A gyakorlatban többféle szerelési módszerrel lehet találkozni a gipszkarton falaknál. A villanyszereléshez használt dobozok mindenképpen gipszkartonba valóak legyenek. Van aki a dobozokból elmenően kábellel szereli az elektromos hálózatot.

Személy szerint én a csövezést részesítem előnyben a gipszkartonban történő villanyszerelésnél.

Miért is?

Elsősorban azért mert áttekinthetőbb, és bármikor át huzalozható a csövezett szerelésnél az elektromos hálózat.

gipszkarton dobozhely fúró

 

A villanyszerelést az egyik oldalon felrakott gipsz kartonfallal kell kezdeni. Még pedig ott ahol több doboz beépítése válik szükségessé. Először a falra kijelöljük a szerelvények, dobozok és lámpák helyeit.

A jelöléskor használjunk vízmértéket, így a dobozok középpontjai is meg lesznek jelölve. Az adott doboz méretéhez választjuk meg a dobozhelyfúró méretét. Hasznos lehet előtte egy darab gipszkartonon próba fúrást végezni, ez már később nem lesz szükséges. Ennek a lényege, hogy a doboz pereme illeszkedjen a gipsz kartonra. Mert különben nem tudjuk rögzíteni csavarral a dobozt.

 

gipszkarton doboz

Van egyes és sorolható dobozok is, melyeket felhasználhatunk gipszkarton falak villanyszerelésénél. Kaphatóak műanyag bevezetésű jól záró dobozok is, továbbá önoltó dobozok is. (Önoltó doboz olyan villanyszereléshez használatos kötődoboz, mely a benne keletkező tűzet eloltja. Ha az elektromos vezetékek, melegednek, kigyulladnak akkor a doboz belsejében olyan gázok keletkeznek melyek eloltják a tűzet. A doboz belső fele van bevonva ezzel az anyaggal.) Ezek a dobozok beépítése sok esetben költségfüggőek. Ha beépítettük a dobozokat, akkor össze kell csövezni őket. A gipsz karton vázszerkezeteinek könnyítéseinél el lehet vezetni a csöveket. Akár fúróval át is fúrhatjuk a csőnek a helyet.

A csöveket elmozdulás ellen rögzítsük. Ha dobozok és csövek el vannak helyezve, akkor a másik oldal gipsz karton falát felszereltetjük. Amennyiben ezen az oldalon lesz doboz, azt előzőleg lecsövezzük. Majd a cső körül pontosan kivágjuk a doboz helyét, melybe berögzítjük a dobozt.

Tehát ezek után elkészült a villamos hálózat részére a csövezés és a dobozolás. Ezt követően elvégezzük a vezeték behúzásokat és a szükséges kötéseket. A kötések után jön az ellenőrzési munka, majd leszigetelt vezetékeket visszahelyezzük a dobozba. A festési munkák után elvégezhetjük a szerelvényezési és ellenőrzési munkákat. A jól megszerelt fal hasonló lesz a téglafalban szerelt villanyszereléshez.

Hosszú ideig használható, biztonságos és megbízható. Ne felejtsünk el soha kellő figyelmet fordítani az ellenőrzési munkákra is. 

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek