Épületvilágítás a villanyszerelési feladatok egyik meghatározó része, hiszen a villanyszerelő által kiépített elektromos hálózat továbbítja a lámpatestek működéséhez szükséges energiát.  Ezzel a témával kapcsolatosban már készült cikk az oldalamon, világítástechnika az önök szolgálatában címmel.

A világítástechnika a fáklyától a mai ledes és indukciós világításig nagy fejlődésen esett át az évszázadok alatt. Ugyanígy nagy fejlődés történt a villanyszerelés során az alkalmazott anyagok és technológiák tekintetében is.

A normál szénszálas izzótól a wolfram szálas izzóig viszonylag sok idő telt el. A wolfram szálas izzó megjelenése után a különböző gázokkal töltött izzók jelentek meg a kereskedelmi forgalomban.

A legnagyobb érdekessége a fejlődésnek, hogy a nappali fényt legjobban a hagyományos izzók tudták produkálni.

Ezek azok az izzók melyeket folyamatosan vezetnek ki a kereskedelmi forgalomból. Változtak az izzók formái is az igényeknek megfelelően. Megjelentek a fém halogén lámpák, higanygőz lámpák, nátrium lámpák. Elsősorban külső világításoknál és ipari felhasználásokban alkalmazzák az előbb felsorolt lámpákat.

A lakásoknál is teret nyertek a fényvetők külső terek megvilágításánál. A fénycsövek is folyamatos fejlődésen mentek keresztül, melyek sokat javították a megvilágítás minőségét is. A törpefeszültségű fényforrások megjelenése is nagy sikerként könyvelhető el a világítástechnikában. Ezek a halogén izzók, melyeket manapság normál izzóba beépítve is kapható. A piacra berobbantak a kompakt csövek, melyek tulajdonképpen fénycsövek elektronikus gyújtással. A háztartások döntő részében már ez a világítás technológia a jellemző.

Manapság igyekeznek a ledes technológiát alkalmazó világítást szorgalmazni a kereskedők. Nagyon szép világítási képeket lehet megvalósítani velük. A honlapomon már több cikket is írtam a led világításról.

Ledes világítási rendszerek villanyszerelése

Konyha világítás villanyszerelése

Lépcsők világításának villanyszerelése ledes technológiával

Ez a terület is dinamikusan fejlődik, persze ez nem is csoda hiszen számtalan új lehetőség nyílik a megfelelő megvilágítás kialakítására. Sajnos a ledek ára még viszonylag magasnak tekinthető a többi megvilágítási technológiához, ezért a jövőben még a kompakt csövek lesznek a jellemzőek a háztartásokban.

A villamosipari kereskedelemben újabban egyre nagyobb hangsúlyt kapnak az indukciós lámpák, ami jelenleg még a ledes világítási technológia árai felett találhatóak. A kereskedők a rendkívül sok pozitív tulajdonságukkal reklámozzák őket.

Ennyi bevezető után beszéljünk röviden a világítás villanyszereléséről is.

A villamos hálózat szerelését ma már rézvezetékkel szereljük. A hálózat legkisebb vezeték keresztmetszete 1,5mm2 réz vezetékkel legyen kialakítva. Sajnos a gyakorlatban lehet találkozni 0,5 és 1mm2 keresztmetszetű vezetékekkel is találkozni.

Ezeket a felülvizsgálatok alkalmával nem szabványosnak szoktam minősíteni.

Az épületvilágítás szerelése hasonló a többi fogyasztó villanyszereléséhez. Áramköröket alakítunk ki, zárlati áramra védjük kismegszakítókkal. Érintésvédelmi szempontból minden lámpahely csatlakozáshoz oda kell vinni a védővezetőt, függetlenül attól, hogy I. vagy II. érintésvédelmi osztályú a lámpatest.

A II. érintésvédelmi osztályú lámpatesteknek nincs védővezető csatlakozás kialakítva így bekötni sem lehet.

A III. érintésvédelmi osztályú törpefeszültségű lámpatestekhez nincs védővezető csatlakozás, maximum a tápegységhez kell vinni védővezetőt. A kötések kialakításánál ügyelni kell a szakszerűségre, mert ez tűzveszélyes helyzetet teremhet. Sokszor rejtett és gyúlékony környezetben vannak ezek a lámpatestek. A világításra ugyan nem minden esetben teszi kötelezővé a szabvány a fi relé beépítését, de mivel itt is előfordulhat áramütés veszélye ezért ajánlott lehet az áramvédő kapcsoló alkalmazása. Ezért az áramvédő kapcsoló beépítését csak javasolni tudom. 

A jó világítást előre meg kell terveznünk.

Amely áll:

  • általános világításból
  • helyi világításból
  • hangulatvilágításból

A kapcsolásuk szakaszokra bontható és szabályozható lehet. Az elkészült világítást műszeres is lehet ellenőrizni, amely konkrét értékeket fog mutatni.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!LIKE-olja!

Vissza a villanyszerelő magazinba

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek