Az elkészült villamos hálózatot a szerelés befejezése után minden esetben műszeres vizsgálattal kell ellenőrizni. A villanyszerelői ellenőrzések szemrevételezéssel, próbalámpás vizsgálattal a gyakorlatban nem minden esetben mutatják ki az esetleges hibákat.

Továbbá a villanyszerelői ellenőrzéseket nem dokumentálják kellően. Ezért az adott esetben a bizonyitási eljárás során a villanyszerelő nem tudja bizonyítani a szerelés szakszerűségét, ami tulajdonképpen sem a villanyszerelőnek sem a megrendelőnek nem jó. Például egy védővezető szakadásával előforduló baleset esetében, bizonyítani kell a védővezető megfelelőséget. Az utólagos beavatkozás esetének a kizárása vagy megerősítése szakértői feladat, melyek általában jó behatárolhatók a gyakorlatban. A felelősség megállapításánál figyelembe kell venni az alábbi rendeletet is, hisz ez egy villamos hálózat  megfelelő műszaki állapotához közvetve hozzájárul.

A 14/2004. (IV.19.) FMM rendelet a következőket is elő írja . 

Változás: 10/2016.(IV.5.) NGM rendelet.

  • 5/a. § (1) A kisfeszültségű erősáramú villamos berendezés közvetett érintés elleni védelmének ellenőrző felülvizsgálatáról és időszakos ellenőrző felülvizsgálatáról a munkáltató a 4-5§-ban foglaltaktó eltérően a berendezés szerelői ellenőrzésének, illetve szabványossági felülvizsgálatának keretében gondoskodik.
  • (2) Az ellenőrző felülvizsgálatot az üzemeltetés megkezdését megelőzően, valamint az érintésvédelem bővítése, átalakítása és javítása után  a szerelés befejező műveleteként kell elvégezni szabványossági felülvizsgálattal.
  • (3) A időszakos felülvizsgálatot legalább a következő gyakorisággal kell elvégezni:
  • a, Áramvédő kapcsolót 3 havonta szerelői ellenőrzéssel.
  • b, Kézi szerszámokon és hordozható biztonsági transzformátorokon évenként szerelői ellenőrzéssel.
  • c, A kommunális és lakóépületek Érintésvédelmi Szabályzatáról szóló 8/1981. (XII.27.) IPM rendelet alkalmazási körébe tartozó villamos berendezéseken 6 évenként szerelői ellenőrzéssel.
  • d, Egyéb villamos berendezéseken 3 évenként szabványossági felülvizsgálattal.

A rendeletet mindig megfelelően kell értelmeznünk. Ha a nagyobb biztonság felé térünk el, az növeli a biztonsági szintet.

Ezért javasoljuk éljen az érintésvédelmi hálózatának a műszeres ellenőrzésével.

Vissza a megtörtént esetekhez

Villanyszerelő vállalkozásunk

Vállalkozásunk fő tevékenységi körét villanyszerelési és villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok (érintésvédelmi, tűzvédelmi, villámvédelmi felülvizsgálat) teszik ki.

Villanyszerelő magazin

Villanyszerelés világával foglalkozó blog. A legjobb témákat az élet szolgálja, ezzel kapcsolatos írásaimat, gondolataimat a villanyszerelő magazinban találják.

Villanyszerelői szolgáltatás

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek

Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok

Érd, Százhalombatta, Tárnok, Sóskút, Diósd, Törökbálint, Budaörs, Budapest XI. ker. , XXI. ker. , XXII. ker. , Szigetszentmiklós, Halásztelek, Szigethalom, Tököl, Martonvásár, Biatorbágy, Pusztazámor, Tordas, Gyúró, Etyek