Villanyszerelő konferenciákon, és az online térben a villamossággal foglalkozó fórumokon is sokszor felmerül a címben is megfogalmazott téma köre. Ez téma a villanyszerelő szakemberek egymásközti beszélgetéseiben is, ugyanúgy mint a megrendelők között is.

A villanyszerelés régi időkre nyúlik vissza, természetesen nem történelmi távlatokra kell gondolni, hanem mióta feltalálták az elektromosság hasznosításának különböző formáit.

Mindig az a nagy kérdés, ki a magas szakmai felkészültségű villanyszerelő?

Egy biztos, kellő elméleti és gyakorlati tudást halmozott fel az idők folyamán. Szakmai felkészültségéhez, tisztességes magatartási forma párosul.

Röviden talán így lehetne megfogalmazni, ki a jó villanyszerelő. A dolgok sokszor persze nem ennyire egyszerűek, jelen cikkben egy kis nyosztalgiás történelmi áttekintés után, arról írunk, hogy napjaink villanyszerelője milyen képzésekkel kell, hogy rendelkezzen.

Az időben visszafelé haladva pár évtizedet, láthatjuk a technológiai fejlődést. A technológia változása dinamikusnak mondható, de maga villanyszerelés elmélete nem mondható olyan dinamikusnak. A szakkönyvek tekintetében régen magyar szerzők által kiadott szakkönyvek jelentősebb számot képviseltek. Akár közép vagy felsőfokon bárki hozzáférhetett ezekhez. A fizetésekhez mérten nem jelentett anyagi megterhelést a megvételük. A műszaki szabványok szintén megfizethetőek voltak. Munkahelyi könyvtárakból bárki ingyen kikölcsönözhette, tanulmányozhatta őket.

Gondolom, az idősebb kollégák emlékeznek a piros, zöld és szürke kis zsebkönyvekre. Amelyek szinte minden munkahelyen megtalálhatóak voltak. Így csak az nem jutott szabványhoz, aki nem akart.

A munkavédelmi oktatások a munkahelyeken, a szakmai iránynak is teret engedtek. Napjainkban a munkavédelmi oktatásokat egyre nagyobb figyelem kíséri. Ahol a jól elkészített oktató anyag, és oktató, a szakmai sajátosságokra is fel van készülve, így tényleg hasznos oktatást tud nyújtani. Kezdetben csak általános villanyszerelő szakma volt az oktatásban. Igaz ez a képzés során rendkívül széles területet érintett. Biztos vagyok, benne az idősebb kollégák erről regéket mesélhetnének. Ami akkor még nem volt a számítástechnika és elektronikai elemek oktatásának az a szintje melyek ma már megtalálhatóak a tananyagokban.

 

Megbízható villanyszerelő

 

Az iskolák tanulóinak mindenhol biztosítva volt a gyakorlati képzés. Ez a képzés általában első évben tanműhelyben, majd második és harmadik évben már élesben dolgoztunk a munkahelyeken. A gyakorlati munkának jelentős szerepe volt a szakmai fejlődésben.

Később a házgyári építkezéseknek köszönhetően is a villanyszerelő szakmát több részre bontották szét.

Például:

  • épületvillamossági villanyszerelés
  • hálózat villanyszerelő
  • erősáramú berendezés szerelő
  • gyengeáramú villanyszerelő
  • stb.

Majd az idők folyamán történtek még változások az oktatásban. A változás állandó, egy kicsit körfolyamathoz hasonló mindig más öltözetben. Villanyszerelőként nem könnyű ezeket a változásokat megélni. A szakmai rendezvények nagy része a jogszabályok változásáról, és a megfélemlítésről szól sajnos.

Régen egy jó villanyszerelő mesternek rangja volt a szakmában.

Ma ugyanez nem mondható el sajnos.

Rövid példán keresztül nézzünk, meg egy családi ház villanyszerelésében mit végezhet el a villanyszerelő, ha nincs még néhány modulszerű ráépülő (kiegészítő) szakmája, illetve engedélye?

  • Ami biztos 7KW beépített teljesítmény felett, megfelelő tervezői jogosultsággal meg kell tervezni a családi ház villanyszerelését.
  • A mérőhely kialakításhoz regisztrált villanyszerelői jogosultság kell. Ez ismétlődő oktatáson, vizsgán való részvételt jelent, anyagi és idő ráfordítással.
  • A kivitelezéshez szakági felelős műszaki vezető kell az építkezés idejére. Ami ötévente engedély meghosszabbítást, kötelező oktatásokon való részvételt, illetve anyagi és idő ráfordítást jelent.
  • Ha megrendelő nem akarja az építkezést közvetlenül ellenőrizni, akkor szakági műszaki ellenőrt biz meg.
  • Természetesen ma már a fejlődésnek és a jogszabályváltozásnak köszönhetően, nem elég a papír alapú építési napló, elektronikus építési naplóvezetés van előírva. Ez költségeket jelent több helyre, laptop, mobil internet, stb.
  • Majd a használatbavételi eljáráshoz szükségesek, az OKJ-s három felvizsgálói jogosultság is. Érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat, erősáramú berendezések szabványossági felülvizsgálata, villámvédelmi szabványossági felülvizsgálata.

Feltehetően a jogalkotók ezzel akarják a magas szakmai szintet biztosítani? Villanyszerelők sokszor elgondolkodnak ezen, hogy miért van szükség erre a túlszabályozottságra? Nincsenek valós érdekképviseleteink, vagy rosszul lobbizunk? Úgy tűnik, innen lentről, a felettünk lévők a saját érdekükben viszont jobban lobbiznak.

Ezt mindenki maga döntse el inkább, vagy esetleg ossza meg velünk a kommentjét a témával kapcsolatban a cikk alatt.

A gyakorlatban sajnos nem igazán tapasztalom, a megnövelt követelmények ellenére a szakmai szint emelkedését. Vagy az is lehet, nem olyan területen ténykedem, ahol ez a változás megtörtént volna. A történethez az is hozzá tartozik, hogy régen is voltak szakszerűtlenül szerelt házak, de ma is vannak még ilyen esetek, a gyakorlati tapasztalatom szerint.

Ez a cikk villanyszerelő szakemberek számára jobban érthető talán a szakkifejezések miatt, így ha esetleg a kedves olvasót érdeklik gyakorlati tapasztalataim, a jelenlegi magyarországi villanyszerelési helyzetről. Nyugodtan keressen rá az országos villanyszerelői felülvizsgálat tapasztalataira, akár az oldalamon vagy a google keresőben.

A szakmai felkészültségünk elősegítése érdekében, folyamatosan kell képeznünk magunkat.

Ha pedig minden tanfolyamot elvégeztünk, akkor nagy szerepe van az önképzésnek is. Tévedés ne essék én a folyamatos képzések, és a szakmai szint emelése mellett teszem le a voksomat. Minden valamit magára adó villanyszerelőnek érdeke, hogy szakmai tudás elméleti síkon is megfelelő legyen.

Ezen cikk alapján jobban meg lehet talán érteni a villanyszerelői árképzésben rejlő költségeket is.

Ha írásunk elnyerte tetszését, ossza meg közösségi oldalán! Ennek segítségével több olvasóhoz eljuthatnak írásaink. Önnek csak egy perc a megosztás, másnak viszont lehet, hogy pont az általa keresett választ adjuk meg ezáltal.

 

Tetszik írásunk? Oszd meg közösségi oldaladon, hogy mások is elolvassák!

Vissza a villanyszerelő magazinba

 

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek