Egy középkorú férfit családi háza kertjében holtan találták a fűnyíró gép mellett. A feleség és a később kiérkező mentő szolgálat személyzetének újraélesztési kísérlete sajnos eredménytelennek bizonyult. A fűnyíró gépen lévő kábel (körülbelül 15m) be volt dugva egy a kereskedelemben is kapható 20 méteres narancssárga színű hosszabbítóba. Ezt a hosszabbítót és fűnyíró gépet a rendőrség elszállította bűnjelként.

Tényállás:

A szakértői kirendelés közel egy hónapra történt, ami miatt a vizsgálat már nem volt egyszerű feladat. Mivel a helyszínen ilyenkor már történhet változás is. A fűnyíró gép a régebben kereskedelmi forgalomban volt.

Az utólagos átalakítás az egy fázisú aszinkronmotor bekötő kábelét érintette. A motor kapocs részén utólag furatot készítettek, melyek nem voltak kellően tömítve. A fűnyíró gép biztonsági kapcsolóval el volt látva, igaz egy sarkú megszakítással. Ami nem jelent akkora biztonságot, mint a kétsarkú megszakítás.

Mi történhetett? (műszaki tények)

A kertben volt egy műanyag medence és egy kút. Szivattyúval töltötték a medencét vízzel. A villamos energiát a műhelyben lévő dugaszoló aljzatból vezették ki egy 20 méteres fém kábel dobos hosszabbítóval. Ezen a hosszabbítón lévő 2-es dugaszoló aljzat műanyag burkolata részben törött volt. A dugaszoló aljzat egyik üzemi vezetője és a védőérintkezője között fekete elszíneződés látszott. Ami a terhelés és a nedves környezet hatására képes lehetett akár a hiba áram átvezetésére is. Ezen kívül a kábel dobon lévő kábel feltehetően a nagy terhelés hatására megolvadt, oly mértékig, hogy az üzemi érszigetelés is sérült volt. Itt a sérülésnél az is feltételezhető, hogy az üzemi vezető szigetelés romlása végett veszélyes feszültség kerülhetett a fém dobon keresztül a védővezetőre. Mivel a műhelyben lévő dugaszoló aljzatra csatlakozó PE vezető nem rendelkezett megfelelő földelési ellenállás értékkel, nem tudta ellátni a védelem szerepét.

A műhelyben lévő dugaszoló aljzatának külön egyedi barkács jellegű földelője volt, ami a minimális követelményeknek sem felelt meg.

Ebben a műhelyben dugaszolóaljzatába volt csatlakoztatva a fűnyíró hosszabbító kábele. Így feltételezés szerint a védővezető folytonossága alapján a medence hosszabbítójától eljuthatott a veszélyes mértékű hiba feszültség a fűnyíróig.

Sajnos az egész lakásnak nem volt létesítve földelés, ezáltal hiányzott a PE védővezető. A zárlati áram védelem is a C 25 A–ral túl volt biztosítva.

A lakás villamos hálózata a minimális szakmai követelményeknek sem felelt meg.

A tanúvallomásból kiderült, hogy korábban úgy mond csípett a fűnyíró fémszerkezete. Ahelyett, hogy a hiba okát elhárították volna inkább szigetelő szalaggal tekerték körbe a fűnyíró fogantyúját. A halálos áramütés akkor érte, amikor a fűnyírókését akarta leszerelni. A medence keringető (vízszűrő) szivattyú csupasz végű kábelének a vége a földben volt. A csupasz kábel vég nem lehetett nagyon régi, ezért ez is kérdéseket vethet fel.

Tanulság:

A védővezető folytonossága (ami egyik alap követelmény) jelen esetben a hiba feszültséget továbbította. A zárlati áram védelem nem működhetett a jó földelés hiánya végett. Működő áramvédő kapcsoló (Fi relé) beépítése esetén és megfelelő érintésvédelem alkalmazásakor a baleset elkerülhető lett volna.

Ha időnként szakemberrel elvégeztetik az érintésvédelmi ellenőrzéseket, akkor sem következhetett volna be a baleset. Mivel feltehetően a hibák ki lettek volna javítva. Ezért csak javasolni tudom saját magunk érdekében a lakásunk időnkénti villamos szakemberrel való ellenőrzését, amivel elkerülhetőek az ehhez hasonló villamos balesetek.

Még egy fontos tájékoztató a felelősségről jogi szempontból. A lakás tulajdonosok büntető jogi felelősséggel tartoznak a lakásuk villamos biztonsági állapotukért. Így ha a házaspár közös tulajdonában van a lakás, a túlélő házas párt elmarasztalhatják jogi értelemben is sajnos a tragédia mellett. Gyakori a minden napi életünkben, amikor elkészül lakásunk, utána akár évtizedeken át meg vagyunk győződve a villamos hálózatunk megfelelő biztonsági szintjéről. Az esetleges üzemzavar után meg vagyunk lepődve, amikor a javításra kiérkező villanyszerelő feltárja a hiányosságok sokaságát.

Vissza a megtörtént esetekhez

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek