A lágy forrasztott kötésről az MSZ 2364-520:1997 szabvány szemszögéből nézve. Sokszor felmerül a kérdés, hogy az erősáramú villanyszerelés során hogyan kösse össze a vezetékeket a villanyszerelő. Vannak, akik még ma is összesodorják a vezetékeket, majd leszigetelik. Ez régen, de még ma sem elfogadott. Ezt sokan vitatják már évtizedek óta. Előfordul, hogy lágy forrasztást alkalmaznak, majd leszigetelik. Igaz villamosan ugyan stabil lehet a forrasztott kötés, de mechanikai szempontból már vitatható. Egy villamos tűz keletkezése során a lágy forrasztott kötés nem nyújt bizonyíthatóan stabil kötést. A sorkapoccsal való kötésnél pedig az a probléma, hogy hosszú távon minden csavaros kötés meglazulhat. Már pedig a dobozokban nem igazán van lehetőség a kötések után húzására.

Nézzük, mit mond a szabvány 526.2 pontja, idézzük be az alábbiakban.

A csatlakozó eszköz kiválasztásánál figyelembe kell venni, hogy az megfelel-e:

  • a vezető anyaga és a szigetelése
  • a vezetőt alkotó huzalok száma és alakja
  • a vezető keresztmetszete
  • az összekötendő vezetők száma

Megjegyzés: Az erősáramú kábel és vezeték rendszerekben ajánlatos elkerülni a forrasztott kötéseket. Használatuk esetén a kötések megvalósításánál figyelembe kell venni a tartós folyáshatárt. A mechanikai igénybevételt (lásd 522.6, 526.7, és 526.8 szakaszokat) és a hőmérséklet növekedését zárlat esetén.

A szabvány 522.6 az ütés, 522.7 rezgés, 522.8 pontja pedig mechanikai igénybevétel alcímmel van meg fogalmazva.

Dőlt betűs rész idézve: A nem hegesztett vezetékkötéseket továbbra is szerelvénnyel szabad megoldani, a csupán a vezetékek összecsavarásával készített kötések alkalmazása nem megengedett. A lágyforrasztások mechanikai igénybevételnek (nemcsak húzásnak és hajlításnak, de nyomásnak sem!) Nem ellenállóak, ezért alkalmazásuk kizárólag mechanikai tehermentesítésük mellett megengedett. A lágyforrasztás ezen túlmenően (mechanikai tehermentesítés esetén is) csökkenti a vezető terhelhetőségét és főként a zárlati áramokkal szembeni ellenálló képességét is!

A beidézett részt kell értelmeznünk, és értelmezzük is! Ügyesen és kétesen van ugyan megfogalmazva az egész, amit sokan eltérően értelmeznek. A gyakorlatban a villamos tűz  keletkezésekor a villamos kötések is vizsgálatra kerülnek. A tűz lefolyása során a műanyag részek szétégnek, ami megmarad abból lehet le vonni következtetéseket. Régi téma a rossz kötések során előálló hibák. Ezek között még mindig jelen vannak a sodrott kötések szakszerűtlensége, így forrasztott kötésből ami megmarad a tűz után nem szolgál kellő bizonyítékul a szakszerűségre.

Vagyis továbbra sem tanácsolom a lágy forrasztott kötéseket alkalmazni. Persze ettől lesznek még, akik más véleményen vannak. A lakásokban a rugós kötéseket kell alkalmazni. Ezek között is találhatóak rossz minőségűek, melyek alkalmazását kerülni célszerű.

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!LIKE-olja!

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek