Életünk jelentős részét a munkahelyünkön, a másik részét a lakásunkban töltjük. A munkahelyen a villamos hálózat, és berendezések műszaki állapotának ellenőrzése, elvileg jogszabályi keretek között megoldódott. Igaz a pénzügyi terhek csökkentése érdekében vannak, akik kockáztatnak a villamos biztonságtechnika területén is.

Tudta, hogy családi házaknál, lakásoknál is vannak ilyen jellegű előírások? 

Először pár szóban a vállalatoknál, cégeknél történő villamos biztonságtechnikához fűznék hozzá pár gondolatot. A pénzügyi oldalról történő megközelítés, és kiadások csökkentésének lehetősége. 

Vannak olyan cégek, vállalatok akik nem végeztetik el a villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatokat. Reménykedve, hogy a hatósági ellenőrzések során, esetleg határidőt kapnak a mulasztás pótlásának az elvégzésére. Ebben az esetben esetleg kitolják a felülvizsgálat időpontját, ami költségcsökkentést jelent. Viszont ha a hatóság nem engedékeny, akkor a többszörösét fizeti ki a bírságra, és ezek során még a felülvizsgálat árát is.

A villamos hálózat és villamos berendezések időnkénti ellenőrzés célja, hogy csökkentsük a villamos balesetek és villamos tüzek számát.

Annak ellenére, hogy felülvizsgálati kötelezettségek vannak, a munkahelyeken sajnos előfordulnak hiányosságok.

Térjünk át a lakásoknál található villanyszerelési hiányosságokra. A lakásoknál is vannak ellenőrzési kötelezettségek. Sajnos nagyon ritkán előfordul a gyakorlatban az ellenőrzés végrehajtása, elvégzése. Pedig a veszélyeztetett személyek köre jóval nagyobb.

A családban a gyerekek is jelen vannak, akik olykor a kíváncsiskodásuk lévén a villamos berendezésbe benyúlnak, a veszélyhelyzet ismerete nélkül. Ezért a szülőkre nagyobb felelősség hárul. A gyerekeinket kiskórtól folyamatosan kell nevelnünk.

Meg kell őket ismertetni a villamos berendezések, hálózatok használatával, és ezek közelségét jelentő veszélyhelyzeteinek az elkerülésével.

A gond ott van, amikor a szülök, sincsenek ezekkel tisztában. A sokéves gyakorlati tapasztalataim a lakások villamos biztonságtechnikai ellenőrzései során megállapítható, hogy nagyon rossz helyzetben vagyunk, legalábbis a saját tapasztalataim alapján.

Cikk utáni kommentekben szívesen várom a kollégák ez irányú tapasztalatait. Úgy is fogalmazhatnék, hogy a magyarországi lakosság, milyen mértékben van tisztában az elektromos berendezések helyes használatával? 

A használatban lévő lakások villanyszerelése időben nagyon eltérő, a néhány évestől a több tíz éves lakásokig terjed a skála. Ebből adódóan a villanyszerelésnél alkalmazott anyagok, és technikai megoldások nagymértékben eltérnek egymástól. Nem beszélve a műszaki előírások, és rendeletek folyamatos változásairól.

A régi időkben épített panel, és társas házaknál alkalmazott villanyszerelés, sok esetben az akkori műszaki előírásoknak sem feleltek meg. Jellemzően alumínium vezetékeket használtak, a villanyszerelésnél. Sok esetben 1,5 mm2-es keresztmetszettel. Ebből kiindulóan ezeknél a lakásoknál, ha nem veszik figyelembe a hálózat terhelhetőségét, új berendezések üzembe helyezése után jelentkeznek az üzemzavarok.

Miért is?

A megengedettnél nagyobb áram fog folyni a vezetéken, mivel annak idején nem erre méretezték. Legtöbb esetben sodrott kötéssekkel készültek a kötések, ami melegedés során bizonytalan érintkezéssé válik. Ezek a sodrott kötések a terhelések hatására elkezdenek melegedni, majd szétégnek. Ennek szoktak előjelei lenni.

Villognak a lámpák, bizonytalan működések, sercegő hangok, és égett műanyag szag.

A kötések másik része, a csavaros kötések. A dobozokban lévő, úgynevezett csokis kötések az idő elteltével meglazulhatnak. Ezeknél sok esetben nem férhetünk hozzá utólag, a festés, tapétázás vagy lambéria miatt, ezt a megoldást ezért nem is támogatom. Igaz viszont szabványosnak tekinthető.

Az elosztó táblákban is megtalálhatóak különböző kötések. Javasolt lenne évenként legalább egyszer áthúzni ezeket a kötéseket. Jellemzően a lakásoknál ezt elhanyagolják.

Különösen javasolt az odafigyelés, három fázis esetén. A nulla vezető esetleges szakadása során feszültség emelkedés miatt fogyasztók mehetnek tönkre. Ha ezeket a kötéseket évenként áthúznák, akkor jelentősen csökkennének az innen kiinduló üzemzavarok is.

A további okok között szerepet játszik a fogyasztói szokások változásai is. Vannak esetek, amikor egyszerre több fogyasztót használunk, főzés, sütés, mosás, mosogatás, és egyéb elektromos berendezések. Ami a villamos hálózatnak nagyobb leterheltségét jelent. Jellemzően ezek hétvégékre esnek. Ha a villamos hálózatunk nem erre van méretezve, akkor már előre borítékolható a későbbi meghibásodások.

Meg kell említeni a külső részeken, a nem megfelelően szerelt kábeleket. Ahol sok esetben nincsen megfelelő mechanikai védelmük. Végezetül egy kis összefoglaló hasznos tanácsokkal:

  • Először is célszerű megismerkedni lakásunk villamos hálózatával. Jó, ha ebben segítségünkre van egy tapasztalt villanyszerelő is.
  • A lakás elosztó táblájában kismegszakítók vannak beépítve. Ha ezek nincsenek hovatartozás szempontjából jelölve, akkor pótolni kell. Vagyis legyünk tisztában vele, hogy melyik automata mit választ le.
  • Célszerű összeírni, hogy milyen fogyasztók vannak rá kötve az adott kismegszakítóra. A táblázatunkba a teljesítmény adatokat is rögzítsük le.

A vezeték keresztmetszet ismeretében meg tudjuk határozni, hogy mennyivel terhelhető. Ha megfelelő akkor nincs gond a terhelhetőséggel.

Viszont ha nem megfelelő, akkor két út lehetséges.

  • Az egyik a villamos hálózat bővítése.
  • A másik pedig a tudatós fogyasztói használat. Vagyis kevesebb fogyasztót kapcsolunk be.

Az érintésvédelem az egyik legfontosabb kérdés! Amire feltétlenül egy műszeres vizsgálat erejéig kérjünk fel egy lelkiismeretes jó villamos szakembert.

A festés előtt mindenképpen nézessük át a villamos hálózatunkat. Ezzel szintén a problémák elébe tudunk menni, ha például egy égett kötést kijavítunk. A villamos hálózatunk használatakor bármilyen rendellenességet tapasztalunk, a lehető legrövidebb időn belül javíttassuk ki. Az ilyen jellegű hibajavítással lehet, hogy a nagyobb problémát akadályozzuk meg.

A családon belül pedig a gyermekeinkkel ismertessük meg a villamos berendezések helyes használatát. Mit szabad és mit nem szabad.

Biztosan egyikünk sem szeretné, ha a képen látható módon játszanának gyermekeink!

Gyerekek életveszélyes játékai

Avagy hogyan használjuk a villamos berendezéseket megfelelő biztonsággal.

  • Oktatásukkor térjünk ki például olyan kérdésre is, hogy hogyan dugjuk a konnektorba a dugaszoló villát terheletlen állapotban, illetve hogyan húzzuk ki.
  • Vizes kézzel nem nyulunk villamos eszközökhöz.
  • Továbbá a kellő elszigetelés elvét is említsük meg az esetleges áramütés veszélyének elkerülése végett.
  • Tanítsuk meg őket a veszély esetén történő magatartásra, és áramtalanításra is.

Az ilyen jellegű példákat lehetne még hosszasan folytatni, de figyelem felhívásra úgy gondolom elegendő.

Ne feledjük, megfelelő körültekintéssel használjuk elektromos berendezéseinket, és az üzemeltető hálózatott.

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek