára készült útmutató áramvédő kapcsoló teszteléshez

A villanyszerelő a villanyszerelés során beépíti az áramvédő kapcsolót szakszerűen. Az előző cikkemben írtam a hibakeresésről. Most a tesztelésről írok néhány szót. Normál esetben amikor a villamos hálózat rendben van, szakszerűen  lett kialakítva a villanyszerelés során, a megfelelő minőségű és mennyiségi anyagok lettek beépítve, akkor nem jellemző a gyakori meghibásodás. Az áramvédő kapcsoló a fázis vezető(k) és nulla vezető közé iktatott fogyasztó esetén működik tökéletesen. Ami azt jelenti ekkor nem kapcsol le. Hiba esetén az áram nem ezen az útvonalon folyik teljes egészében, hanem más útvonalon. Ami az egyensúlyi állapotot bontja meg, és ekkor az áramvédő kapcsoló lekapcsol.

Az áramvédő kapcsoló egy érintésvédelmi (kiegészítő) eszköz, mely adott esetben emberi életet menthet meg.

Az áramvédő kapcsoló öntisztuló érintkezővel van ellátva. Ami azt jelenti, hogy időnként a teszt gombbal kapcsolni kell, ezáltal tisztul az érintkezője. Ez a működtetés mindig elő volt írva, hogy évente  kétszer és volt  úgy hogy  havonta kellett ellenőrizni. Ezért továbbra is elő van írva a teszt gomb megnyomásával való működtetés. A tesztelés alkalmával az áramvédő kapcsoló teszt gombját háromszor kell megnyomni. (Gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a teszt gombot megnyomva az áramvédő kapcsoló leold. Ezután felkapcsoljuk, majd megint megnyomjuk a teszt gombot. Ezt a műveletet kell háromszor megismételni.) Az ellenőrzést érdemes havonta egyszer megcsinálni. Amennyiben nem működik villanyszerelő beavatkozására van szükség, általában ilyenkor ki kell cserélni a Fi relét.

Villanyszerelő szakembereknek számára készült útmutató áramvédő kapcsoló teszteléshez

Az előzőeken túl műszeres vizsgálatot is el kell végezni. A mai célműszerek az áramvédő kapcsoló komplett vizsgálatára alkalmasak. Az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat alkalmával ez része a felülvizsgálatnak, melynek eredményét a minősítő iratban rögzíteni kell. Általában a javítás során a jó felkészült villanyszerelő az áramvédő kapcsoló műszeres vizsgálatát is  elvégzi, melyet minden villanyszerelő kollégának javaslunk a villanyszerelési munka befejezéseként.

Az ellenőrzés elvégzése jó és hasznos, mert így az áramvédő kapcsoló működőképességének állapotáról győződhetünk meg. Nem érhet így meglepetés bennünket. Ha elmulasztjuk az ellenőrzést előfordulhat, hogy az áramvédő kapcsoló már régóta nem működik. Ami adott esetben nem tudja megakadályozni a villamos balesetet. Ez egy kiegészítő érintésvédelmi mód, így az ellenőrzés nagyon fontos szempont. A gyakorlatban többször tapasztaltam, hogy az utcai transzformátor közelében lévő házaknál egy közeli villámcsapás során a fi relék tönkrementek (szét kapcsoltak), melyeket ki kellett cserélni a meghibásodás miatt. Ugyan az áramvédő kapcsoló nem villám és túlfeszültség védelmi eszköz, de közvetve sok esetben hozzá járult ahhoz, hogy nem mentek tönkre értékes készülékek.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!LIKE-olja!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek