Mindkét villamos szerkezeteket az elosztó szekrénybe építik be. Nagyon sokszor felteszik a kérdést, hogy mi a különbség az áramvédő és a kismegszakító között? A nem szakemberek körében hiányosak az ismeretek, erről a kérdésről kívánok néhány hasznos információt megosztani.

Nézzük először a kismegszakítókat: A kismegszakítók szerepe az áramkörökben a zárlati áramvédelem elsődlegesen és bizonyos szempontból a túlterhelés elleni védelem. A lakásokban először a fogyasztásmérők alatt van beépítve a méretlen oldal védelmére. Az áramszolgáltató építi be az igényelt teljesítménynek megfelelően. Egy mai háznál 1 fázis esetén 32 A a jellemző. Tehát 1 fázisnál egy kismegszakító (automata) van beépítve, míg 3 fázis esetén 3db van felszerelve a mérő alatt. Az egy és három fázis kérdését általában a leendő igény határozza meg. A 32 A feletti igény esetén az áramszolgáltatónak csatlakozási díjat kell fizetni a mindenkori rendeletnek megfelelően. Ez jelenleg 4500.-Ft/A. A fogyasztásmérőtől kijövő mért vezetékre kerül beépítésre a házi elosztó szekrény, melybe beépítésre kerülnek a cikkben említett villamos berendezések.

A kismegszakítókat a kioldási jelleggörbéjüknek megfelelően kell beépíteni. Így a leggyakrabban alkalmazott a "B" jelleggörbéjűt főleg lakásoknál építik be. Ez a vezeték és kábelek védelmére szolgál, főként ohmikus fogyasztók részére. Ilyenek például a világítási hálózatok. A "C" jelleggörbéjű kismegszakítókat elsősorban induktív jellegű fogyasztók védelmére szereljük be. Ilyenek a nagy áramfelvételű berendezések, vezeték és kábelek védelmét szolgálja. Gyakran találkozni a helytelenül megválasztott típussal, a mérőnél "B" jelleggörbéjű van beépítve, az elmenő részbe "C" jelleggörbéjű, a szelektivitás figyelmen kívül hagyásával. A "D" jelleggörbéjű kismegszakítókat főként az elektronikai berendezések védelmére használjuk. Ezentúl lényeges még a kismegszakító képessége, melyet KA-ban adnak meg, továbbá a névleges árama is. A több pólusú kismegszakítókra ott van szükség, ahol egy leoldásnál teljesen le akarjuk választani a fogyasztót.

Az áramvédő kapcsolókat (életvédelmi relé, fi relé) az érintésvédelmi védelem kiegészítésére szereljük fel a lakásokban.

Más a feladata az áramvédő kapcsolónak mint a kismegszakítónak.

Egy fázis nulla zárlat esetén nem kapcsol le. Az új létesítésű lakások szerelésekor ma már kötelező beépíteni. Gyakran találkoztam olyan esettel, amikor közel volt a transzformátor állomás, a közeli lakásoknál a fi relék lekapcsoltak zivatarkor, holott nincs túlfeszültség elleni védelmi feladata a fi relének.

A kiválasztásnál oda kell figyelni a következő műszaki paraméterekre:

  • a kioldási érzékenység, ez lakásnál 30mA
  • névleges áramra
  • kioldási idő
  • egyenáramú komponenssel kapcsolatos érzékenység
  • táphálózattól való függőség

Ha több áramvédő kapcsoló van beépítve, akkor a felfűzésnél a szelektivitásra oda kell figyelni. Mivel a lakások energia elosztása az elosztó szekrénybe történik, ezért nagyon lényeges a szakszerű beépítés és a csavaros kötések stabil kötése ezeknél a berendezéseknél. Évente egyszer legalább át kell húzni a kötéseket, mert a használt során idővel meglazulhatnak a kötések. A meglazult kötések melegednek, több áramot fogyasztunk, elektromos tűz keletkezési helye lehet adott esetben. A villamos hálózat és berendezések tervszerű karbantartása csökkenti az üzemzavarok lehetőségét, ezért erre nagyon oda kell figyelni.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!LIKE-olja!

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek