A villanyszerelési munkáknál is egyre nagyobb a verseny a piacon. A megfelelő villamos kivitelező kiválasztásának egyik szempontja az árképzése. Hiszen a verseny helyzet megköveteli, hogy a piaci szereplők árainak összehasonlítását a megrendelő el tudja végezni. Ennek legegyszerűbb módja egy árazatlan költségvetés elkészítése, melyet a kiválasztott villanyszerelők ellátnak az áraikkal. Azt persze érdemes szem előtt tartani, hogy

a villanyszerelésre is sokszor igaz, hogy a legolcsóbban elvégzett munka nem mindig a legolcsóbb. Mint minden más termék, vagy a szolgáltatás esetében is megfigyelhető.

Ebben a cikkeben nem kívánunk kitérni, arra hogy milyen életvédelmi és egyéb veszélyekkel jár a nem megfelelően kivitelezett villamos hálózat. Megtörtént esetek menüben megosztottunk néhány ilyen történetet azoknak akiket érdekelnek a tanulságos és szomorú esetek a villamosság világából.

Visszatérve a villamos kivitelezők árainak összehasonlításához, tehát egy árazatlan költségvetésre van szüksége a megrendelőnek. Azért célszerű egy ilyen költségvetés elkészítése, mert ezáltal hasonló lehet elérni, hogy a villanyszerelők körülbelül hasonló terméket és szolgáltatást árazzanak be. Hiszen ha csak az épület alaprajza és egy körülbelüli elmondás áll rendelkezésre a villamos szakembernek, akkor abból rengeteg variáció és megoldás születhet. Egy előre átgondolt a megrendelő igényeit megfogalmazó árazatlan költségvetésre van szüksége.

Néhány pontban összeszedtük az általunk ismert módszereket, mellyel elkészíthető a költségvetést, mellyel össze lehet hasonítani a villanyszerelő szakemberek árait.

Első módszer 

Ez a legegyszerűbb, ha megfelelő szakmai kapacitással rendelkezünk, akkor mi magunk készítjük el a villamos terveket és az árazatlan költségvetést. Ez azért jó megoldás, mert a mi igényünk kerül megfogalmazásra a költségvetésben. További előnye, hogy minden vállalkozás ezt a költségvetést kapja meg. Ami könnyítést jelent a villanyszerelő vállalkozásoknak, és egyben mindenki ugyanarra fogja adni az árajánlatot. Vagyis így könnyen összehasonlíthatók az árajánlatok és így a piaci verseny fog érvényesülni.

Második módszer 

Az épületvillamossági tervező készíti el az árazatlan költségvetést. Itt viszont kérni kell a tervezőtől, hogy a mi igényünknek megfelelő árazatlan költségvetést készítsen el. Vagyis ne anyagjegyzéket állítson össze a tervező. Itt célszerű az igényeket úgy meghatározni, hogy az egyes szakmai részek elhatárolódjanak. Például egy családi ház esetében a mért és méretlen erősáramú villamos hálózat külön bontása. Mert nagyon sok esetben külön – külön kivitelező végzi ezt a két feladatot, vagy éppen egy rész számla lesz a méretlen hálózat és a mért hálózat kialakítása. A mért erősáramú hálózaton belül még lehet külön bontani a fűtőkábel, EIB specifikus rész, villamos mérések elvégzését. A gyengeáramú villamos hálózat szerelése is adott esetben külön szerelő csoportokat érinthet. Így a riasztó rendszer, antenna rendszer, telefon rendszerek és hálózatok, számítógép hálózatok, hangtechnikai rendszer is külön egységeket képezhetnek. Ha a kezdetektől áttekinthetőnek szeretnénk látni az épületvillamossági kivitelezést, akkor a költségvetéseket is célszerű ily módon megbonthatóan elkészíteni.

Harmadik módszer 

Az összes módszer közül a legtisztességtelenebb, amikor egy kivitelező által beadott árajánlatot használunk fel. Olyan formában, hogy kitöröljük az általa adott költségvetésből az árakat és ezt adjuk tovább a többi villanyszerelő mesternek, hogy lássák el áraikkal. Ennek a költségvetésnek a hibái végig kísérik az összes ajánlatot. Tehát az első költségvetést készítő személy elgondolása alapján összeállított árajánlatok árazza be mindenki. Ha ebben a költségvetésben esetlegesen hiba van és nem az eredeti költségvetést készítő végzi a villanyszerelési munkát, akkor a későbbi elszámolás vagy megvalósítás során komoly meglepetések érhetnek minket.

A másik veszélye ennek a módszernek az, ha visszajut az eredeti költségvetés a készítő személyhez. Erre saját tapasztalatom is volt, amikor a saját költségvetésemet láttam meg az egyik ismerős vállalkozásnak oda adva, ahol az árak nem szerepeltek. Nem is kell mondanom, hogy a formavilág és az egyéb jellemzői a kiadott árajánlatoknak elég specifikusak.

Negyedik módszer 

A tervezői anyagkiírást adjuk a villamos kivitelezőknek. Ennek az a hibája, hogy nem mindig fedi le a megvalósíthatósági állapotot. És ennek folytán minden kivitelező más – más műszaki tartalommal fogja adni az árajánlatot. Ami a megrendelőnek nehéz feladatot fog adni a megfelelő villanyszerelő kiválasztásnál.

Az előzőek alapján látszik, hogy nem könnyű feladat elkészíteni az árazatlan és árazott költségvetést. Higgyük el az építkezés előtt nagyon fontos a jól elkészített költségvetés. Mert ez jó alapja lehet a munkák elvégzésének is, így a későbbi vitákat el tudjuk kerülni. A jó költségvetés elkészítésének a feltétele a nagyon jó szakmai felkészültség. Nem lehet komoly és megalapozott árajánlat ahol négyzetméterre vagy éppen kiállásokra adják az árajánlatot. Ez adott esetben az utólagos vitákra adhat lehetőséget. A vitás esetekben a szakértők a tételes felmérés alapján összeállított költségvetéseket fogadják el. A pontos költségvetés elkészítése azért is fontos, mert az igények megfogalmazásánál könnyen túlzásba eshetünk, amiről később derül ki, hogy nincs is anyagi lehetőségünk a megvalósításukra. Hasznos tanácsokat olvashatnak a tanácsok menüpont alatt, ahol hasznos ötletekre lelhetnek a villanyszerelési kivitelezésekkel kapcsolatban. Esetleg olyan ötleteket is láthat melyre nem is gondolt, de érdemes belevenni a készülő költségvetésébe, hiszen önnek is szüksége lesz rá.

Végül érdemes a villanyszerelő vállalkozásoknál is az akciókat keresni, hiszen egy komplett kivitelezési munka villanyszerelési szempontból is több részfeladatból tevődhet össze.

Ha a kezdetektől a végső munkálatokig terjedő költségvetéssel rendelkezzünk akkor bizonyos esetekben kedvezményeket tudunk elérni, mely a végső összesített pénzügyi összesítésnél pozitívan befolyásolhatja pénzügyi egyenlegünket és végső soron ez a célunk a tételes költségvetés elkészítésével. Az átláthatóságon és az ellenőrizhetőségen kívül.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!LIKE-olja!

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek