Cikksorozatunk harmadik része, melyben az országos villanyszerelői felülvizsgálat (érintésvédelmi és tűzvédelmi vizsgálat) tapasztalatait osszuk meg. 

A második szakaszban meg kell vizsgálni, hogy az elmenő villamos hálózaton mekkora terhelés van. Ha túl van terhelve meg kell próbálni a tehermentesítést egy új hálózat kiépítésével.

A festés előtt a dobozokban a kötések átvizsgálásával és a hiányosságok kijavításával lehet javítani a rossz állapoton.

A harmadik szakasz teljes vagy szakaszokra bontott felújítás lehet. Sokat lehetne még beszélni erről, de úgy gondolom a leglényegesebbet megemlítettem, oldalamon több cikkben is foglalkoztam a villamos hálózatok felújításának villanyszerelési fázisaival.

Nehéz egy mutatós grafikont összehozni, ami a laikus és szakembernek is mutatós. Ugyanígy nehéz a minősítési eredményeket is meghatározni, amikor ilyen rossz események jöttek ki. Talán lehetne, közvetlen élet és tűzveszélyes, érintésvédelmi és tűzvédelmi szempontból megfelelő vagy nem megfelelő minősítést írni. Nézzünk inkább néhány szemléltető képet, melyek néha többet mesélnek.

Sodrot kötés guman tábla (régi fajta elosztó tábla) alatt. Tűzveszélyes kialakítás a kötések melegednek, fa villanyóra szekrény száraz fa részei könnyen meggyulladhatnak. Mivel elosztó tábla alatt található, így nem vehető időben észre. 

sodrott villamos kötés, túzveszélyes

Nem megfelelő sodrott tűzveszélyes villamos kötésre újabb példa.

Régi lakáselosztó alatti villamos kötés

Zöld/sárga szín jelölés a fázis vezetőnél nem megfelelő. Nem csak azzal van baj, hogy a szín nem megfelelő, hanem komoly veszélyt is rejt magában a megtévesztés miatt. Hiszen a villanyszerelésben a zöld - sárga színjelölés a védővezető színét szokta jelenteni. Ez a vezető nem vesz részt az üzemi áram vezetésében. Mivel színjelölése megtévesztő, így a vezeték másik végén azt a feltételezést vehetik alapul, hogy érintése nem jár életveszéllyel. Ráadásul bekötve esetleg a védőföldelés helyére, a gépek berendezések külső fém háza is feszültség alá kerülhet, mely szintén halálos áramütést okozhat.

Helytelen fázisvezető színjelölés, rendkívül baleset veszélyes

A nullázás nem éppen a legjobb megoldással, sodrott kötésekkel készült. A mellette lévő elosztó táblában meg lett volna a lehetősége a szakszerű kialakításnak.

helytelen nullázásra élő példa

 

helytelen nullázásra még egy megoldás

Nem megfelelően kialakított 2x1,5 mm2 vezetékkel a földelő vezető. Helyes kialakítás 10 mm2 keresztmetszet szükséges réz vezetékkel. A szabványban a bejövő vezeték keresztmetszetéhez viszonyítva határozzák meg, így ez a jóval keresztmetszet hiba esetén nem biztos, hogy el tudja végezi védelmi funkcióját. 

Nem megfelelően kialakított földelés

Védő vezetők összekötése csavarral alu és rézvezetők esetén, duplán nullázva szakszerűtlenül. Mint már erről szót ejtettem ebben a cikk sorozatban a réz és alumínium vezetékek összekötését csak erre kiképzett kötőelemekkel lehet megvalósítani. Ilyen jellegű kialakításnál egymással kémiai reakcióba lép a két fém (réz alumínium) emiatt a kötés hatékonysága idővel romlik, előbb-utóbb megszűnik a villamos kapcsolat a vezetők között. Ez pedig tragikus amikor megszűnik a védővezető folytonossága, életveszélyes megoldás!

Alumínium és réz vezeték helytelen összekötés

Gázcső és az üzemi szigetelésű fázis vezeték szakszerűtlenül rögzítése. Nem csak, hogy szakszerűtlen, hiszen gázcsövön közvetlenül nem vezetünk semmilyen elektromos vezetéket. Hanem ebben az esetben egy sima üzemi szigeteléssel ellátott vezetéket vezetnek. Gondolom a kialakítás veszélyére nem kell közvetlenül felhívnom a figyelmet!

Gázcső és villanyszerelési vezeték helytelen kapcsolata

Sodrott kötés égés nyomokkal. Tipikusan tűzveszélyes eset, hiszen itt már elvesztette a villany vezeték szigetelése a védelmi funkcióját. A hőhatás következtében, megolvadt, elszenesedett a szigetelés. Általában az elektromos tüzek tipikusan így szoktak kezdődni. 

Égett villamos kötés, tűzveszélyes

Tűzveszélyes megégett elektromos kötés

Régi lakás elosztó tábla olvadó betétekkel, amely már nem szabványos. Lakásoknál 1981 óta nem szabad alkalmazni olvadó biztostót. Biztonsági okból a kismegszakítót írták elő. A vizsgálat során az olvadóbetét 25 A lomha fokozatú betét volt, mellyel jelentősen túl volt biztosítva a hálózat. A villanyóránál B16 A-ral volt biztosítva, így a védelem szelektivitása sem valósult meg.  

Régi fajta lakás elosztó

Föld felé 2,5 mm2 réz vezetékkel, ami nem megfelelő kialakítás. Talaj felé réz és alumínium vezetéket nem szabad vezetni, a talaj agresszív hatása miatt. Továbbá a keresztmetszete is kicsi, mely veszélyeiről fentebb már volt szó. 

Föld felé haladó vezető

Életveszélyes kialakítás az óraszekrényben kapcsoló és védővezeték nélkül, feszültség alatti vezeték érinthető. Véletlen érintés ellen nincsen védve. Azon kívül a bojlerhoz való csatlakozáshoz kétsarkú megszakítással kellene rendelkeznie a kialakításnak. Villanyórában kezünkkel könnyen hozzáérhetünk és halálos áramütés érhet minket. 

Érinthető feszültség alatt lévő vezeték

Sodrott kötések nem szabványos színekkel. A fázis vezető fekete színű kellene, hogy legyen. Régen a piros vezeték a védővezető színjelölése volt. Melyre ma már zöld - sárga színjelölést alkalmazzák. A képen kialakított villamos kötés szintén tűzveszélyes. Azon túl hogy a vezeték színjelölése miatt megtévesztő és esetleg a másik végén a vezetéknek hihetik azt, hogy nem üzemi vezető. 

Életveszélyes sodrott kötés

Igyekeztem a "laikusok" nem villamos szakember számára is érthetően fogalmazni, hogy könnyen megérthessék, hogy miért is veszélyesek egyes megoldások. Melyekkel esetleg saját környezetükben is találkozhatnak, és az időben történő felismerésnek köszönhetően megakadályozható egy esetleges halálos áramütés, villamos tűzeset kialakulás. Be kell vallanom saját meglátásom szerint ezen cikksorozatban is akadnak szakmai részek remélem kedves olvasóim, akik nem szakavatottak a villanyszerelési témákat illetően elnézik nekem. 

Befejezésként egy érdekes történet még ehhez a felülvizsgálati szériához. Egyik helyen azzal kerestek meg, hogy az egyik írásomban olvasható jelenséggel találkoztak otthon és nem tudták hova tenni. Ez pedig a csípős érzés a fürdőszobában. Vizsgálatnál megállapítható volt az EPH hálózatának kialakítása. 

Jelen cikksorozat hétfői indulása óta, újabb helyeken voltam ingyenes érintésvédelmi és tűzvédelmi vizsgálatokat végezni. Melyekről később terveim szerint hasonló cikkekben számolok majd be.

Ne feledjük el együtt igenis tudunk változtatni a kialakult helyzeten. Ha csak tétlenül várunk, és sajnálkozzunk az nem viszi előre a villamos szakma elismertségét. Könnyű utólag helyszíni vizsgálatnál kijelenteni, hogy egyszerű életvédelmi relével (fi relé) megakadályozható lett volna a halálos áramütés. Helyezzük a hangsúlyt a megelőzésre!

Ha tetszett írásom kérem ossza meg ismerőseivel. Hívja fel figyelmüket a villanyszerelő szakmai fórumon indult kezdeményezésre, ahol további villamos szakemberek csatlakozását is várják. 

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák! LIKE

 

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek